Usuwanie wilków na drzewach.

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
elalek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 22 wrz 2008, o 15:57
Lokalizacja: Tychy

Usuwanie wilków na drzewach.

Post »

Czy w lipcu mozna wycinac wilki na gruszy ( konferencja ) i n a jabloni. Sa bardzo duze i lapia mszyce. Owocow na tych drzewach jest bardzo malo. Prosze o rzeczowa odpowiedz. Elalek.
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: usuwaqnie wilkow na drzewach.

Post »

W lipcu w sadach wykonuje się ciecie prześwietlające - jabłka szybciej i ładniej się przebarwiają.
KBM
100p
100p
Posty: 156
Od: 17 paź 2008, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Nałęczowa

Re: usuwaqnie wilkow na drzewach.

Post »

Wilki wycina się w lipcu.
Bogdan
mapa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 lip 2011, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cięcie drzew owocowych a dziczki / wilki

Post »

Mam kilka problemów: 1. 15 lat temu posadziłam 4 śliwy nowosądeckie. Co rok mają dużo kwiatów a owocowały dotychczas tylko 2 czy 3 razy. Dookoła są pasieki i inne drzewa owocują. W zeszłym roku mocno je "ogoliłam". Teraz mają wiecej "dzików" niż zwykłych gałęzi - co z tym zrobić? wyciąć "dziki" ale jak przy podstawie czy nad drugim oczkiem, co jeszcze zrobić żeby owocowały?
2. mam dwie grusze konferencję i szarą berę, maja po około 15 lat. Dotychczas tylko bera miała 2 czy 3 razy po kilka owoców. Zrobiłam to samo co ze śliwami - "ogoliłam" i teraz są same "dziki" w dodatku wiotkie i kręte. Co z tym zrobić? zaproponować im przepuszczenie przez komin? czy może coś mądrego mi napiszecie. Pozdrówka, mapa
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: same "dziki"

Post »

A czy przez te 15lat były jakoś cięte i prowadzone? to normalne że przy intensywnym cięciu drzewo nadrabia straty "wilkami", część można skrócić o 1/3 powinny wypuścić pędy na których w przyszłym roku zaowocują. Pozostałe usunąć całkiem
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: same "dziki"

Post »

Po prostu śliwę za mocno "ogoliłaś" - teraz należy wybrać odpowiednią ilość pędów owoconośnych, resztę usunąć. Jednym słowem - wykonać prawidłowo porządne cięcie prześwietlające. Co to za śliwa - "nowosądecka"? :P
Pozdrawiam serdecznie :wink:
mapa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 lip 2011, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: same "dziki"

Post »

Dzięki za obydwie odpowiedzi. Teraz chciałabym odpowiedzieć na pytania:
- śliwa "nowosądecka" to tak nas poinformowano gdy kupowaliśmy sadzonki węgierki właśnie w Nowym Sączu, to węgierka po prostu,
- śliwy były cięte, a właściwie prześwietlane co rok, ale ostanio juz były takie duże i gęste że zrobiłam energiczne "golenie" zwłaszcza dlatego że dotychczas tylko 2 czy 3 razy owocowały mimo że co rok obficie kwitną, więc myślałam że mocne cięcie pobudzi do owocowania,
- mam jeszcze prośbę o pomoc w rozwiązaniu problemu z gruszami - to niemal ten sam problem - maja 15 lat, jedna nie kwitła jeszcze, druga kwitła (miała kilka kwiatków) 2 x i kilka gruszek, co rok są prześwietlane i co wrzucić do kominka? czy przemawiać do nich. Ta co nie kwitła to konferencja, a ta która kwitła 2 x to szara bera. Pozdrówka
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: same "dziki"

Post »

mapa pisze:...więc myślałam że mocne cięcie pobudzi do owocowania...
Nie. Główna zasada - cięcie pobudza do wzrostu a nie owocowania. Generalnie, bo wykonujemy i odpowiednie cięcia "na owoc" - ale to już zupełnie inna historia. Teraz - tak jak już wspomniałem - musisz po zebraniu plonu wykonać cięcie korekcyjne, prześwietlające. Co do grusz - zwróć uwagę na termin kwitnienia obu... być może potrzebna im inna odmiana - łącząca jako zapylacz te, które posiadasz... z tym, że szczerze mówiąc, szukałbym przyczyny "klęski" raczej gdzie indziej (gleba, stanowisko, woda).
Pozdrawiam :wink:
mapa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 lip 2011, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: same "dziki"

Post »

Dzięki za zainteresowanie. Ale tak myślę jakie czynniki? gleba? woda? w tej częsci ogrodu rośnie papierówka - dobrze owocuje, czereśnia - owocuje co rok, obok jest zywopłot z ligustra - rośnie jak szalony, więc chyba najważniejsze czynnki środowiskowe powinny być przywoite. Myślałam juz o tym żeby dosadzić jakiś zapylacz tylko że zapylać trzeba kwiatki, a jedna z tych gruszek przez 15 lat jeszcze nie zakwitła. Nawoże co rok wszystkie drzewa owocowe nawozem potasowym. Ziemia w ogrodzie jest ciężka, raczej kwaśna, w 1997 wierzchnia warstwa została naniesiona przez powódź.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: same "dziki"

Post »

Oczywiście problem w cięciu. Łatwo powiedzieć nie tnij, ale jeśli za gęste... Możesz usunąć część gałęzi (od pnia, na gładko), nie więcej niz 1/3 i radzę nie skracać niczego innego. Pozostałe gałęzie warto rozłożyć bardziej poziomo, zwłaszcza grusze. Na poziomych pędach chętniej kwitną. A potem zostawić w spokoju! i czekać aż drzewo zaowocuje.
Konferencje zaowocować powinny. Węgierki - może taka beznadziejna odmiana, posadź coś rozsądnego...
:wit
mapa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 lip 2011, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: same "dziki"

Post »

Dzięki, na przełomie sierpnia i września zastosuje Wasze rady.
pershing
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 27 lut 2010, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: same "dziki"

Post »

podstawa to odpowiednie cięcie i prowadzenie bez tego każde drzewko "zdziczeje" Grusze owocują przede wszystkim na 2 letnich pędach rzadko na starszych wiec stare gałęzie sa nam na drzewie zbędne bo jest masa drewna które pochłania składniki pokarmowe a owocu co kot napłakał. Drzewa gruszy podobnie jak i jabłoni należy więc odmładzać systematycznie co roku usuwając część starych gałęzi tylko nie za dużo na raz bo naturalną reakcją wzrostową drzewa po silnym przycięciu jest "las " jednorocznych silnych pędów. W przypadku gruszy wszystkie jednoroczne pędy dłuższe niż łokieć należy wyciąć krótsze przerzedzić i zostawić, na nich w kolejnym roku zawiążą się ładne gruszeczki:) Przy okazji usuwania starych gałęzi należy kształtować drzewo na wrzeciono i prześwietlać aby wnętrze korony było luźne i dobrze doświetlone. Co do śliwki to zależy czy zawiązuje ona w ogóle owoce a potem zrzuca wszystkie zawiązki czy też w ogóle nie zawiązuje owoców. Jeśli intensywnie kwitnie ale nie zawiązuje owoców to jest problem z zapylaniem jeśli zrzuca zawiązki to może być problem z brakiem wody, brakiem przerzedzania zawiązków w przypadku wielkiej ich obfitości, nawożenia a nawet niektórych chorób.
pershing
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 27 lut 2010, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: same "dziki"

Post »

radykale odmłodzenie starych śliw poprzez usunięcie starych konarów wcale nie jest takie złe może przynieść więcej dobrego niż złego tyle że teraz ten "las" młodych pędów należy uporządkować, na pewno usunąć zbyt długie zostawić część wyrastających tam gdzie mogą być z nich dobre gałązki a nawet je poprzyginać na kąty proste. jeśli chcemy uzyskać więcej rozgałęzień mozna niektóre pędy przyciąć ale to dotyczy tylko niektórych odmian
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”