Stare drzewo orzecha włoskiego - ścięcie.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
johnB
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 sty 2016, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Stare drzewo orzecha włoskiego - ścięcie.

Post »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów,

założyłem konto na forumogrodnicze.info z nadzieją, że znajdę porady dotyczące mojego problemu. Na moim placu rośnie duży orzech włoski mający około 50 lat. Niestety zaczyna uszkadzać dom i garaż, co zadecydowało o tym, że trzeba go ściąć. Słyszałem, że drewno orzecha włoskiego jest dosyć drogie dlatego chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej. Oczywiście staram się o pozwolenie o ścięcie oraz szukam osoby wykwalifikowanej do takiej operacji.

Tylko co dalej? Warto wystawić takie drzewo na aukcje lub wystawić gdzieś ogłoszenie? Ile może być warte takie drzewo i gdzie się najlepiej zgłosić, żeby wyjść na tym jak najlepiej?

Drzewo ma około 8 metrów, pień najgrubszy ma około 4-5 metrów.

Czekam na pomoc i pozdrawiam serdecznie.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Stare drzewo orzecha włoskiego - ścięcie.

Post »

Na ścięcie drzew owocowych nie jest potrzebne zezwolenie. Ale upewnić się nie zawadzi. Wątpię, by po jednego kloca ktoś się fatygował, chyba, że masz blisko jakiegoś stolarza. A i też z jednego pnia niewiele zrobi. Możesz sam zawieźć do tartaku , porżnąć , ułożyć , niech się suszy a potem zrobisz sobie np piękne ławy i stół do ogrodu. Tak zrobił mój brat a ścinał 2 potężne drzewa orzechowe, bo owoce były jak kamyczki.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
minohiki
50p
50p
Posty: 71
Od: 26 lis 2012, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Europa

Re: Stare drzewo orzecha włoskiego - ścięcie.

Post »

Raczej "wielkich pieniędzy" na tym nie zrobisz.
Poszukaj w necie - znalazłem kilka "sensownych" ogłoszeń - ceny przystępne, ale nie oszałamiające.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Stare drzewo orzecha włoskiego - ścięcie.

Post »

Kiedyś u nas (Radomsko) dobrze funkcjonował Fameg - największa w Polsce fabryka mebli giętych. Zdarzało się, że chłop miał grubego orzecha to ścinał go i zawoził tam. Oni odkupowali i robili wyroby specjalne czy na zamówienie... Teraz to nie wiem, musiałbyś znaleźć indywidualnego odbiorcę. No i przede wszystkim to musi być zdrowy okaz, bez wypróchnienia w pniu. Miałem kiedyś orzecha, ale sprzedaliśmy go razem z działką. Teraz ma prawie 60 lat, 18 m. wysokości i watę pod korą zamiast drewna na skutek działania boczniaka. Cud, że stoi. Piszę o tym dlatego, że w tym wieku większość orzechów jest po prostu w złym stanie i nie nadają się na nic.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Shyva
100p
100p
Posty: 116
Od: 26 mar 2015, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubawska

Re: Stare drzewo orzecha włoskiego - ścięcie.

Post »

Rok temu ścięliśmy naszego przepięknego orzecha - spróchniały, zagrażał budynkom.
Obrazek

Odezwaliśmy się do kilku artystów-rzeźbiarzy, czy nie byliby zainteresowani kupnem drewna, ale niestety jeden z nich odezwał się kilka miesięcy po ścięciu orzecha, chcąc ściąć drzewo i zapłacić nam 200 zł w zamian za pnie.
Znajomy ściął drzewo na opał, my zostaliśmy z gałęziówką, a bagienko na korzeniach utrzymywało się kilka miesięcy.

Teraz strasznie żałujemy tej decyzji, po ścięciu okazało się że drzewo było zdrowe, byle burza by go nie powaliła :) a cudowny cień latem, rodzinne grabienie liści, obserwowanie rozwijających się pąków, cały strych suszących się orzechów.... :( szkoda :(
całe szczęście 5 lat temu dziadek pozyskał sadzonki, z których w innym miejscu wyrastają już 4 3-metrowe drzewka ;:215
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Stare drzewo orzecha włoskiego - ścięcie.

Post »

W pełni zdrowy to on nie mógł być. :) Może Cię to pocieszy. Widzę poważne ubytki spowodowane ogłowieniem przed laty. Taki zabieg musiał odbić się czkawką na jego kondycji. Może głębiej pień był pełny, ale nie zmienia to faktu, że było to moim zdaniem drzewo podwyższonego zagrożenia.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
lucas070707
100p
100p
Posty: 187
Od: 10 wrz 2012, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie

Re: Stare drzewo orzecha włoskiego - ścięcie.

Post »

Sąsiad w zeszłym roku sprzedał jeszcze rosnące orzechy :wink: Firma sama sobie ścięła i przetransportowała drzewa. Podobno produkują z nich naturalne okleiny meblowe. Orzechy były jeszcze stosunkowo młode i zdrowe, nie pamiętam jednak, ile wtedy płacili za m^3.
Awatar użytkownika
Shyva
100p
100p
Posty: 116
Od: 26 mar 2015, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubawska

Re: Stare drzewo orzecha włoskiego - ścięcie.

Post »

ERNRUD: pocieszyłeś mnie :) rzeczywiście dość duży pień został kilka lat temu powalony przez wichurę, niby drzewo pełne a jednak... niemniej serce krwawi nadal ;:145
jedną z tych 4 sadzonek zamierzam formować pod platformę, mam nadzieję że jej nieumyślnie nie uszkodzę
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”