Rośliny na zacienione miejsce,płytko korzeniące się

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
pa-ni
100p
100p
Posty: 137
Od: 27 sty 2014, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Niewymagające rośliny do półcienia - mini-rabata przed blok

Post »

Floksy wiechowate mozna spokojnie posadzić , nie są wymagające :wink: a może rudbekie posadzisz , są tej wysokości co floksy a długo kwitnął
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Post »

Witam serdecznie. Przymierzam się małymi krokami do zaprojektowania rabaty przed domem, jednak mam niemały kłopot wynikający z nasłonecznienia . Rabata jest od strony północnej i w tym momencie przez większość dnia jest cień. Jednak im dzień dłuższy to słońca jest coraz więcej. W rezultacie w lato słońce jest przez większość dnia. Nie mam pojęcia co posadzić bo gdy myslę o roślinach do półcienia np hortensje bukietowe czy zurawki , hosty to boję się , że upalne letnie słońce im tylko zaszkodzi. Z drugiej strony gdy posadzę rośliny lubiące słońce to czy nie będzie im przeszkadzało, że w pewnych miesiącach będą miały więcej cienia niż słońca ?? Bardzo prosze o pomoc bo naprawdę nie wiem jak to rozwiązać. Może ktoś podsunie mi pewne wskazówki bo ja jestem początkująca w tym temacie. Oto zdjęcie tego miejsca , przepraszam za jakość :
Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Post »

Śmiało projektuj sobie rośliny do cienia. Takie ranne słońce im nic nie zrobi, bo myślę,
że już przed południem to tego słońca nie ma po tej stronie.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Post »

Witaj. Dziękuję za odzew. W samo południe słońca nie ma ale później jest do samego wieczora. Nie potrafię opisać tego godzinowo , przyszłym roku zaobserwuję dokładniej jak to u mnie wygląda. W każdym razie dziękuję , będę wybierała rosliny do cienia.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Hosty na pewno dadzą radę, u mnie są na różnych stanowiskach i oby miały podlewanie to im taka ilość słońca nie straszna.
Zielonym do góry!!!
Olmo
50p
50p
Posty: 81
Od: 6 lis 2014, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Zgadzam się z Bixxx, hosty powinny bardzo dobrze rosnąć, wielu powojnikom też będą odpowiadać takie warunki. U mnie w takim miejscu rośnie berberys, bukszpan i irga, więc myślę, że mogę je z czystym sumieniem polecić. Hortensje też powinny ładnie rosnąć, tylko muszą mieć odpowiednio kwaśną ziemię i nie mogą mieć sucho, tak samo jak w przypadku host. Różaneczniki na takie stanowisko też bez problemu wybierzesz. Orliki również będą tam pięknie kwitnąć, tylko jak im będzie za dobrze, to mogą się rozpanoszyć po całym ogrodzie.
Czas rozpocząć planowanie. Powodzenia :)
Pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Post »

Pięknie dziękuję za pomoc i dodanie mi otuchy. Wszystkie rady wzięłam sobie do serca i rozpoczynam planowanie. Pozdrawiam :)
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

No i konwalie, fiołki motylkowe, języczka Przewalskiego, tojad...
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Rabata przed domem - proszę o pomoc

Post »

Wybór jest duży aż nie wiadomo na co się zdecydować . Dobrze , że do wiosny daleko . Dzięki za podpowiedzi . A czy ktoś ma w takim miejscu powojniki- Błękitny Anioł albo Jackmani ?? Mam do przesadzenia i zastanawiam się czy któryś z nich pasowałby w takie miejsce.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Jeśli, jak piszesz, słońce jest latem przez większość dnia, to raczej się powojnikom uda.
Zielonym do góry!!!
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Powojniki lubią mieć głowę w słońcu, nogi w cieniu. Dadzą radę.
jucia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 sie 2015, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niewymagające rośliny do półcienia - mini-rabata przed blok

Post »

Dopiero zakładam działkę, chcę uniknąć podstawowych błędów. Rośliny mają być niewymagające, nieekspansywne, wyglądać atrakcyjnie cały rok. Mam na oku funkie, bergenie, żurawki. Odmian jest wiele, jakie wybrać?Które na pewno nie zawiodą? Co do nich dobrać? Potrzebuję krzewów na żywopłot i jako tło- najważniejsze, żeby nie miały kolców i trujących owoców. Z góry dziękuję.
"By rozum był przy młodości, nigdy takiej obfitości"
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Niewymagające rośliny do półcienia - mini-rabata przed blok

Post »

Żurawki i hosty są bardzo ładne , bez problemu będą rosły ale potrzebują troszkę cienia , odmian jest tyle że na pewno decyzja o ich wyborze będzie trudna , bo każda jest piękna .
Bożena
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”