Roślina okrywowa na stanowisko specyficzne

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Roślina okrywowa na stanowisko specyficzne

Post »

Od południa graniczę z lasem. Nie mogłem tam posadzić trawy bo zapewne okazało by się to fiaskiem ze względu na małe nasłonecznienie poza okresem letnim. Obecnie jest Czerwiec i kąt padania promieni słonecznych sprawia, że słońce dociera do ów granicy dość intensywnie, ale w pozostałych porach roku jest tam raczej co najwyżej półcień. Postanowiłem, że skoro od południa rosną bardzo wysokie drzewa to zasadzę po swojej stronie jeszcze trochę drzew, z tym że osiągających nieco mniejsze rozmiary niż leciwe świerki i brzozy. Dzięki temu uzyskam efekt głębi, i zagospodaruje jakoś tą przestrzeń w sposób wymagający nieco mniej pielęgnacji. Posadziłem np. Brzozy Jacquemontii, Jarząby Szwedzkie, Klon Royal Red, Dąb Czerwony Aurea, Robinie Frisię, Świerk Hoopsi, Choinę Kanadyjską, Catalpy - drzewa te w teorii nie powinny przekraczać 25 metrów - są dość spore odstępy pomiędzy większymi drzewami dębem a klonem nawet powyżej 7 metrów. Z czasem zacznie się to zrastać koronami i liczę na fajny efekt kontrastu pomiędzy złotolistnymi i ciemnolistnymi odmianami. Jednakże coś pod tym "laskiem" musi rosnąć. Posadzę tam z pewnością różaneczniki, także inne inne krzewy. Potrzebuję jednak przede wszystkim solidnej rośliny okrywowej. Praktykuję z runianką japońską - jednak jest to na tyle daleko od infrastruktury na działce, że zaniedbuje nieco podlewanie i co prawda rośnie ale nie jest to tempo zadowalające. Nieco lepiej idzie barwinek. Zastanawiam się co byłoby najlepszą rośliną okrywową na takie warunki? Obecnie jest tam całkiem sporo słońca, a gleba jest piaszczysta i runianka radzi sobię średnio. Kiedyś jak drzewa podrosną z pewnością będzie tam więcej cienia i by sobię poradziła, ale do tego czasu to ja z chwastami będę walczył. Więc szukam czegoś szybkiego, co by radziło sobię z niedoborem wody i tolerowało spadające liście jesienią. Do tego musi rosnąć zdrowo i być nieupierdliwe. Co możecie mi zaproponować w tym temacie?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Roślina okrywowa na stanowisko specyficzne

Post »

Planujesz posadzić różaneczniki w miejscu w którym nie radzi sobie z runianką japońską ? Lepiej to przemyśl.
Gajowiec żółty to roślina którą można "nauczyć" naszych zwyczajów "nie podlewam" wtedy zapuszcza głęboko korzenie.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21736
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Roślina okrywowa na stanowisko specyficzne

Post »

Ten skrawek Twojej działki można porównac do ... ogrodu leśnego,
więc proponowałabym do tej najniszej strefy upraw np.

Vinca major (Barwinek większy)
Vinca minor (Barwinek pospolity)
Viola odorata (Fiołek wonny)
Hepatica nobilis (Przylaszczka pospolita)
Mentha piperita (Mięta pieprzowa)
Mentha spicata (Mięta zielona)
Galium odoratum (Przytulia wonna)
Allium ursinum (Czosnek niedźwiedzi)
Anemone nemorosa (Zawilec gajowy)

Kliknij sobie w google grafikę i zobaczysz jak interesujące mogą być dywany z tych roslin
No i jeszcze trawy ,propozycje z naszego forum

Trawy tolerujące niedobór wody http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 32&t=19978
Trawy tolerujące niedobór światła http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 32&t=29989
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”