Przygotowanie działki, wyrownywanie terenu , od czego zacząć ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kupiłem zaniedbaną działkę - od czego zacząć?

Post »

Uwierz, jak nie zrobisz tego porządnie to będziesz walczył z perzem i innym dziadostwem bardzo długo. Ukop sobie kilka grządek tam gdzie będziesz mieć dom i się baw, a resztę zrób jak się należy. Płot i tak będziesz przecież robić na fundamentach - choćby słupki. Specjalnie orka nawet na 25cm temu nie zaszkodzi.
Awatar użytkownika
olgagie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 sty 2016, o 22:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Proszę o pomoc - od czego zacząć?

Post »

Dzień dobry, w moim nowym ogródku jest trawa i sporo liści od jesieni, a ziemia "deweloperska" :)

Po lewej stronie będą różne nasadzenia (jeszcze nie zdecydowałam, ale coś co daje dużo kwiecia i szybko rośnie), po prawej będą skrzynie z warzywnikiem, a po środku trawnik i kwietne rabatki. Całość bez sensacji o wygląd, na luzie, naturalnie itp.

Moje pytanie brzmi: czy przekopać całość razem z tymi liśćmi i trawą, czy najpierw wygrabić liście i dopiero przekopać samą ziemię z trawą. A może wygrabić tylko trawnik? Czy usuwać tę trawę, czy po prostu dosiać swoją? Deweloper ponoć posiał tę trawę latem.

Teraz wygląda to tak:

Obrazek
Pozdrawiam serdecznie
Olga
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Proszę o pomoc - od czego zacząć?

Post »

Ziemia deweloperska najczęsciej mówi mi, że tam jest wszystko. Pół biedy jak pod spodem nie będzie cegieł, gruzu i zapraw klejąco- murujących.

Liści fakt sporo i będzie całe życie. Patrz sąsiedztwo zależy jakich masz tam sąsiadów co mają te brzozy. Czy będą sprzatać czy nie.

Deweloper coś tam posiał i żyje to żyje! ;:oj Poczekał bym aż się lepiej ukorzeni ta trawa i wygrabił liście ( dodatkowo jak to będzie suche ) po co ma się ciągnąć razem z trawą. I planował bym nasadzenia już czytał , pytał i myślał. Wiosna idzie panie sierżancie :lol: Na poważnie zajął się nasadzeniami w pierwszej kolejności naokoło działki, pokupował nasiona warzyw poczytał poszczególne sekcje i czekał do pełnej wiosny :wit Nie ma co od razu rzucać się z motyką na słońce albo nie wytrzyma portfel albo kręgosłup. Masz czas nie śpiesz się żeby potem nie żałować i nie wykopywać, bo coś innego się podoba :wit
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Proszę o pomoc - od czego zacząć?

Post »

Zgrabić liście jak najszybciej, bo powodują gnicie tej jeszcze delikatnej trawy.Na przyszłość robić to jesienią.Jeżeli będzie dużo łysych placków, to można dosiać trawy. Ziemia z pewnością nie jest jeszcze zaskorupiona, więc lekko wzruszyć metalowymi grabiami, posiać i lekko ziemią przysypać.
Tomal77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 maja 2016, o 14:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

od czego zacząć

Post »

Witam
To mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich doświadczonych i tych mniej doświadczonych działkowiczów ogrodników i osób które lubią mieć ładny ogród :)
Od kilku dni stałem się posiadaczem niewielkiego lecz bardzo zapuszczonego ogródka.
Od trzech tak nikt tam nie zaglądał więc pierwsze trzy dni walczyliśmy z wyrywaniem olbrzymich pnączy które pokonały płot i powędrowały trawnikiem gdzieś na odległość 5 7 m :)
trawa byłą tak długa nie cięta że leży plackiem dopiero dziś udało mi się ją ściąć i wygląda tragicznie a było to rozwijana murawa ze stadionu śląskiego w CHorzowie. Mam nadzieje że uda mi się ją postawić na nogi. No ale po kolei mam kilka pytań co do ziemi :)
1) rabatki na których chcę zasadzić np. ogórki, truskawki, pietruszkę szczypiorek,
ponieważ rabatki były masakrycznie zarośnięte, to solidnie je przekopałem, ile udało mi się wyjąć chwastów trawy starych roślin tyle wybrałem. Zanik coś zasadzę w tej ziemi, czy mogę w jakiś sposób ją odżywić ? jeśli tak proszę o jakieś podpowiedzi co kupić czym podsypać.
2) trawnik jak pisałem dziś skosiłem go i wygląda kiepsko, sucha, żółta trawa której brakowało światła aby mogła sobie rosnąć.
Czym ją nawozić ? czym podsypać ?

na tę chwile to moje dwa najważniejsze pytania oczywiście będą kolejne ale powoli :) proszę o porady
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: od czego zacząć

Post »

Witam ! To też mój pierwszy krok na tym forum.Przed chwilą się zarejestrowałam.
5 lat temu byłam w ogrodzie w tym samym miejscu co ty teraz tyle ,że bez murawy z Chorzowa , która mnie intryguje.Czy czasem nie trzeba jej usunąć całkowicie i założyć trawnik od początku ?
Wydajemy mi się , że powinieneś więcej napisać jaki charakter ma mieć twój ogród,jakie masz doświadczenie,czy znasz się choć trochę na roślinach,czy będziesz stosować chemię itp.itd.
Takie informacje pozwolą ci szybciej uzyskać odpowiedzi na twoje pytania.Bo dla jednego stokrotka na trawniku to uciążliwy chwast a dla mnie ozdoba z mniszkiem podobnie a ten to jeszcze lekarstwo dodatkowo.Jedni stosują nawozy i chemię wszelaką a inni wyłącznie kompost i zioła.Rozrzut jest olbrzymi.Jedno mogę powiedzieć na pewno cierpliwość to podstawowa cecha ogrodnika i pamiętaj o tym zawsze.
A na forum szukaj w wątkach tematycznych to kopalnia wiedzy.
Życzę żeby ten wątek też się taką kopalnią stał.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Tomal77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 maja 2016, o 14:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: od czego zacząć

Post »

Dzięki za odpowiedź i pytania :) Jeśli chodzi o to jak ma wyglądac docelowo mój ogródek to odpowiem tak "nie wiem" Na razie mam za cel uprzątnięcie pnączy, gruzowiska, opanowanie trawnika, wymianę ogrodzenia, wycięcie 4 tui które sa suche i dopiero jak opanuję podstawy zabiore sie za sadzenie. Co prawda mam juz dwie rabatki gdzie ojciec chce posadzić troche selera, ogórków i zieleniny ale to chyba nie ma na razie wiekszego wpływu. Jeśłi chodzi o chemię to ewentualnie teraz na początku jakiś randap aby poradzic sobie z chwastami za ogrodzeniem. Do hodowli wole stosować minimum chemii i wyhodować cos "eko " :) Oczywiście jeśli zdecyduje co z drzewami owocowymi bo mam jedna starą olbrzymią czereśnię, którą chyba wytnę. robi cień na cały ogródek i chyba nie obrodzi zbyt dobrze. Jest tez mała wiśnia nie wiem czy ktoś o nią dbał ale na te chwile ilość wiśni zielonych jest malutka i suche kwiaty wiec obawiam sie że nic z tego nie będzie :( pytanie czy ją da sie odbudować czy wyciąć i posadzic nowe drzewa owocowe. Pytanko czy można owocowe drzewa ścinać bez pozwolenia ?
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: od czego zacząć

Post »

Drzewa owocowe można wycinać bez pozwolenia.
A z tym randapem za ogrodzeniem to tak zamierzasz co roku ? Jak przeszkadza sąsiedztwo to radzę żywopłot , który ma wiele zalet.Jest taką skórą ogrodu i może zatrzymać rozprzestrzenianie niechcianych roślin.
Z wycinką drzew owocowych warto poczekać co najmniej jeden sezon aby zaobserwować jak rodzą , jak z tym cieniem czy za dużo czy za mało ?
Można tylko przyciąć i traktować jak drzewo ozdobne i oszczędzić na zakupie parasoli od słońca.
Takie drzewa przy warzywniku to nie tylko cień ale i rozbudowany system korzeniowy np.śliwy mają płytkie korzenie.Trzeba wszystko wziąć pod uwagę bo łatwo się drzewa pozbyć ale trudniej czekać lata zanim urośnie.A poza tym to mogą być stare odmiany rodzące owoce , których smaku nie znajdziesz w tych współczesnych .
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Tomal77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 maja 2016, o 14:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: od czego zacząć

Post »

No właśnie działka ma 200m2 Czereśnia stoi od południowej strony na środku, jest bardzo wysoka a cień pada na cała działkę. Poczekam ten sezon i zobacze jakie i ile owoców. Ale nie ukrywam majac małe dzieci chcę basen i troche słoneczka.
Co do Rundapa to akcja jednorazowa bo będę wymieniał ogrodzenie i nie chce mieć od alejki chwastów i pnączy. Co potem nie wiem czy żywopłot czy tuje albo bukszpan
jjdj

Re: od czego zacząć

Post »

Zamiast glifosatu lepiej przykryć chwasty czarną folią. Słońce przygrzeje i wypali badyle. Roundup niszczy też ziemię.
tompatrz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 24 wrz 2008, o 14:12
Lokalizacja: Śrem

Pytani o użycie glebogryzarki na załączonym terenie (foto)

Post »

Witam,

Czy w taki ogród wjadę glebogryzarką spalinową(ręczną nie za ciągnikiem) czy musiałbym najpierw pozbyć się tego zielska?
Obrazek

Z góry dziękuje za szybkie odpowiedzi.
jaro710j
200p
200p
Posty: 216
Od: 29 mar 2015, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pytani o użycie glebogryzarki na załączonym terenie (foto)

Post »

Wszystko się da, ale w tym stanie się namęczysz, bo będzie się nawijać na noże. Najszybsza opcja to ściąć kosą lub kosiarką i potem wybrać np. widłami amerykańskimi po zjeżdżeniu glebogryzarką. Jak chcesz założyć trawnik i się nie spieszysz to możesz to potraktować randapem lub przykryć czarną folią lub tekturą i zielsko padnie, ale i tak może się nawijać :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”