Drzewko okorowane przez kosiarkę - co robić?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
marcepankowo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 lip 2016, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drzewko okorowane przez kosiarkę - co robić?

Post »

Dwa lata temu posadziłam małą niezidentyfikowaną sadzonkę drzewa o czerwonych liściach. Prawdopodobnie jakaś mirabelka. Rosła sobie ładnie bez problemów aż do tego roku. Tata przypadkiem gdy kosił podkaszarką to zahaczył ją i zerwał korę dookoła. (na wysokość ok 7cm, drzewko ma pień mniej więcej o średnicy dwugroszówki) Pogodziłam się ze stratą i zostawiłam to drzewo tak jak stało by uschło, ale minął już ponad miesiąc a ono skubane nadal ma się świetnie. Stąd moje pytanie - czy jest szansa żebym coś teraz mogła jeszcze z tym zrobić? Jakoś zabezpieczyć to miejsce? Bo szkoda skubane wycinać skoro ma taką wolę życia :roll:
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drzewko okorowane przez kosiarkę - co robić?

Post »

Posmaruj ranę maścią szkółkarską, zawierająca funaben. Może byc też miedzian. Z czasem rana powinna sie zalacćkorą, czyli zabliźnić. :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
marcepankowo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 lip 2016, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewko okorowane przez kosiarkę - co robić?

Post »

I stanie się to nawet wtedy jeśli to obdarcie jest teraz suche? W sensie nic z niego nie cieknie, zasuszyło się ładnie dookoła.
bzado
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 27 maja 2008, o 12:21

Re: Drzewko okorowane przez kosiarkę - co robić?

Post »

Nie śmiejcie się ale mój teściu ma taka zasadę (i o dziwo się sprawdza - przetestowane na kilku drzewkach) że po takim zdarzeniu drzewo będzie lepiej rosło.
Jak po 2, 3 latach świeżo posadzone drzewo nie chce za bardzo rosnąć, to świadomie i celowe zdziera albo ręcznie kawał kory (dość spory) albo obija drzewo kosiarką, co zmusza drzewo do intensywnej pracy na rzecz wzrostu.
andrzej2910
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 3 cze 2015, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewko okorowane przez kosiarkę - co robić?

Post »

U mnie młode drzewko po przypadkowym okorowaniu kosą spalinową padło ale odbiło od ziemi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”