Szklarnia,tunel nieogrzewane - jak używać, co posiać, kiedy posadzić itd...

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
naturelover
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2008, o 17:23
Lokalizacja: LONDYN

Szklarnia,tunel nieogrzewane - jak używać, co posiać, kiedy posadzić itd...

Post »

Witam
Planuje zrobic szklarnie o wymiarach ok 3x4m.Karkuluje czy to sie wogole oplaca.Czytalem juz duzo o szklarniarstwie :D ,ale nie moge jakos tego poskladac do kupy.Moze ktos pomoc i powiedziec jakie warzywka moge tam hodowac,czy jak jedne padna to moge wsadzic drugie na ich miejsce? Szklarnia bedzie nieogrzewana ale od wiosny do jesieni kupa czasu.Rozmiar niezbyt imponujacy ale zrobie fajne polki po srodku to powinno dodac ze 4 m2.jeśli komus chcialoby sie opisac jak najefektywniej wykozystac taka szklarnie bylbym wdzieczny,mysle tez ze to mogloby zachecic wielu do budowy gdyby mieli obraz pozytku z takiej szklarenki.Powiem od razu ze nie chce obsadzic wszystkiego pomidorami,bardziej interesowaly by mnie warzywka ktore mozna dlugo przechowac w piwnicy.Wielkie Dzięki

Proszę pisać z zachowaniem polskiej ortografii patrz § 2 pkt c Regulaminu Forum. XIPE
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

W takiej szklarni jak powiedziałeś można posiać Pomidory ale dyniowate są ciepłolubne
-dynia
-cukinia
-bakłażan
-Arbuz
-Tykwa
-ogórki
ale przed nimi wczesną wiosną w szklarni można posiać różne sałatki ,koperek,rzodkiewkę
można też w niej na wiosnę aklimatyzować różne Kwiaty które posialiśmy wcześnie a potem je wysadzimy np Cynia przepiękna roślina i jak potrafi się odwdzięczyć u mnie na działce rośnie nie jak kwiat tylko bez przesady jak słusznej wielkości krzak ! można też różne warzywa typu por potem do gruntu a jeśli chodzi o szklarnie to ja np sadze pomidory a pod spodem ogórki które się pną po pomidorach max wykorzystania szklarni ale dynie rosną duże więc proponuje oprócz ogórków Arbuza naszą małą odmianę i ogórka afrykańskiego można też ale to już na stałe posadzić winogrona wtedy będziemy się nimi wcześniej delektować a ja przechowuję w szklarni wodę żeby się nagrzała bo ja pobieram wodę głębinową więc jest lodowata to tak nawiasem ale oprócz winogron na stałe można też jeżyny itd ale mi się nie podoba taki pomysł bo to nie potrzebne zajmowanie miejsca a jeżyna dojrzeje bez problemów :wink:

Dopisek Moderatora:
Szymonambar222, prosimy o używanie interpunkcji - to ułatwi nam czytanie Twoich wypowiedzi. RM.
harlej1
200p
200p
Posty: 372
Od: 28 kwie 2008, o 20:29
Lokalizacja: Wrocław

Post »

moim zdaniem warzywem, ktore lubi ciepło i może się długo przechowywać jest dynia, ale nie radze olbrzymiej , ponieważ nawet jedna sadzonka nie zmieści się w tak malej szklarnii, polecam też inne dyniowate np: ogórki, melony i cukinie :D
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Stosowną lekturą w zakresie uprawy i zmianowania warzyw pod osłonami jest książka
pod redakcją Mariana Orłowskiego i Eugeniusza Kołoty
Uprawa Warzyw 1999. Brassica. strony 289-353.
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

U mnie wszystkie owoce cukini uprawianej w szklarni gniły i po pewnym czasie zlikwidowałam krzaki. Może są jakieś odmiany szklarniowe,ale te odmiany polskie gruntowe chyba się niezbyt nadają,albo miałam pecha.
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

nie taka szklarnia powinna wystarczyć na dynie takie jak np Ambar Erli sweet sugar pi takie małe odmiany 8)
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Gratuluję ambitnego planu na Londyńskiej ziemi!
Mnie tez interesują szklarnie zimne. Ostatnio czytałam że można uprawiać w inspekcie zimnym:
-ogórek zarówno na zbiór wczesny jak i opóźnony
-melona
-pomidora
-kapustę
-kalafiora
-kalarepę
-rzodkiewkę
-sałatę
-szpinak
-marchew
-pietruszkę
-koper
-burak ćwikłowy
-fasolę szparagową
-i ziemniaka

warzywa pędzone:
cebula, szczypiorek, szczaw, burak ćwikłowy, pietruszka, seler, cykoria sałatowa.

No i na rozsadę i hartowanie roślin.

Powodzenia!

Czy stawiasz szklarnie sam od zera, czy kupjesz w Anglii gotowe rusztowanie ze szkłem czy z plastikiem?
naturelover
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2008, o 17:23
Lokalizacja: LONDYN

Post »

Niestety tutaj nie mam miejsca na takie rzeczy.Szklarnia stanie w Polandi bo wracam za rok i wlasnie sie orientuje.Caly domek do remontu,nie bedzie czasu na prace przez jakis czas a jesc cos trzeba wiec szklarnia sie przyda a poza tym frajda z uprawiania :D .Beda tez indyki i kury(do uprawy :P )
Awatar użytkownika
ruda147
50p
50p
Posty: 95
Od: 19 lut 2010, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Kiedy do nieogrzewanego tunelu?

Post »

WITAM SERDECZNIE chciałabym zapytac poniewaz jestem zielona w tym temacie:
kiedy wysadza sie ogórki,pomidory,paryke do nieogrzewanego tunelu foliowego,byłabym wdzieczna za odpowiedz.

Czy mozna to zrobic w polowie kwietnia czy w maju,czekam na wasze odpowiedzi
luk78
50p
50p
Posty: 57
Od: 11 mar 2010, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Re: KIEDY DO NIEOGRZEWANEGO TUNELU

Post »

W zeszłym roku sadziłem pomidory (kilkanaście sztuk) do nieogrzewanej szklarni 10 kwietnia w tym roku też planuję sadzić w podobnym terminie ale wszystko zależy jeszcze jaka będzie pogoda początkiem kwietnia. Choć muszę przyznać że miałem w pogotowiu piecyk gazowy :) . Większą część pomidorów wysadzam jednak na koniec kwietnia lub początkiem maja.
Awatar użytkownika
ruda147
50p
50p
Posty: 95
Od: 19 lut 2010, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: KIEDY DO NIEOGRZEWANEGO TUNELU

Post »

Dziękuje slicznie za odpowiedz,juz myslałam że sie nikt nie zlituje na demna
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: KIEDY DO NIEOGRZEWANEGO TUNELU

Post »

szklarnia a tunel to wielka róznica - sadzic powinnas po 20 kwietnia
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Re: KIEDY DO NIEOGRZEWANEGO TUNELU

Post »

Adamie mógłbyś, powiedziec jaka jest ta największa różnica?
Ja mam ściany z okien, a dach z foli...

Pozdrawiam :wink:
U Kubusia na wsi-Mój ogródek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”