Susza w ogrodzie

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Susza

Post »

Ja mogę powiedzieć śmiało, że suszy już nie ma. Nie padał zbyto często ani intensywnie. Trwa zielona, warzywa dostały kopa :)
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Susza

Post »

Ja ratuję się studnią która została po dawnych właścicielach domu. Gdyby nie to raczej, nie wiele by przetrwało z mojego sadu.
tomw
100p
100p
Posty: 119
Od: 1 maja 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Jarosławia, Podkarpacie

Re: Susza

Post »

Na wiosnę zrobiłem na działce studnie abisynkę. Dla tunelu foliowego. Poradziłewlzxm ponad 30 drzew owocowych, krzewy malin, porzeczek, agrestu a takżew borówki amerykańskie, świdośliwy i jagody kamczackie. Podlewane wszystko było już kilkakrotnie. Nie mam na razie wody z sieci a wody gruntowe mam wysokie. Na 4 metrach mokro było jak kopali. Jest trochę pracy przy tym, ale rosną szybko. U sąsiada drzewa mają 3 lata a przyrosty mizerne. Dzisiaj kolejna dawka wody pod wszystko. Nie padało w okolicach Jarosławia już ze dwa tygodnie
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Susza

Post »

Ten rok jest i tak dużo lepszy jeśli chodzi o opady niz ubiegły.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Susza

Post »

Ja też mogę potwierdzić, że ten rok jest dużo lepszy niż poprzedni, choć opady są mizerne w porównaniu do innych obszarów dolnego śląska.
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Susza

Post »

Witam
Jak pisałem wcześniej, u mnie woda do podlewania pochodzi głównie ze starej studni. Niestety wody nie ma w niej za wiele w ostatnich miesiącach, czasami dziennie jest w niej z 200-300l. Wodę więc magazynuję, w beczkach i wiadrach. I tu rodzi się moje pytanie, mam 10 wiader 20l ale każde z nich jest metalowe. Macie może jakiś pomysł jak zabezpieczyć te wiadra przed rdzewieniem. 3 z nich są po farbie więc nie rdzewieją ale 7 pozostałych w mniejszym lub większym stopniu jest zardzewiałe. Myślałem żeby w zimę wysuszyć te wiadra i pomalować je w środku 2-3 razy farbą olejną do powierzchni metalowych, ale nie wiem czy da to dobry rezultat.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Susza

Post »

ORGANIKA CORTANIN F - najlepszy polski preparat antykorozyjny - 500 ml
Producent: Organika model: OR 00489 9,99 zł
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Susza

Post »

Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1184
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Susza

Post »

Zawsze zbierałam wodę z dachu do beczek i dzięki temu nie za często korzystałam ze studni na RODos. Mam zbiorników na 1400-1500 l.

W tym roku jest dramat. Zima praktycznie bezśnieżna, wiosna sucha i dość ciepła, a pod koniec upalna, początek lata powiał saharyjskimi upałami, a w studniach wody brakuje. Ściółkuję wszystko, co się da, sadzę głęboko, ziemię mam gliniastą, a więc trzymającą wilgoć....

Podobno mieszkam w bardziej wilgotnym rejonie kraju. Średnia wieloletnia to 600-700mm opadów rocznie. W tym roku, przez pół roku spadło dopiero jakieś 130-150mm łącznie. Przed nami teoretycznie najbardziej deszczowy miesiąc - lipiec. Z jednej strony człowiek modli się o deszcz, a z drugiej strony modli się, żeby lipiec nie spuścił hurtem tej ilości deszczu, która w pierwszej połowie roku nie spadła...
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Susza

Post »

Wybacz Małgorzato, próbowałam się powstrzymać, ale mi się nie udało. Akurat Wrocław i okolice wcale nie należą do bardziej wilgotnych regionów. Średnia wieloletnia to 600-700mm opadów rocznie, to wcale nie dużo. Mogą dojść do 1400mm w górach. Tu znajdziesz mapy, na których wyraźnie to widać: http://www.wiking.edu.pl/article_print.php?id=36
U mnie to jeszcze mniej, bo dla Warszawy i okolic to 600-650mm rocznie, ale mnie ratuje fakt, że na sztych łopaty mam ił i gdyby nie rowy melioracyjne, to woda często by stała i prędzej coś się utopi niż uschnie.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1184
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Susza

Post »

Akurat też mam gliniastą działkę na ROD, ale w tym roku na sztych szpadla jest popiół w miejscu, gdzie nie miałam akurat roślin i nie podlewałam wcześniej, bo dopiero zasadziłam byliny.

Wrocław jest bardziej wilgotny - bardziej, niż Mazowieckie, czy "stepy" Wielkopolski ;)
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Susza

Post »

Popiół na sztych szpadla? W glinie? Ja mieszkam na glinie. Uroczej, stalowoniebieskiej glinie, a wbijanie w nią szpadla w czasie suszy to jak wbijanie szpadla w asfalt :P Wkopywałam w tym roku hortensję: wykopywanie dziury wyglądało jakbym wyjmowała gruz, bo glina kruszyła się na mniejsze (frakcja 3-5cm) i większe kawałki (frakcja kostka brukowa mała i duża) :( Uchetalam się straszliwie :( Po deszczach łopata wchodzi w to jak w masło, w czasie suszy nawet nie patrzę w kierunku szpadla.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1184
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Susza

Post »

Na glinie. Na głębokości 30-60 cm jest tłusta, żółta glina, w sam raz na lepienie garnków :)

Ale wiesz, że w ogródku, to raczej na wierzchu warstwa humusu jest jeszcze?

1 metr kwadratowy plewiłam miesiąc po małym kawałku. Fakt, gleba wygląda przy tej suszy, jak gruby, wyschnięty żwir. A co? Coś się nie zgadza? U Ciebie glina to bez warstwy humusu w ogródku występuje? ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”