Rośliny na zacienione miejsce,płytko korzeniące się

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Niewymagające rośliny do półcienia - mini-rabata przed blok

Post »

Żurawki i hosty są bardzo ładne , bez problemu będą rosły ale potrzebują troszkę cienia , odmian jest tyle że na pewno decyzja o ich wyborze będzie trudna , bo każda jest piękna .
Bożena
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Niewymagające rośliny do półcienia - mini-rabata przed blok

Post »

Żurawki, i funkie choć piękne latem, to moim zdaniem wadą żurawek jest paskudny wygląd po zimie.Funkie późno zaczynają wegetację, a niektóre odmiany gdy padną łupem ślimaków latem nie są już zbyt ozdobne, a liście tracą już wczesną jesienią.Nie zaszkodzi jednak jakąś z tych roślin wkomponować, ale nie jako główne nasadzenie.
Jak chcesz ozdobne cały rok, to stawiałabym raczej na niskie i popularne odmiany iglaków i krzewów liściastych, może jakieś szczepione jak masz niewiele miejsca.Zajrzyj do szkółki, doradzą na miejscu.
Seli
50p
50p
Posty: 63
Od: 17 kwie 2015, o 19:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Kwiat krzaczek do donicy?

Post »

Witam was. Mam pytanie odnosnie niewielkiej donicy betonowej. Mąż mi teraz taką zakupił na działke ogrodową czyli taką sezonową i mam pytanie co mogłabym w takiej donicy zasadzić by było wieloletnie i radziło sobie zimą i w czasach bez jeżdżenia na działke. Planowałam wsadzić tam tuje którą kupilam i formować sobie ją ale nie wiem czy w donicy bez podlewania ona da rade? Co proponujecie wsadzić nie wymagającego by rosło? Może coś na pniu,krzaczek,kwiatek ?
jucia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 sie 2015, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niewymagające rośliny do półcienia - mini-rabata przed blok

Post »

selli7 Już nie chcę obsadza trawnika żurawkami ;:14 Dzięki za wybicie tego pomysłu z głowy. Teraz wybieram wśród zimozielonych płożących i kompaktowych krzewach, krzewinkach, a żurawki jako dodatek. Zimozielone: Irga pozioma- niewymagająca, na każdą glebę, atrakcyjna cały rok, podobnie Skimmia japonica- tylko lubi cień i wilgoć. Kiścień wawrzynowy- kolorowy cały rok, na gleby kwaśne, bukszpan- bezkonkurencyjny, tylko trochę banalny, Berberys Thunberga.
"By rozum był przy młodości, nigdy takiej obfitości"
Seli
50p
50p
Posty: 63
Od: 17 kwie 2015, o 19:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Rośliny do cienia

Post »

Witam wszystkich i prosze o pomoc w wyborze roślin. Kupiłam na działke trzy donice kamienne które planuje postawić przy domku. Problemem jest ,że jest to strona północna i mamy tam wieczny cień. Bardzo prosze o wskazowki co moglabym tam wsadzić i chciałabym rośliny wieloletnie ,ktore by wytrzymały. Wątpie by jakieś kwiaty się znalazły ale na przyklad jakieś krzaczki do formowania by nie wchodziło na elewacje ? Po prostu potrzebuje coś zielonego przy domku co będzie w cieniu.
Wkleilam zdjęcie z miejscem gdzie będą donice i już widać jakie tam zacienienie.






Obrazek
Awatar użytkownika
nikka55
100p
100p
Posty: 177
Od: 21 sie 2007, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polska centralna

Re: Rośliny na zacienione miejsce,płytko korzeniące się

Post »

może cisy i bukszpany :)
Pozdrawiam - nikka
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Rośliny na zacienione miejsce,płytko korzeniące się

Post »

Z roślinami wieloletnimi sadzonymi w donicach zawsze jest kłopot, gdyż zimą mogą im przemarznąć korzenie. To jest dokładnie to samo, co z donicami zostawionymi na zimę na balkonie: trzeba je czymś zabezpieczać, opatulać, a i tak nie wiadomo, czy roślina nie przemarznie. Nie podajesz, w jakim regionie mieszkasz, więc nie wiem, jakie u Ciebie bywają zimy, ale tak czy siak - zawsze to jest loteria, z większym prawdopodobieństwem, że to, co posadzisz, nie dotrwa do wiosny.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Rośliny na zacienione miejsce,płytko korzeniące się

Post »

Mam jedynie balkonowe doświadczenia donicowe.Prawie 25letnie.Nigdy nie zabezpieczałam na zimę doniczek niczym.Przy bardzo silnych mrozach dosuwałam jedynie do ściany czy do wewnętrznego kąta.Balkon ma charakter loggi .Rośnie aktualnie tuja , świerk i kilkumetrowe dzikie wino.Kiedyś rosła brzoza , jałowce i inne gatunki tui(tuj?).Nigdy mi nic nie przemarzło.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Rośliny na zacienione miejsce,płytko korzeniące się

Post »

Nie rozumiem dlaczego chcesz sadzić rośliny trwałe w donicach, jeśli jest możliwość w gruncie.W donicach latem można posadzić niecierpki walleriana, ale lepiej je posadzić do plastikowych pojemników i wstawić do tych kamiennych. One nie lubią zalewania podłoża podczas deszczu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”