Co można wrzucać/wysypywać na kompost ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Naprawdę chcesz dorzucać te przyprawy? Ile ich jest sumie? Garść, dwie? Ja bym nie ryzykował i wyrzucił je po prostu do śmieci, a nie do kompostu. Kompost niewiele zyska, a może wiele stracić. Jeśli chodzi o śmieci z odkurzacza, tutaj też nie wydaje mi się, żeby był to najwłaściwszy wsad do kompostu, ale na pewno jest lepszy niż przyprawy... Co wchodzi w skład kurzu? Drobinki mineralne, złuszczony naskórek, martwe roztocza. A u Ciebie jeszcze sierść, piasek i koraliki ;-) Aaa... W sumie może chyba być...
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Sierść, kurz dałabym. A koraliki nie zaszkodzą :D Ja wyrzuciłam na kompost pierze z dwóch wielkich poduch, bo gdzieś wyczytałam, że warto. Długo się rozkładają, ale co tam .
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
Brygida608
50p
50p
Posty: 80
Od: 9 sty 2016, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Tych przypraw trochę jest,ok.20 napoczętych i niestety-niezużytych paczek,ale macie rację,zrobię selekcję i nie narażę mojego kompostu na jakieś dolegliwości. Wsad z odkurzacza również do przeanalizowania i chyba wrzucę. Lubię mój kompost :D i staram się ,by jego jakość była najlepsza. Założyłam go na początku września i to mój pierwszy kompost. Bardzo Wam dziękuję! Mam jeszcze jedną wątpliwość co do opakowań kartonikowych po rozmaitych produktach spożywczych, na których -mimo kolorowych nadruków-jest info-produkt(czyt.opakowanie) biodegradowalny,bezpieczny dla środowiska. Mam rozumieć,że takie opakowania mogą znaleźć się pocięte i rozdrobnione w kompoście? Czy ich miejsce jest gdzieś indziej?
Julia
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

A nie lepiej traktować kompost jako starannie zaprojektowaną kompozycję resztek roślinnych? Widzę, że wiele osób traktuje kompost jako codzienny śmietnik. A tak wiele się chyba nie oszczędza na objętości zwykłych śmieci. Jest może bardziej ekologicznie, ale czy naprawdę nie wystarczy ekologiczność w odniesieniu do czystych resztek roślinnych? A reszta jak dotychczas - do zwykłych śmieci...? Bez analizowania, czy tym razem odpad nadaje się na kompost, czy się nie nadaje?
Awatar użytkownika
Brygida608
50p
50p
Posty: 80
Od: 9 sty 2016, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Ja tak do tego podchodzę,bo w moim kompostowniku są w 99 % resztki roslinne,ale czytam różne opinie i ludzie wrzucaja tam resztki kuchenne dla wzbogacenia kompostu.Trochę się spłoszyłam,czy wobec tego dobrze robię i może "coś z domu" dorzucę? Warto popytać :idea: i nie wpadać w panikę;) Czy kompost może się nie przerobić? Czy jest takie zagrożenie?
Julia
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Gdzieś w internecie są listy rzeczy, które powinno i których nie powinno się dodawać do kompostu. Pierwsza z brzegu: http://www.gardena.com/pl/garden-life/g ... -kompostu/ . Dla mnie zaskoczeniem było, jak dowiedziałem się, że nie należy wrzucać gotowanych warzyw, skórki od banana (ponoś długo się rozkłada)...
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2296
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Wszelkie warzywa są wskazane, sierść zwierząt nie zaszkodzi, generalnie wszytko co wrzucamy jak jest pochodzenia organicznego jest ok.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
Brygida608
50p
50p
Posty: 80
Od: 9 sty 2016, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Czytam właśnie ten artykuł z Twojego linka(dziękuję) i znowu zdziwienie:"Do kompostownika nie należy wrzucać popiołu z drewna"...
Już sama nie wiem, czytałam gdzieś, że można, że to dobry materiał, że węgiel kamienny się nie nadaje po spaleniu na kompost. Wrzucacie popiół z węgla drzewnego np.po grillu?
Julia
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Nie wrzucam gotowanych warzyw, ze względu na dodawaną sól, ale skórki banana, pomarańczy, cytryny idą na kompost i wszystko się pięknie rozkłada co roku.
Awatar użytkownika
Brygida608
50p
50p
Posty: 80
Od: 9 sty 2016, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Czy skórki cytrusów myjesz,czy sparzasz wrzątkiem,czy wrzucasz takie,jakie są?
Julia
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Ja dzisiaj właśnie wrzuciłam skórki od bananów, przecież to dobre źródło potasu i fosforu, chyba nie rozkłada się dłużej niż gałęzie i grube korzenie?
http://krokdozdrowia.pl/skorka-banana-24-zastosowan/
http://nasze-srodowisko.blogspot.com/20 ... postu.html - podane co można wrzucać a co nie.
Awatar użytkownika
Brygida608
50p
50p
Posty: 80
Od: 9 sty 2016, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Ten artykuł o bananach świetny i pouczajacy. " Banan jako nawóz dla roślin. Możesz umieścić skórki od banana w dużym słoiku i zalać je wodą. Następnie użyć tej wody do podlewania roślin". Wniosek z tego,że do kompostu również się nadają.
Julia
Jarek_St
50p
50p
Posty: 51
Od: 11 wrz 2007, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Nie myślę, żeby ilość soli jaka jest w warzywach gotowanych miała jakikolwiek wpływ na przebieg kompostowania. Jej ilość w porównaniu do masy całego kompostu jest zerowa. W moim przypadku na kompost wrzucam wszelkie odpadki organiczne.
JS
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”