Pomoc w odnowieniu ogrodu

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
giva
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 sty 2016, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomoc w odnowieniu ogrodu

Post »

Witam,
Zwracam się z prośbą pomocy w odnowieniu ogrodu (kawałka trawnika). Poniżej znajduje się jego zdjęcie. Jak widać trawnik jest brzydki i zaniedbany. Z tego co powiedział mi poprzedni właściciel wnioskuję, że pod spodem jest gruz, więc nie wsadzę tam wyszukanych roślin.

Co chcę zrobić?
  • Usunąć duże kamienie z lewej strony, posadzić jakieś ładne dla oka rośliny i przykryć białym grysikiem (proszę o podpowiedź - jakie rośliny?). W tym miejscu znajduje się jedno z wejść do domu, więc roślina nie może przeszkadzać, ma być tylko małym dodatkiem
  • Usunięte duże kamienie przenieść do "zjazdu" który znajduje się na górze zdjęcia (pod bramą). Tam też znajduje się garaż. Czy to dobry pomysł? Może lepszy będzie grysik, albo jeszcze inny materiał, o którym nie mam pojęcia. Z chęcią wysłucham Waszych rad.
  • Całą trawę przekopać (może użyć glebogryzarki?), dołożyć trochę ziemi i zasiać nową trawę. Jest sens kupować gotową rozwijaną, czy po prostu zasiać?
Będę wdzięczny za porady. Zaczynam od zera, nigdy nie miałem styczności z ogrodnictwem. Pozdrawiam.

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Pomoc w odnowieniu ogrodu

Post »

Moją uwagę zwróciły źle posadzone świerki.Zarosną żywotniki i po latach będzie problem, za blisko granicy z sąsiadem, zacienią tę działkę, a dom jest w bliskim sąsiedztwie.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Pomoc w odnowieniu ogrodu

Post »

Jeśli to są szczepione świerki, jeśli rosną wolniej niż gatunek, można je dodatkowo formować i zachowają małe rozmiary. Jednak zdecydowanie - tak, jak mówi Selli- wysadziłabym je z tego miejsca, gdzie rosną.
Jakie jest nasłonecznienie tego kawałka trawnika? Zamiast trawnika można ten fragment zadarnić tworząc kolorowy kobierzec, ale istotna jest informacja o ilości światła i rodzaju podłoża.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
giva
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 sty 2016, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomoc w odnowieniu ogrodu

Post »

Zdjęcie robiłem rano, jak widać słońca nie jest dużo. Na trawnik pada słońce dopiero w południe. Można przybliżyć coś o tych żywotnikach?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21742
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Pomoc w odnowieniu ogrodu

Post »

Ja rozumiem to tak:
- żywotniki i świerki posadzone "na ścianie" maja jeden cel- ukryć tę ceglaną scianę.
Proponuję pozostawić je tak jak rosną bo już teraz wyglądają dekoracyjnie. Skupić się należy jedynie na ich pielęgnacji bieżącej i sezonowym przycinaniu by utrzymać je w dobrej kondycji i doprowadzić do żądanej wysokości np . równej ze ścianą lub nieco wyższą lub całkiem wysoką (swobodny wzrost) jeśli sąsiad za płota nie będzie zgłaszać problemu z zacienieniem jego działki.

- rozebranie kamiennej ścieżki proponuję przemyśleć. Wg mnie to celowa 'dekoracja" i ma to stanowić opaskę izolującą dom- fundament od podsiąkania wodami gruntowymi.Być może jest tam ciąg sączków odwadniających i z założenia wiadomo było,że nic tam posadzić raczej nie będzie wskazane. Poza tym nie robi się nasadzeń bezpośrednio przy fundamentach domu.Pozostawia się wolną przestrzeń,wykłada kostką,wysypuje grysem lub wylewa betonem.
Ty masz już problem 'załatwiony". Taki stan zastałeś i ja bym tak zostawiła.
To tylko moje domysły ale ten 'chodnik kamienny' jest moim zdaniem całkiem ładny i może okazać się przydatny :D no do ustawienia donic z roślinami tarasowymi np bukszpany, róże ,oleandry ,ozdobne kolekcje kaktusów,rojników,rozchodników czy innych roślin - o których również poczytasz na naszym forum a nawet zimą mogą tam stać ozdobne kubły z iglakami
Należy tylko odświeżyć tę powierzchnię - wyczyścić i wejście do domu pozostanie zawsze atrakcyjne

- od strony kamiennej ścieżki można ustawić gotowe elementy betonowe gazonowe np jak te tutaj,które można kupić w każdym markecie budowlanym a dzięki czemu możliwe będzie wyrównanie poziomu ziemi do poziomu wjazdu- drogi wjazdowej
W tę lukę proponuje nawieść nowej ziemi - przygotować podłoże pod zasianie nowej trawy.
nie polecam trawy z rolki. Kłopoty pojawiają się szybciej niż z nowozałożonym trawnikiem z siewu jeśli się o trawę nie dba. O zakładaniu trawników też znajdziesz u nas wiele dobrych porad,zachętą nie będzie widok trawnika choćby ten w przydomowym ogródku u naszej koleżanki Eweliny.O ewentualnych nasadzeniach można będzie dyskutować później ,bo nie należy przesadzać z nimi ,szczególnie w tak reprezentacyjnym miejscu jakim jest wejście do domu i wjazd na posesję.

- podobnymi betonowymi elementami należy oddzielić zaznaczony strzałką "wjazd " do garażu :wink:
Należy oddzielić ten wjazd od planowanego trawnika.
A sam wjazd... jeśli jest to już dobrze utwardzona powierzchnia ,jeśli jest tam gruz o którym wspominasz to wystarczu wyrównać tę drogę i ułożyć coś co będzie współgrało z całą posesją. Ja wyłożylabym identyczną kostą jaka masz wyłożony wjazd od bramy,można również wysypać tłuczniem,ułożyć gotowe prefabrykaty... no jest cala masa opcji do zastosowania... Musisz poszukać na forum dyskusji na ten temat i tam zasięgnąć 'języka " co się bardziej sprawdza,opłaca,lepiej opłaca itp...

- w donicach jakie widzimy można obok iglaków,już teraz posadzić cebule tulipanów,szafirków lub innych roślin a w maju np pelargonie ,surfinie itp...

- po przeciwnej stronie wjazdu widzę na płocie róże pnące?? czy tak? Będzie piękny widok już od czerwca a za tym płotem jest ulica?
Nie wiem na ile rozpoznałam Twoje intencje ale pamiętaj o jednym :D :wink: usuwanie czegokolwiek przychodzi łatwo - zdecydowanie trudniej czeka się na efekty . Starałam się przedstawić mój plan zagospodarowania miejsca przedstawionego na zdjęciu .
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Pomoc w odnowieniu ogrodu

Post »

Ta ceglana ściana jest ładna, szkoda ją szczelnie zasłaniać roślinnością, lepiej wyeksponować na tym tle ładnie przycięte żywotniki, ewentualnie coś dodać niskiego w miejsce świerków np. wrzośce, lub trawy.Świerki przesadzić, zrobić wjazd do garażu z kostki, a zamiast trawnika posadziłabym jałowce płożące w odcieniu niebieskawym zmieszane z niską trzmieliną płożącą o żółtych refleksach.Można dodać kilka większych, ładnych kamieni, coś a`la wysepek.Jak odejdzie na wjazd to zostanie mały placek trawnika bez sensu. Trawnik ładnie się prezentuje na większej powierzchni, a na małej nie robi wrażenia.Miejsce wyłożone kamieniem jest ładne, może słuźyc do wyeksponowania donic z roślinami sezonowymi.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Pomoc w odnowieniu ogrodu

Post »

Zgadzam się ze zdaniem Karo.
Dodałabym tylko, ponieważ selli7 krytykuje trawnik, że wcale nie, nie musi być to wielki rozległy trawnik,
aby był atrakcyjny.
Bo tu nie chodzi o przestrzeń i jej eksponowanie.
Trzeba wziąć pod uwagę, że jest to miejsce w sumie reprezentacyjne, od strony ulicy.
Jeśli nie ma się pomysłu, co też nie jest wcale łatwe, ani w urządzeniu,
a potem dbaniu, to zdecydowanie lepiej niech będzie to schludny zadbany kawałeczek trawy niż nieciekawa,
czy też niezbyt potem zadbana jakaś kwiatowa kompozycja= rabata.

Ponieważ jest to wizytówka, to miejsce, to bardziej bym się skłaniała, żeby na razie posiać sobie tą trawę
i spokojnie rozejrzeć się na naszym forum, bo a nuż jakiś pomysł do głowy przyjdzie.
To, że jest w tej ziemi dużo gruzu, niech nie będzie żadną przeszkodą.
Jeśli byś chciał posadzić jakieś rośliny, to i tak trzeba będzie dla każdej przygotować odpowiedni
dołek z odpowiednią ziemią.

Najlepiej byłoby się skupić na czymś prostym i tu wybiegam w przyszłość.
A nuż spodobają Ci się sosny górskie = kosówki=kosodrzewina, które rosną wszędzie i żaden gruz nie jest im straszny.
Między nie, może być jakaś bylina= wieloletnia roślina z gatunku tych niekłopotliwych, a ozdobnych prawie cały sezon.
A może spodobają Ci się jakieś rośliny kwasolubne i wtedy nabierzesz ochoty takiej, że wybierzesz gruz z ziemi.

Nie ma pośpiechu w podejmowaniu takiej decyzji. Popatrz np do tego wątku, jak ktoś wspaniale, na b.małej powierzchni urządził przepiękną wizytówkę swego domu.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 35&start=0
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
giva
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 sty 2016, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomoc w odnowieniu ogrodu

Post »

Dziękuje bardzo za podpowiedzi. KaRo chyba faktycznie masz racje, że łatwiej coś usunąć, niż później stworzyć od nowa. Skupie się na razie na posadzeniu trawy, ogarnięciu wjazdu do garażu i zrobię coś z tymi świerkami z tyłu. A później czas pokaże. Dziękuje Wam bardzo za odpowiedzi. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”