Adaptogeny

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
darrek7
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 27 paź 2015, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Adaptogeny

Post »

Czy ktoś uprawiał rosliny adaptogenne?Różeniec,szczodrak krokoszowaty,cytryniec chiński,maca,żeń-szeń,eleuterokok,withania
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: adaptogeny

Post »

Wpisz w wyszukiwarkę http://forumogrodnicze.info/search.php

nazwę rośliny i ...sprawdź czy mamy takie wątki
O cytryńcu wyszukiwarka znalazła takie: http://forumogrodnicze.info/search.php? ... =titleonly
Zapraszam do dyskusji w konkretnych wątkach. :wink:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: adaptogeny

Post »

Ja uprawiam Hippophae rhamnoides w odmianach. Jest temat o uprawie w dziale owocowe:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=32316
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Adaptogeny

Post »

Ja na wiosnę wysiałam nasiona szczodraka, sierpiku i dzwonkowca. Duży procent wykiełkowało i obecnie mam sporą kolekcję tych trzech roślin. Bezproblemowe w uprawie. Ładnie urosły przez lato. Nie zaszkodziła im nawet sierpniowa susza i upały. Zobaczymy, jak przeżyją zimę.
Dzwonkowiec lubi cień, u mnie najlepiej rośnie na stanowisku, gdzie słońce operuje w godzinach rannych, do godz. 10. Szczodrak i sierpik to rośliny światłolubne. Bardzo dobrze radzą sobie u mnie na glinie, niemniej podsypałam do dołków sporo ziemi kompostowej z obornikiem.
Mam też dwie sadzonki różeńca posadzone jesienią 2014, dobrze przezimowały ubiegłą zimę, ładnie rozrosły się, latem spróbuję rozmnożyć z przeznaczeniem na zbiór kłącza.
Withania jest u nas rośliną jednoroczną. Ja w tym roku kupiłam sadzonkę, jesienią zebrałam nasiona na kolejny rok, roślinę wyrwałam jakoś tak w połowie października, gdy zwarzyły ją pierwsze przygruntowe przymrozki, korzeń poszedł na nalewkę, reszta na kompost.
O gynostemmie pisałam tutaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 3&start=70
Mam też cytryńca i efedrę - suszone ziele obu roślin używam zamiast kawy, ma zbliżony efekt pobudzający, nie podrażnia przy tym żołądka. Efedra jest zimozielona, na zimę dostaje docieplający komin z agrowłókniny. Dobrze znosi suszę. Lepiej rośnie na piasku niż na glinie.
Cytryniec rośnie przy południowej ścianie, grubo wyściółkowany słomą i obornikiem, aby utrzymać wilgoć i chłód przy korzeniu, bo to najważniejszy warunek prawidłowego rozwoju pnącza.
Z adaptogenów to by było chyba na tyle u mnie...
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
armada
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 11 maja 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Dynowa
Kontakt:

Re: Adaptogeny

Post »

Ja uprawiam od lat wszystkie jakie rosną w naszym klimacie.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Adaptogeny

Post »

Jakie to są? Masz jakieś zdjęcia do pokazania?
Ja wysiałam w tym roku macę i witanię. Macy na polu nie widzę, a witania wschodzi w domu.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Adaptogeny

Post »

Ja z adaptogenów mam tarczycę bajkalską, właśnie wychodzi z ziemi po zimie. Wysiana w zeszłym roku, korzeni jeszcze nie pozyskiwałam, bo dopiero po trzecim roku się pozyskuje.
No i wysiałam Withania Somnifera czyli śpioczyn lekarski :)
Iza
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Adaptogeny

Post »

Cytryniec niestety nie przyjął się u mnie.
Iza
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Adaptogeny

Post »

Warzywkowo,

były na SGGW badania nad uprawą Witanii w naszym klimacie jako rośliny jednorocznej i wyszły obiecująco. Przyznam, że wysiałam nie wiedząc nawet, że to psianka i że można w gruncie.
Cytryńca żałuję, choć nie tak bardzo, bo działka, na której gospodaruje nie jest moja, a nie wszystko da się wykopać przy przeprowadzce, więc nie ma tego złego.
Iza
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Adaptogeny

Post »

Piękny :wit
W jakim wieku ten cytryniec, że pierwszy raz kwitnie?
Iza
luckass
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 mar 2017, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Adaptogeny

Post »

ja mam cytryńca od trzech czy czterech sezonów, w tym jeden spędził na balkonie na drugim piętrze na południowej wystawie. Jak słońce w lecie przygrzało to paliło liście... :) Obecnie przesadzony w zaciszny kąt przy kompostowniku, zaczyna swój drugi sezon w gruncie. Co ciekawe kwitł już dwukrotnie, ale owoce opadły.

Natomiast z adaptogenów planuję jeszcze zasiać mydlnicę lekarską - mydło gratis :wink:
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Adaptogeny

Post »

Rzeczywiście, w poście wyżej pisałaś, że piąty rok. Ja niestety się nie znam jeszcze na krzewach, ale mam nadzieję, że u Ciebie zaowocuje w tym roku i pokażesz owoce :)
Iza
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Adaptogeny

Post »

Cudne ;:138
Moja witania ładnie wzeszła i rośnie na razie w doniczkach. Pokażę zdjęcia w przyszłym tygodniu, bo jestem poza domem.
Iza
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”