Prosty szpaler do malin - jakie materiały ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Areecki
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 26 maja 2009, o 13:47

Prosty szpaler do malin - jakie materiały ?

Post »

Witam
Posiadam wsadzonych na jesieni około 500 sztuk malin ( odmiana jakaś późnojesienna ) w rzędach i nawet sobie ładnie rosną.
Rzędów jest 5 o długości jakieś 50 m i wysokość młodych pędów malin wynosi lokalnie 70-80 cm i zwyczajnie boję się, że przy burzy/silnym wietrze zostaną połamane te maliny.
Mam drewniane paliki o długości 150-160 cm bo nie jest tego wiele i nie mam zamiaru robić jakiejś super konstrukcji ( no chyba że się nie sprawdzi obecna lub będzie nie wystarczająca).
W każdym razie jestem sam z tym i nie mam za bardzo do tego pojęcia, chciałbym wkopać te słupki w ziemie, dokupić jakieś uchwyty do których można by przymocować linkę/drut i muszę
kupić drut/linkę i nie mam pojęcia co wybrać nie drogiego, a w miarę wytrzymałego.
Więc tutaj moje pytania :
Jakie kupić uchwyty do podtrzymywania linki które będę mógł wkręcić w drewniane słupki ?
Jaką linkę/sznurek/drut wybrać w miarę wytrzymały i nie drogi ?
jagusia111

Re: Prosty szpaler do malin - jakie materiały ?

Post »

Jeśli planujesz taką plantację na dłużej to polecam Ci zakup kilku betonowych słupków podobnych do sadowniczych, robią również mniejsze właśnie do plantacji malin. Przeciągasz przez nie dwa druty i masz konstrukcję na lata. Drewniane słupki po roku będą do wymiany.
sebago30
100p
100p
Posty: 181
Od: 7 mar 2016, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Prosty szpaler do malin - jakie materiały ?

Post »

A może metalowe i zabetonować je w ziemi też na lata.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi". Albert Einstein.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prosty szpaler do malin - jakie materiały ?

Post »

Moje maliny, co prawda tylko zagon, rosną między drutami zakręconymi na metrowych, grubościennych rurach stalowych pomalowanych farbą antykorozyjną i wbitych w grunt.
KwiatowyMis77
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 2 paź 2016, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prosty szpaler do malin - jakie materiały ?

Post »

Powyżej słusznie stwierdzono, że słupki drewniane nie będą zbyt trwałe. Ząb czasu nadgryzie je dość szybko. Opcja ze słupkami betonowymi i przeciągniętym drutem wydaje mi się znacznie lepsza. Nie wiem czy istnieją jakieś gotowe zestawy bez potrzeby majsterkowania we własnym zakresie - przy mnogości produktów być może coś takiego się znajdzie. Generalnie warto stawiać na solidne tworzywa, które nie ulegną różnym postaciom "korozji", a czynniki zewnętrzne jednak robią swoje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”