Odtwarzam 1,5 ara lasu

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Odtwarzam 1,5 ara lasu

Post »

Bingo! To jest właśnie przymiotno.

Przytulię sam z dużym prawdopodobieństwem identyfikowałem - dzięki za potwierdzenie - ale ona mi się podoba i jej nie usuwam :)
Wierzbownica też chyba się zgadza - czworoboczna pasuje mi do rysopisu.

Mapa jest genialna, dzięki, według niej na moich terenach występuje acydofilny podgórski las dębowy, są tez enklawy kserotermicznych muraw stepowych, a w okolicy występuje też grąd subkontynentalny, odmiana małopolska, forma wyżynna, seria uboga.
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Odtwarzam 1,5 ara lasu

Post »

Ale czy na twojej działce konkretnie jest kwaśna dąbrowa (Quercion robori-petraeae?) czy grąd, co by sugerowało podane pH? Bo to dość znaczna różnica w doborze roślin i tłumaczyłoby dlaczego długosz źle rośnie - lubi gleby kwaśne i wilgotne/podmokłe.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
Awatar użytkownika
Niia
50p
50p
Posty: 58
Od: 13 maja 2017, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie 7a

Re: Odtwarzam 1,5 ara lasu

Post »

Swój kawałek lasu to super sprawa. Twój jest bardzo ładny, uroczy, rzeczywiście dość ciemny. Ze swojej strony proponuję szczawik zajęczy, ostróżkę tatrzańską i borówki :)
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Odtwarzam 1,5 ara lasu

Post »

LaViol pisze:Ale czy na twojej działce konkretnie jest kwaśna dąbrowa (Quercion robori-petraeae?) czy grąd, co by sugerowało podane pH? Bo to dość znaczna różnica w doborze roślin i tłumaczyłoby dlaczego długosz źle rośnie - lubi gleby kwaśne i wilgotne/podmokłe.
pH jest takie, jak podałem na początku, a obecność pokrzywy też chyba wskazuje na lekko zasadową glebę?
Co do składu gatunkowego to rosną u mnie wierzby, brzozy, osiki, dęby, kruszyny, głogi, bez czarny i dzikie róże, maliny, jeżyny (liczone w milionach) plus to, co na zdjęciach :)

W najbliższym lesie podobnie. Wydaje mi się, że to grąd - graby, dęby, jarzębiny, klony, w poszyciu zawilce, paprocie, miodunki, jaskry, czarne jagody (borówki)...
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Odtwarzam 1,5 ara lasu

Post »

Pokrzywę stosuje się jako roślinę wskaźnikową dla określenia żyzności gleb - lubi azot. W drugiej kolejności mówi o wilgotności, bo po lubi gleby świeże do podmokłych. Co do pH jest dość tolerancyjna - preferuje zakres pH od 5,6 do 7,6.
Obecność borówki (Vaccinium myrtillus) też zbyt wiele nie mówi, bo to roślina charakterystyczna dla klasy Vaccinio - Piceetea (lasy iglaste na siedliskach ubogich i kwaśnych) https://pl.wikipedia.org/wiki/Las_iglasty Może wskazywać, że akurat w tym miejscu jest słabsza gleba i gorsze warunki. W jednym lesie mogą być różne. W lesie obok, którego mieszkam jest i bór suchy i grąd.
Wiele wskazuje na grąd, ale jeszcze muszę pomyśleć. Najważniejsze są rośliny, które same zasiedliły twój kawałek. Jeśli nie udało Ci się konkretnie przypisać niczego wg mapy to możemy to zrobić inaczej, tyle, że to dłuższa zabawa. Mam książkę z liczbami wskaźnikowymi, potrzeba by zidentyfikować jak najwięcej "dzikusów" i można wyliczyć wskaźniki dla żyzności, wilgotności i pH, ew. inne, gleby. Mierzyłeś pH z warstwy powierzchniowej czy z gł. 15 - 20cm? Możemy się pobawić, ale najwcześniej w weekend :D
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Odtwarzam 1,5 ara lasu

Post »

Żyzność tego mojego kawałka może być lepsza niż gleb w okolicy, bo kiedy likwidowałem pierwotny "ugór" w tym miejscu (piszę w cudzysłowie, bo to było pod drzewami, ale rosły tam tylko maliny i trochę trawska; drzewa były sporo niższe i bardzo mocno zacieniały, na dodatek wierzby i brzozy wysuszyły ziemię na wiór), to rozsypałem tam sporo kompostu, a poza tym od trzech lat cokolwiek stamtąd wyrwę, zostawiam tam, gdzie rosło.
Oprócz tego, jak pisałem na wstępie wątku, wszystkie nasadzenia były robione nadsypanej ziemi (takie poduszki z liści, gałęzi i ziemi), żeby wyjść ponad korzenie wierzb.
Co tam jeszcze było z dzikusów, o czym mogłem zapomnieć...? Skrzypy, babki lancetowate, mniszki, bodziszek, jaskry, jaskółcze ziele, mlecze... Pewnie więcej ode mnie rozpoznasz ze zdjęć.
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Odtwarzam 1,5 ara lasu

Post »

LaViol, udało Ci się coś wymyślić?
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Odtwarzam 1,5 ara lasu

Post »

doc_kr, wybacz, zakotłowało mi się i dopiero dziś uspokoiło. Nawet nie miałam czasu zajrzeć na forum. Mam nadzieję jutro do tego siąść.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Odtwarzam 1,5 ara lasu

Post »

Robię listę i potrzebuję wiedzieć, który gatunek dębu, jaskra, skrzypu i wierzby rośnie.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Odtwarzam 1,5 ara lasu

Post »

Dąb szypułkowy, skrzyp polny lub leśny - nie odróżniam, jaskier wygląda na rozłogowy, a z wierzbą to tu wszyscy mają problem. Dla mnie to w. krucha albo iwa, ewentualnie jakiś ich mieszaniec...
viola123
200p
200p
Posty: 266
Od: 29 wrz 2011, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Odtwarzam 1,5 ara lasu

Post »

Jeśli nie masz, to polecam ci do twojego lasu wierzbówke kiprzycę. U mnie rośnie i zaraz zacznie kwitnąc, las robi się wtedy różowy

Obrazek
wysokość ok.170cm, rozmnaża się przez rozłogi. No i można robić herbatkę.
Viola
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Odtwarzam 1,5 ara lasu

Post »

doc_kr pisze:Dąb szypułkowy, skrzyp polny lub leśny - nie odróżniam, jaskier wygląda na rozłogowy, a z wierzbą to tu wszyscy mają problem. Dla mnie to w. krucha albo iwa, ewentualnie jakiś ich mieszaniec...
A może zauważyłeś czy pęd płonny wyrasta oddzielnie (polny) czy znajduje się nad liśćmi (leśny) jak tu https://st.depositphotos.com/1830989/21 ... setail.jpg

I jeszcze jaki bodziszek i głóg?
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Odtwarzam 1,5 ara lasu

Post »

Pęd płonny jest osobno, a więc polny.

Głóg jednoszyjkowy.

Bodziszek na 90% leśny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”