Rośliny na zacienione miejsce,płytko korzeniące się

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
DT
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 18 gru 2007, o 13:04
Lokalizacja: Kraków

Rośliny na zacienione miejsce,płytko korzeniące się

Post »

Witajcie,
Mam w ogrodzie takie miejsce, które jest osłonięte od wiatru ale i od słońca niestety. Ponadto panowie którzy przygotowywali ogródek zrobili sobie w tym miejscu wysypisko odpadów które niekoniecznie sprzyjają roślinkom. Warstwa ziemi nie jest gruba (zamierzam ją pogłębić ale zbyt dużo nie da sie tutaj zrobić). Z powodzeniem rosną tam wrzosy ale chciałabym posadzić coś jeszcze. Spróbowałam z Conica - pierwszy rok był OK ale w drugim uschła.
Napiszcie proszę czy są jakieś krzaczki które nadawałyby sie na takie miejsce?
DT
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Na takie stanowiska nadają się z krzaczków: kalmia, pieris, różanecznik, wawrzynek wilcze łykofunkia, paprocie, z bylin:miodunka, ułudka, liriope, zawilec gajowy, rannik, ..... lista roślin jest długa.
Warto zmieszać krzaczki z bylinami i cebulowymi będzie naturalnie.
pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Skoro Panowie zrobili sobie wysypisko materiałów (pobudowlanych?), to może najpierw warto zbadać pH?
Bo, jeśli Conica uschła, to przyczyną może być fakt, że gleba ma teraz odczyn silnie wapienny.. i od betonu i od śmieci budowlanych.
Więc albo zakwaszenie/wymiana gleby, albo posadzenie tylko wapniolubnych.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Jeśli wrzosy dobrze rosną, to znaczy, że duże krzewy niekoniecznie dadzą radę. Jak korzenie natrafią na barierę betonu, to każda roślina uschnie, prędzej czy później. Co tam masz pod ziemią? Jak głęboko? Czy da się to zneutralizować? Wrzosy lubią glebę kwaśną, ale tez lubią słońce, u Ciebie w cieniu dobrze się czują? Hm, a jak długo tam rosną?

W cień to możesz puścić po kratce bluszcz hedera helix, a w poziomie możesz ustawić skrzynie czy donice z dobrą ziemią i w nich hodować całe mnóstwo cieniolubnych, np. funkie, żurawki, nawet spore krzewy, z iglastych cisy, może mikrobiotę, albo choinę kanadyjską.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Jak duże jest to wysypisko, jak głęboko i jaką warstwą zalega?
pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Co prawda barwinek nie jest krzaczkiem, ale z moich doświadczeń wynika, że poradzi sobie w każdym miejscu, zwłaszcza, jeśli go słoneczko nie przypieka.
Waleria
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Fakt, u sąsiadów cała podmurówka zasłonieta jest barwinkiem :D
Sąsiedzi przyjeżdżają tylko na lato, więc w cieniu, pod okapem, w suszy i w połowie na betonie - radzi sobie znakomicie - tworzy wręcz dywan zimozielonych pędów i liści :D
Awatar użytkownika
DT
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 18 gru 2007, o 13:04
Lokalizacja: Kraków

Post »

Posadziłam cisa, funkię i skimmię. Ładnie się komponują i na razie rosną jak na drożdżach.
Bardzo dziękuję Wam za rady i pozdrawiam,
DT
DT
Awatar użytkownika
Malachitek
1000p
1000p
Posty: 1177
Od: 13 kwie 2013, o 01:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Witajcie, starałam się szukać podobnego tematu, ale bezskutecznie, mam nadzieję, że wybaczycie mi założenie nowego.
Mam przed blokiem kawałek miejsca, niewielki - około 2x4 metry (reszta została zagospodarowana przez sąsiada z kolejnej klatki) i chciałabym coś tam posadzić - na wiosnę zasadziłam tam kilka host, jednak ostała się tylko jedna, gdyż nie były niczym ogrodzone i zostały skoszone przez panów ścinających trawę :evil:
Zależy mi na tym, żeby nie wkładać w to dużych ilości pieniędzy i najlepiej, żeby rosło tam coś wieloletniego. Tak jak w temacie - słońce jest tam z rana tak do południa, jednak to dość jasne miejsce - sąsiad sadzi tu aksamitki i rudbekie i mają się dobrze.
Chciałabym posadzić tam hortensję, zastanawiam się też nad jakimiś cebulowymi...
Kompletnie nie mam doświadczenia w tej kwestii, studiów ogrodniczych dopiero pierwszy rok za mną i jeszcze niewiele wiem ;:108
Byłabym wdzięczna za wszelkie porady!
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Niewymagające rośliny do półcienia - mini-rabata przed blok

Post »

Mam pod swoim blokiem podobny skrawek (2,5 x 5m). Posrodku, ale bliżej sciany bloku wsadziłam kielichowca wonnego- miał pięknie pachnieć!! Nie pachnie. Wokół tego skrawka, czyli po zewnętrznej posadziłam kilkanascie odmian liliowca- rosnie bezproblemowo. Następnie wąska scieżka i znowu wokół kielichowca kilka piwonii. Od strony bloku rosnie jeżówka i floks wiechowaty. Między kielichowcem a piwoniami krokusy i hiacynty, których nawet nie wykopuję. Kończą wegetację nim na dobre rozłożą się piwonie i kielichowiec. Mam jeszcze kępę chryzantem - pięknie kwitnie na przełomie października i listopada.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niewymagające rośliny do półcienia - mini-rabata przed blok

Post »

Na wiosnę cieszą tulipany w odmianach.Już prawie prawie czas kupna i sadzenia :tan
Irysy- cebulowe lub kłączowe.
Podobnie rosną jak wcześniej wspomniane przez Gienie liliowce.Kępiasta .Kwitnienie różne zależne od gatunku.A wybór jest ogromny.
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 31&t=23301
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Niewymagające rośliny do półcienia - mini-rabata przed blok

Post »

Kiedys, kiedy spędzałam wiosny i lata w kraju sadziłam na tej rabacie mnóstwo tulipanów.
aha, zapomniałabym, pod ławeczką która osadzona jest na skraju rabaty płoży się floks szydlasty i żagwin. Na granicy z rabatą sąsiadki posadziłam kilka cebul lilii. Tworzyły piękną kępę ale amatorów (zwłaszcza nocami) na nie było zbyt wielu i wykopałam.
Miałam i irysy, i kłączowe i cebulowe, wywaliłam bo najbardziej podobają mi się piwonie.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Malachitek
1000p
1000p
Posty: 1177
Od: 13 kwie 2013, o 01:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Niewymagające rośliny do półcienia - mini-rabata przed blok

Post »

Dziękuję wam za porady! Na razie doszłam do tego, że planuję kilka tulipanów, irysów pumila, piwonie, hortensję i chryzantemy - zobaczymy, co z tego wyjdzie.
Generalnie nie wiedziałam, że piwonie się nadają a bardzo je lubię :tan
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”