Żywopłot - wymagania,koszty, podłoże,dyskusje ogólne

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Szwedzio
50p
50p
Posty: 79
Od: 29 kwie 2013, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zamienić żywopłot bukowy na tujowy?

Post »

Korzenie olbrzymy!
Zostaną ścięte na skos tak nisko jak sie da, posmarowane ROUNDUP i zakryte folią aluminiową. Na tym po 3-4 tygodniach posadzone tuje.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jak zamienić żywopłot bukowy na tujowy?

Post »

Mój 12 letni buk miał maluśkie korzenie i 4 metry wysokości. Nie przesadzaj z tą wielkością... Dowiedz się na jakiej zasadzie działa roundup. Widzę że zalatuje lenistwem :)

Można wiedzieć ile litrów ma doniczka w której rosną te tuje?
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Jak zamienić żywopłot bukowy na tujowy?

Post »

Odpowiem Ci tak, jak pieski zniszczyły buki, to tuje zniszczą trzy razy szybciej ;:63 . Mam parę metrów żywopłotu z buka i jest to chyba mój najciekawszy żywopłot. Na chwilę obecną jeszcze trzyma liście i stanowi super zaporę, dla wiatru i ciekawskiego oka. A chcesz zrobić żywopłot, który jeszcze ogrodzisz sztucznopłotem ? Może lepiej dosadzić do buka drugi rząd jakiejś niższej rośliny, np. jakiejś tawułki. Masz już tuje wiem, ale zastępować rosnący, dziesięcioletni 2,5 metrowy żywopłot, nowym. Może trzeba go inaczej poprowadzić, zagęścić.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Szwedzio
50p
50p
Posty: 79
Od: 29 kwie 2013, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zamienić żywopłot bukowy na tujowy?

Post »

Wiec tak. Jedna strona tych boków była usuwana 2 lata temu. I zasadzone zostały tam duże tuje. A raczej przesadzone. Pięknie rosną.
Mała koparka BOBCAT ledwo co dala im rade! Teraz nic tam nie podjedzie (moja głupota ze od razu nie usunąłem póki była koparka)
Wiec siedzą dobrze. :/

Tuje są ( a raczej będą )w doniczkach nie wiem jakich. Co roku kupujemy po trochę i się przyjmują. Zawsze z tego samego miejsca.
Pomysł z roundupem dostałem na innym zagranicznym forum.

Z lenistwem tak bywa ze czasem coś się chce ale ciało nie daje rady. Ledwo co mogę przejść 10 m! Kolana do wymiany.
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Żywopłot chroniący przed opryskami sąsiada

Post »

Miałam kiedyś rząd czarnych porzeczek posadzony w polu, w odległości 2 m od granicy z sąsiadem. Jeśli w danym roku sąsiad uprawiał zboze i opryskiwał je wiosną przeciwko chwastom, ja nie miałam porzeczek. Krzewy wytrzymywały, miały nieco zdeformowane liście, ale wszystkie kwiaty opadały całymi gronami. W następnym roku owoców było wtedy bardzo mało. W końcu zlikwidowaliśmy te porzeczki.
Pozdrawiam
Basia B.
lackyyy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 mar 2015, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot chroniący przed opryskami sąsiada

Post »

Nie prościej zapytać rolnika? Porozmawiać jak czlowiek z czlowiekiem. Może akurat przestanie pryskać w wietrzny dzień...
kokornik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 kwie 2016, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam,

Chciałbym zapytać szanownych ekspertów:


Jak przyciąć taki zapuszczony żywopłot - zdjęcia poniżej? Nie wiem w sumie co to za gatunek krzewu liściastego, w każdym razie żywopłot ma w środku zdrewniałe mocno gałęzie i pełno odrostów. Boję się, że tnąc do kształtu takiego jak mieć powinien ten żywopłot, nie odrodzi mi się on bo zostaną same te zdrewniałe części.

No i co do narzędzi: czy zwykłe elektryczne nożyce do żywopłotu dadzą radę?



Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak przyciąć taki [zapuszczony] żywopłot (zdjęcia)

Post »

Tragedii nie ma :D ma to sporo nowych odrostów. Moja propozycja :


Obrazek

albo pierwsza linia albo druga i oczywiście wszytko na bokach to co wystaje i przeszkadza chociażby w normalnym poruszaniu się wokół żywopłotu/ przynajmniej po twojej użytkowej stronie. Oraz jak ruszy to odżywić. Może być nawóz uniwersalny.Na jesieni jak posiadasz obłożyć kompostem, piszę na jesieni, bo w trakcie sezony nie efektywnie to będzie wyglądało, chyba, że masz posiadasz i postraszył byś drobno aby się dość szybko rozpuściło.
Co do cięcia można ręcznym sekatorem. Dwuręcznym a mniejsze zwykłym. Chyba, że takową maszynę elektryczną masz, jak nie nie warto dla paru patyków popadać w koszty.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jak przyciąć taki [zapuszczony] żywopłot (zdjęcia)

Post »

Ta, ale w końcu będzie taki czas, że ów żywopłot będzie strzyżony kilka razy w roku.
A docelowo- jaki ma być wysoki?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
kokornik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 kwie 2016, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak przyciąć taki [zapuszczony] żywopłot (zdjęcia)

Post »

Teraz to jakieś 170cm. I wystarczy.
Tydzień temu ściąlem najgrubsze odrosty.
Teraz pojadę resztę wg. rady powyżej.
golpol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 lip 2016, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie

Post »

Witam pierwszym postem,
Pierwszy post i od razu prośba o poradę - mianowicie doprowadzam swój przyszły ogród do stanu używalności i jestem na etapie podjęcia decyzji odnośnie żywopłotu. Z jednej strony grab (60 m), a z drugiej pecherznica - ok 70m. Mimo ze jestem raczkującym ogrodnikiem to wiem, ze środek lipca nie jest najlepszym czasem do ich sadzenia. Może jednak ktoś z Państwa podzieli sie swoim doświadczeniem w tym zakresie - jakie sa szanse na przyjęcie sadzonek wlasnie teraz ? Czy jest sens zawracać sobie tym głowę, czy tez odłożyć te kwestie na wrzesień ?
Jeżeli teraz to jakie sadzonki ? - domyślam sie, ze te z gruntu szanse przyjecia bedą miały mniejsza niż doniczkowe - nawet 0,5l ? - żywopłoty bedą miały linie kroplujaca.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot sadzony latem

Post »

Z tego co pamiętam sezon lipiec- sierpień to raczej sezon martwy. Dużo gatunków roślin o ile jest to albo nie zadowalające jakościowo albo cenowo. Poczekał bym do jesieni :wink:

ps. Odnośnie przyjęcia pada codziennie także nie powinno być problemu.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”