Jaka ilość ziemi na pokrycie działki?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
markus383
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 maja 2011, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jaka ilość ziemi na pokrycie działki?

Post »

Witajcie :)
Mam problem z wyliczeniem ilości ziemi do podniesienia i wyrównania użytkowanej przeze mnie części działki. Dysponuję działką o wymiarach 100mx12m i chciałbym zasypać ją 30cm ziemi ogrodowej, ponieważ teraz mam raczej piasek. Według moich obliczeń potrzebuję 360m3 ziemi. Czy to jest wystarczająca ilość na taką powierzchnię? Chciałbym założyć tam trawnik oraz zrobić ogród, bo teraz, na piaskach, to nawet z trawą trudno.

Pozdrawiam,
Mateusz :)
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jaka ilość ziemi na pokrycie działki?

Post »

Dobrze liczysz tylko pamiętaj, że kupujesz luźną ziemie. Dolicz do tego jeszcze 35-40%. Czyli jakieś 500-550m3.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jaka ilość ziemi na pokrycie działki?

Post »

Warto się zastanowić nad powiązaniem warstw gleby - by woda kapilarnie się podciągała sama. Nie wiem, czy nie warto wywieźć kilku m3 piachu wcześniej.
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Jaka ilość ziemi na pokrycie działki?

Post »

A może myśleć inaczej - zamiast walczyć iść na współpracę z przyrodą i zrezygnować z trawnika a postawić na coś co się nazywa murawą napiaskową z rozchodnikami, macierzankami ,zawciągami i goździkami wierz mi efekt będzie powalający a pracy w sumie niewiele. Marny trawnik to byle kto może mieć ale fajna murawa napiaskowa to jest naprawdę full wypas . Ja nie mam warunków na murawe napiaskową(lessowe gleby) ale robię murawę kserotermiczną jeszcze 50 ton kamienia wapiennego ,2 lata pracy i będzie super :D
markus383
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 maja 2011, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka ilość ziemi na pokrycie działki?

Post »

Na ląkach w mojej okolicy są takie murawy napiaskowe. Rzeczywiście fajnie wyglądają, ale tylko na pewnym kawałku ogrodu ;) Każdy ma inny gust :) Będę myślał o tym trawniczku jednak ;)
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Jaka ilość ziemi na pokrycie działki?

Post »

Jeśli gleba jest piaszczysta, to samo dosypanie powierzchniowo lepszej jakościowo ziemi nie rozwiąże problemu. Pod spodem nadal będzie piach. Ziemia będzie bardzo szybko wysychała, składniki pokarmowe uciekały szybko, a rośliny cierpiały z powodu niedoboru jednego i drugiego. Przydałaby się gruba warstwa materii organicznej przekopana głęboko z gruntem, np. na wpół rozłożony kompost z obornikiem. I dodatkowo jeszcze wysianie na tak przygotowany teren nawozów zielonych, np. facelii, która dobrze radzi sobie na suchych stanowiskach i wytwarza dużą ilość masy. Potem facelie trzeba ściąć i przekopać.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”