Pytania młodego ogrodnika

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Blade
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 18 kwie 2016, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pytania młodego ogrodnika

Post »

Witam , dopiero od 2 lat zacząlem przygodę z ogrodem , ale z dnia na dzień mam coraz wiecej pytań , widzę ze ogrodnictwo staje się moim hobby pasją która pochłania mnie bez reszty :)
Czytajac informacje w internecie dostaje zawrót głowy dlatego wolałbym wszystkie moje obecne pytania zadać tutaj mam nadzieję że znajdzie się tutaj ktoś kto mi pomoże z moimi " bolączkami "
1. Czy mogę zastosować świeże igły świerku jako ściółkę pod borówki , mam juz rozsypaną korę a na to chciałem jeszcze rozrzucić igły.
2. Pytanie dotyczy jesiennego przekopywania warzywnika
Mam sporo kompostu więc go będę wkopywal czy moze czesc wkopac a czesc zostawic na wieszku ziemi
Albo lepiej poplon wkopac a kompost zostacic na wierzchu ziemi
A obornik to jak i kiedy stosowac ? Czy mozna wkopac razem z kompostem?
I czy obornik trzeba wkopywac co roku ?
Lub sa okresy kiedy obornik stosuje sie okladajac wierzchnią warstwe?
3. Posiadam maly skalniak blisko dużego świerku i gleba tam ma odczyn kwasny i spora czesc kwiatów nie chce mi tam rosnac czy moge zastosowac wapno w czasie wegetacji roslin zeby odkwasic glebe ?

To jest pierwszy rzut pytan bardzo licze na wasza pomoc
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Pytania młodego ogrodnika

Post »

2. Możesz wszystko przekopywać, możesz część przekopać, a część zostawić na wierzchu, a możesz także wszystko (kompost, poplony, przerobiony obornik) zostawiać na wierzchu, bez przekopywania.
3. A nie łatwiej zasadzić tam coś kwasolubnego?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Pytania młodego ogrodnika

Post »

1. Możesz, ale czy to będzie ładnie?? ;:oj
2. Kompost można zostawić na wierzchu, ale obornik tak pozostawiony to błąd w sztuce rolniczej- choćby z przyczyn estetycznych. W przypadku obu nawozów pozostawionych na powierzchni będą duże straty azotu.
3. Pod świerkami nic nie chce rosnąć raczej z powodu sucha i cienia.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Pytania młodego ogrodnika

Post »

1. Możesz, sama to zrobiłam, choć zwykle mam zrobiony mini kompostownik tylko z gałązkami świerkowymi, których mam dużo bo przycinam moje świerki, ale w tym roku przy tej suszy rozlożyłam grubo pod borówkami i rhododendronami celem zatrzymania wody w ziemi.
2.Warzywnik przekopuje tylko kiedy rozkładam obornik co 3-4 lata na jesieni, wiosną rozkładamy kompost, ale to wszystko zależy jaką masz ziemię, moja jest dosyć ciężka i robię wszystko żeby była lżejsza, w komposcie szybciej i lepiej wschodzą nasiona. Wg uprawy biologicznej nie przekopuje się gleby w ogóle.Możesz lekko widłami wiosną.

Obornik jak masz to możesz poprzekladac kompost, będzie bogatszy. Po samym oborniku (jesienią) niektórych roślin nie sadzimy, np czosnku lub marchwi.
W miejsce skalniaka posadzilabym azalie japońskie, są niskie i pięknie kwitną
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”