Świąteczne drzewko/Choinka w doniczce

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
edek24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 paź 2018, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Świąteczne drzewko/Choinka w doniczce

Post »

A ja kupiłem w tym roku przez sklep internetowy (nie miałem czasu) jodłę kaukaską w doniczce i tylko podjechałem ją odebrać.
Kupiłem taką około 180cm. Doniczka już popękała od korzeni. Powoli przymierzam się do jej wystawienia gdzieś do garażu by na wiosnę wsadzić na działce i tak się zastanawiam czy są szanse że się przyjmie czy mój wysiłek ma sens. Dodam że chyba jest w dobrym stanie bo w ogóle nic z niej nie leci
Regulamin
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Świąteczne drzewko/Choinka w doniczce

Post »

Jeżeli ma być posadzona w gruncie to w domu może być najwyżej tydzień.Wysoka na 180 z pewnością ma ociosane korzenie i taka się osypie prędzej czy później. Została po wykopaniu mocno wciśnięta w donicę dlatego pękła, nie od wzrostu korzeni.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Świąteczne drzewko/Choinka w doniczce

Post »

Od trzech lat wsadzam choinki świąteczne do ziemi i rosną ładnie.
Kupuję zazwyczaj świerki (niewielkie) uprawiane w doniczkach i zaraz po Świętach wsadzam. W domu są góra 2-3 dni.
W zeszłym roku wsadziłam też jodłę kaukaską i też się przyjęła. W domu nie była wcale. Jak ją wyjmowałam z doniczki było widać, że główne korzenie były obcinane przy wykopywaniu ale pozostało reż dużo drobnych korzeni. Drzewko regularnie podlewałam, a i rośnie po wschodniej stronie budynku więc słońca nie ma w nadmiarze.

edek24 Wyjmij swoją jodełkę z doniczki i sprawdź jakie ma korzenie. Jeśli widać dużo drobnych to jest szansa, że się przyjmie tylko nie zapomnij o podlewaniu i wsadź ją teraz, nie czekaj do wiosny
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Świąteczne drzewko/Choinka w doniczce

Post »

Obrazek

Ja od siedmiu lat mam takie samodzielne choinki w doniczce.Samodzielne bo to samosiejki , które sama wsadzam do doniczki jesienią.Są to najczęściej dwa małe drzewka , które splatam ciasno ze sobą.Jedno byłoby za rzadkie.Stoją w domu ponad miesiąc potem na balkonie , wiosną przewożę na działkę.Tam jeszcze czekają w doniczce na brak przymrozków i trafiają do ziemi.Potem tylko podlewać, podlewać i ew. przy jakiejś szalonej gorącej wiośnie cieniować trochę.Większość się przyjmuje.
Ale taka prawie dwumetrowa jak wspomniana wcześniej to chyba mała szansa.Chyba , że kilka dni w domu.Ale choinka tylko na kilka dni ?
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
edek24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 paź 2018, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Świąteczne drzewko/Choinka w doniczce

Post »

Właśnie, że to jest ten problem że jak święta to choinka i duża. Jak już kupować i dużą to nie na kilka dni. Niestety jest wtedy ryzyko że mogli jej poprzycinać korzenie. 180cm to z dużą doniczką. Cała nadzieja w tym że już stoi ponad 10dni a wygląda jakbym ją wczoraj wstawił. W poprzednim roku już dawno powoli igły leciał w tym roku nic :) Zastanawiam się tylko czy odrazu do ziemi czy trzymać w garażu i wtedy na wiosnę.
Regulamin
Karls
200p
200p
Posty: 386
Od: 10 kwie 2007, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świąteczne drzewko/Choinka w doniczce

Post »

Hej podłączę się do tematu bo mnie tu administracja skierowała ;)
Przed Świętami kupiłem w supermarkecie malutki świerk w doniczce, około 30cm wysokości. Jednak od tego ciepła chyba coś mu się porobiło bo puścił coś co wygląda jak nowe pędy (zdjęcie). Co z nim w takiej sytuacji zrobić? W domu stoi od jakiś 2 czy 3 tygodni.
Obrazek
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Świąteczne drzewko/Choinka w doniczce

Post »

Karls ,świerk zaczyna rosnąć prawdopodobnie.Najlepiej byłoby go postawić w jakimś chłodnym miejscu aby doczekał prawdziwej wiosny.Może nie pojawią się przyrosty.Takie młodziutkie gałązki są bardzo delikatne i wrażliwe na niskie temperatury.
A kupując drzewko jakie miałeś plany ?
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Świąteczne drzewko/Choinka w doniczce

Post »

Rozhartował się, teraz do wiosny trzymać tylko w chłodnym, bezmroźnym miejscu.
Karls
200p
200p
Posty: 386
Od: 10 kwie 2007, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świąteczne drzewko/Choinka w doniczce

Post »

W sumie to nie miałem planów. Takie małe choinki za grosze z dyskontu często mają podcięte korzenie. W zeszłym roku po prostu po Świętach mi się osypała jak cięta. Nie wiedziałem jak tym razem będzie, więc wolałem się nastawiać, że to tylko tymczasowa ozdoba.

Chłodnym to znaczy jaka temperatura? Czy musi być jasne czy jak przy zimujących bylinach można zacienić? Przyznam, że będzie z tym kłopot. W piwnicy albo komórce ciemno, na balkonie zimno, a w domu nagrzane.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Świąteczne drzewko/Choinka w doniczce

Post »

No to niestety na straty.Wygląda na jednorazowe drzewko.
Ja mam do dyspozycji klatkę schodową i piwnicę i tu i tu są okna.A potem zaciszną loggię balkonową.Myślę , że dzięki temu stopniowemu hartowaniu udaje się przesadzić drzewka z powrotem do ogrodu.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Karls
200p
200p
Posty: 386
Od: 10 kwie 2007, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świąteczne drzewko/Choinka w doniczce

Post »

Przestawiłem do niegrzanego przedsionka na parapet. Temperatura jakieś 15 stopni i zobaczymy.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Świąteczne drzewko/Choinka w doniczce

Post »

Małe iglaki nie mają podciętych korzeni, ale po prostu trafiłeś na osłabione już drzewko, które dłuższy czas przed zakupem stało w ogrzewanym dlatego się obsypało.Teraz w lepszej kondycji.Jak nie masz odpowiedniego miejsca na zimowanie, to musisz spisać na straty, traktować jako dekorację świąteczną.
edek24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 paź 2018, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Świąteczne drzewko/Choinka w doniczce

Post »

Smutna prawda :(
Regulamin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”