projektowanie ogrodu owocowego - sadu , coś nowego :)

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
herkules
50p
50p
Posty: 89
Od: 8 lis 2015, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

projektowanie ogrodu owocowego - sadu , coś nowego :)

Post »

Witam
Czy ktoś z państwa zajmuje się projektowaniem ogrodów owocowych, przydomowych sadów , profesjonalnie lub amatorsko by uzyskać jakiś ciekawy efekt nasadów cieszący oko :) .
Na forum w większości projekty ogrodów mieszanych :)
http://forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=2
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: projektowanie ogrodu owocowego - sadu , coś nowego :)

Post »

Na pewno nie profesjonalnie i na pewno nie bez błędów ale ja jakiś czas temu podjąłem się takiej próby.

No a na forum nie znajdziesz bo to dział ogrodów - a sadów nikt nie prezentuje. Ja wrzuciłem ale został przeniesiony do drzew owocowych - więc szukaj tam to może znajdziesz coś wiecej.
herkules
50p
50p
Posty: 89
Od: 8 lis 2015, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: projektowanie ogrodu owocowego - sadu , coś nowego :)

Post »

Ilość odmian drzew i ich rodzaj U mnie mniejszy , będą również róże na konfitury i cydr :)
Powierzchnia całkowita do przeznaczenia to 40 arów
Masz problem z ptakami ?
Te tuje nie zakwaszają ci gleby?
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: projektowanie ogrodu owocowego - sadu , coś nowego :)

Post »

Problemów z ptakami na razie nie mam ale i nie mam jeszcze czereśni - bo pewnie w tym kontekście pytasz.

Tuje raczej nie stanowią problemu. Nie podsypuję ich korą.
herkules
50p
50p
Posty: 89
Od: 8 lis 2015, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: projektowanie ogrodu owocowego - sadu , coś nowego :)

Post »

Przeprowadzałeś przed nasadzeniem badania, analizy gleby względem potrzebnych minerałów, kwasowość itd. czy tylko przygotowanie terenu , przedplon itd ?
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: projektowanie ogrodu owocowego - sadu , coś nowego :)

Post »

Jak sugeruje tytuł w mojej stopce - jest to sad amatorski. No może na pierwszy rzut oka może się wydawać zrobiony z lekkim rozmachem (ilość gatunków i zajęty obszar) ale cały czas to uprawa "przydomowa".

Nie robiłem więc żadnych szczególnych badań poza "zasięgnięciem" kilku opinii. Jak to zwykle bywa opinie były różne a wniosek nasunął się jeden - jeśli nie planuje jakiejś profesjonalnej uprawy towarowej to co mi szkodzi by spróbowa.

Oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku (np. Że zielonym się sądzi do góry :) ).

Zakładałem, że może jakieś drzewko albo nawet grupa drzewek się nie udać lub sprawiać wybitne problemy na tych warunkach glebowych. Wtedy zobaczę, może wymienię na inne. Plus tej ilości jest taki, że nie jest to jedno czy dwa drzewka, które jeśli wypadnie po 3 latach to trace wszystko. Jak u mnie coś się nie uda (załóżmy 10 sztuk) to ciągle jeszcze mam jakieś 130 :)

A wracając do tematu - ogólnie gleba tej działce nie jest szczytem marzeń sadowniczo - ogrodniczych o czym wiedziałem od początku.

Gleba klasy V a w większości pod spodem glina (czasem piasek ale niżej i tak glina).

Dało mi się to we znaki już wiosną - miałem nadmiar wody ale teraz planuje się zabezpieczyć na taką ewentualność.
Są też plusy - glina pod spodem dłużej trzyma wilgoć i nawet jeśli na wierzchu zrobi się skorupa to i tak na tej działce skutki suszu pojawiają się później niż na sąsiednich.

Sam teren był wcześniej rozsądnie uprawiany (pole utrzymane w dobrej kulturze rolnej).
Ja mam dostęp do dużej ilości kurzeńca, obornika bydlęcego i z gołębii, sam sporo kompostuję, pokrzywy, skrzypu mam pod doststkiem więc są podstawy do utrzymania roślin w dobrej formie i ekologicznie nawet na słabszej glebie.

Zobaczymy. Na razie objawił się inny problem - dzisiejsze wiatry złamały mi dwa młode pienne agrestu Nisłuchowski obładowane dojrzewający olbrzymimi owocami. Więc jak widać nie tylko ziemia może być problemem.
ZielonyGraal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 13 cze 2016, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: projektowanie ogrodu owocowego - sadu , coś nowego :)

Post »

Możesz śmiało spróbować zaaranżować i urządzić swój ogród jak tylko chcesz ale samodzielnie,co w praktyce da Ci potem ogromną satysfakcję. Wiem bo ze mną również tak było. Wystarczy jedynie podpytać o dobór krzewów i roślin do ogrodu,tak aby całość miała ręce i nogi,akurat pod tym względem chętnie pomożemy,doradzimy:)
herkules
50p
50p
Posty: 89
Od: 8 lis 2015, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: projektowanie ogrodu owocowego - sadu , coś nowego :)

Post »

ZielonyGraal
Czasem ponoć lepiej jest samemu popełniać błędy przy projektowaniu, bo często dopiero wtedy się na nich uczymy, ale po co pakować się w problemy, skoro można poznać ich konsekwencje patrząc na cudze doświadczenie?
Projektowanie , urządzanie wychodzi najlepiej w grupie bo każdy zgłasza własne cenne sugestie które można zaakceptować lub też nie.

To będzie raczej sad , ew. coś w roli eterycznego raju :) w dosłownym tego słowa znaczeniu.
Dobór drzewek owocowych ustalony , będą i róże ale tylko historyczne , pachnące - na cydr , dżemy itd. pozostają tylko kwestie kompozycji , układu i ew. propozycje od Was co jeszcze dodać :)
To ma być przede wszystkim nastawione na konsumpcje połączone z wizerunkiem, klasą.
Awatar użytkownika
BoBiK
50p
50p
Posty: 98
Od: 18 mar 2014, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świat

Re: projektowanie ogrodu owocowego - sadu , coś nowego :)

Post »

hop hop...
co tam sie dzieje Herkulesie
masz gotowy projekt.?
jak prace.?
herkules
50p
50p
Posty: 89
Od: 8 lis 2015, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: projektowanie ogrodu owocowego - sadu , coś nowego :)

Post »

BoBiK na wiadomość prywatną ci nie odpiszę bo nie mam wymaganej ilości postów .

To co było wstępnie zaplanowane ( drzewka owocowe ) na 2016 r . to w pełni zrealizowane, z wyjątkiem nasadzeń kilku odmian śliwek których niestety w ofercie szkółki nie było.

Zależy mi przede wszystkim na starych odmianach , lub nowych ale takich których nie trzeba pryskać chemią . Przeglądam forum i sprawdzam co jeszcze mógłbym wsadzić .
Wszystko w ogrodzie będzie do konsumpcji nawet róże, które również planuje wsadzić
Obecnie szukam odmian lub po części weryfikuje :
Agrest, mini kiwi ,porzeczki , poziomki winogrona , chmiel ( na piwo) , migdałowiec , i jeszcze wiele wiele innych bo mam bardzo dużo miejsca a chce mieć wszystkiego po trochę ( 1-2 krzewy danej odmiany )
- dosadzę max. 4 jabłonie ale na podkładce antonówka - obecnie wszystkie mam na m26 , ale chce coś mieć awaryjnego :)
Kolejne prace w 2017 roku - październik :)
Awatar użytkownika
BoBiK
50p
50p
Posty: 98
Od: 18 mar 2014, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świat

Re: projektowanie ogrodu owocowego - sadu , coś nowego :)

Post »

czyli powoli. :)

udanej ciepłej Zimy...

https://www.youtube.com/watch?v=ywfRVcdnnV8

. . .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”