Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3  
Autor Wiadomość
na_forum
 Tytuł: Porady dla amatora - jak sadzić drzewa,krzewy owocowe?
PostNapisane: 26 lut 2015, o 18:28 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Witam, przeprowadzam się z domu w którym w sadzie były tylko drzewa owocowe. Sadzone bez ładu i składu, ale dające owoce. Szczególnie od momentu gdy wprowadziłem pszczoły do ogrodu.

A wprowadzam się do domu przy którym jest ładny kawałek pola (jakieś 1000m2).
Chciałbym posadzić w tym roku po dwie odmiany kilku drzew i krzewów owocowych.
Może: wiśnia, czereśnia,jabłoń, śliwa,.... maliny, jeżyny, aronia, czarna porzeczka...

Potrzeba mi następujących porad:

W jakiej kolejności sadzić (rozumiem, że niektóre drzewka rosną szybciej i bujniej więc powinny być od strony północnej)?
w jakiej odległości?
O jakiej porze wiosny?
No i może odpowiecie na jakieś pytania o których nawet nie wiem, że powinienem je zadać?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Zobacz profil Wyślij e-mail      

marcinpruszcz
 Tytuł: Re: porady dla amatora-jak sadzić?
PostNapisane: 26 lut 2015, o 21:45 
500p
500p

---
To może zacznij od tego o jakim przedziale czasowym myślisz? Jeżeli jest to temat na resztę życia, to czereśnia potrafi osiągnąć rozmiary dużego Orzecha włoskiego (oczywiście też jest to zależne od podkładki). Natomiast kwestia rozmieszczenia roślin jest zależna od warunków. Jeżeli masz u siebie pustynię, to zasłaniasz się większymi roślinami od południa aby uzyskać nieco cienia i ułatwić życie innym roślinom... Ja przykładowo duże rośliny sadzę bardziej w głębi działki, aby nie mieć zgrzytów z sąsiadami. Odległość między roślinami powinna być taka, aby spokojnie można było operować kosiarką. A w przypadku gdy zaczyna robić się gęsto to wycinasz jedno drzewo i znowu miejsca jest pod dostatkiem. Termin sadzenia, to temat rzeka... Bowiem tylu co ogrodników tyle jest różnych wersji. Ja przykładowo już mam posadzone co chciałem dosadzić. Z ciekawych tematów przyszłościowych to odradzam sadzenie, dwóch wartościowych roślin obok siebie. Gdyż już nie jeden poobgryzał pazury do krwi, gdy miał wybrać którą wytnie gdy zrobiło się ciasno...

na_forum
PostNapisane: 26 lut 2015, o 22:59 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Raczej na całe życie. Działka nasłoneczniona (jedynie od zachodu dom sąsiada zasłania), trawiasta, raczej dobrze nawodniona łąka.
Nie chciałbym tworzyć mega cienia, bo w poprzednim ogrodzie zaczął się robić straszny mech i wilgoć.
Nie chciałbym tu otrzymać porady w postaci podręcznika akademickiego, bo nie zamierzam zostać profesjonalnym sadownikiem.
Proste logiczne rady mi wystarczą.
Wiem, że wiśnia rośnie wolno więc chyba powinna być usytuowana na południe od np: czereśni.
I większość chciałbym posadzić na wiosnę.

x-a-xi
PostNapisane: 26 lut 2015, o 23:21 
---

---
Witaj na_forum marzycielu o sadzie a niedługo sadowniku :wink: mam nadzieje . . W większości rośliny sadownicze lubią słoneczko i stopniuj je według wzrostu od strony północnej najwyższe od strony południowej najniższe . W sadownictwie wysokość drzew ustala się w zależności od szerokość międzyrzędzi . Szerokość +1m powinno wystarczyć , Np. jabłonie w rozstawie 4m ( szerokość między rzędami )x2-2.5m (odległość drzew w rzędzie ) podobnie wiśnie i śliwy . Czereśnie tu uważaj rozstawa 5-6 x 4-6m
Maliny porzeczki zrób sobie 1m przejazdu na kosiarkę i uwzględnij realną szerokość uprawy maliny porzeczki mają szerokość (rozłożystość)1m czyli 2-2,5m x X.Kiedy sadzić najlepszy moment to gdy nagrzeje się ziemia połowa kwietnia /połowy maja , i zawsze przed sadzeniem moczymy korzenie przez około 24h . Może niektórzy powiedzą szkoda działki ,ale nie , słońce nie tylko wpływa na kolor owoców, ale także na strukturę drzewa , plenność i jakość owoców.
jokaer Podał Ci spis lektur, którą powinieneś przejrzeć . Na tym forum jest bardzo dużo dobrej i prostej wiedzy ,Ale jak będziesz coś potrzebował śmiało pisz ktoś zawsze pomoże ;:215

x-a-xi
PostNapisane: 27 lut 2015, o 00:47 
---

---
na_forum napisał(a):

Raczej na całe życie. Działka nasłoneczniona (jedynie od zachodu dom sąsiada zasłania), trawiasta, raczej dobrze nawodniona łąka.
Nie zwróciłem na to wcześniej uwagi , ale sadzenie drzewek w nieprzerobioną łąkę nie pała optymizmem co do przyszłości sadu . Glebę trzeba doprowadzić do kultury .

na_forum
PostNapisane: 27 lut 2015, o 08:43 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
alfamixi napisał(a):
Witaj na_forum marzycielu o sadzie a niedługo sadowniku :wink: mam nadzieje . . W większości rośliny sadownicze lubią słoneczko i stopniuj je według wzrostu od strony północnej najwyższe od strony południowej najniższe . W sadownictwie wysokość drzew ustala się w zależności od szerokość międzyrzędzi . Szerokość +1m powinno wystarczyć , Np. jabłonie w rozstawie 4m ( szerokość między rzędami )x2-2.5m (odległość drzew w rzędzie ) podobnie wiśnie i śliwy . Czereśnie tu uważaj rozstawa 5-6 x 4-6m
Maliny porzeczki zrób sobie 1m przejazdu na kosiarkę i uwzględnij realną szerokość uprawy maliny porzeczki mają szerokość (rozłożystość)1m czyli 2-2,5m x X.Kiedy sadzić najlepszy moment to gdy nagrzeje się ziemia połowa kwietnia /połowy maja , i zawsze przed sadzeniem moczymy korzenie przez około 24h . Może niektórzy powiedzą szkoda działki ,ale nie , słońce nie tylko wpływa na kolor owoców, ale także na strukturę drzewa , plenność i jakość owoców.
jokaer Podał Ci spis lektur, którą powinieneś przejrzeć . Na tym forum jest bardzo dużo dobrej i prostej wiedzy ,Ale jak będziesz coś potrzebował śmiało pisz ktoś zawsze pomoże ;:215

Dziękuje bardzo. Te „lektury” zaczynam powoli przeglądać. A sadownikiem pełną gębą raczej nie zostanę, bo żonka woli iglaki . Więc tylko kilka, kilkanaście drzewek zasadzę.
Dwa pytania:
Które gatunki drzew owocowych rosną najbujniej, najszybciej a które wolniej? Tak jak pisałem o wiśni i czereśni wiem, że czereśnia powinna być od strony północnej. O reszcie nie mam pojęcia,
Piszesz o sadzeniu: połowa kwietnia, maja. I pewnie się do tego zastosuję. Ale żeby się upewnić:
Nie muszę się trzymać rygorystycznie „instrukcji” do każdego gatunku, która mówi, że te drzewka pod koniec marca a te w połowie kwietnia?

-- 27 lut 2015, o 07:46 --

alfamixi napisał(a):
na_forum napisał(a):

nie zwróciłem na to wcześniej uwagi , ale sadzenie drzewek w nieprzerobioną łąkę nie pała optymizmem co do przyszłości sadu . Glebę trzeba doprowadzić do kultury .

Nie bardzo wiem, co to znaczy nieprzerobiona łąka? Może chodzi o to by ją zaorać?
A z doświadczeń mojego niezbyt długiego życia, pamiętam, że drzewka (owocowe lub iglaki) i u nas i patrząc na to jak robili to sąsiedzi, zawsze sadziło się na zasadzie : dziura w trawniku i sadzimy.

x-a-xi
PostNapisane: 27 lut 2015, o 10:00 
---

---
Piszę ci od największych
Czereśnia
Grusza
Jabłoń
Śliwa
Wiśnia
Malina
Truskawka :wink:
Termin sadzenia zależy od temperatury ziemi sadzenie w zmarzniętą albo dopiero co rozmarzniętą ziemie powoduje spowolnienie przyjmowania się roślin Możesz wszystkie jednego dnia i nawet nocny przymrozek nie przeszkadza
alfamixi napisał(a):
alfamixi napisał(a):
na_forum napisał(a):

nie zwróciłem na to wcześniej uwagi , ale sadzenie drzewek w nieprzerobioną łąkę nie pała optymizmem co do przyszłości sadu . Glebę trzeba doprowadzić do kultury .

Nie bardzo wiem, co to znaczy nieprzerobiona łąka? Może chodzi o to by ją zaorać?
A z doświadczeń mojego niezbyt długiego życia, pamiętam, że drzewka (owocowe lub iglaki) i u nas i patrząc na to jak robili to sąsiedzi, zawsze sadziło się na zasadzie : dziura w trawniku i sadzimy.
Właśnie o to chodziło ;:333
przeczytaj szczególnie drugą stronę viewtopic.php?f=34&t=83493&start=14

na_forum
PostNapisane: 27 lut 2015, o 12:40 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Co do zaorania to będzie problem, bo prosty ze mnie chłop bezrolny  Sprzętu brak.
Postaram się coś wymyślić.
Co do starych odmian drzew owocowych to jestem jak najbardziej za. Nadal mam w ogrodzie ogromną jabłoń rodzącą dorodne ale brzydkie jabłka o średnim smaku(brzydka chropowata skórka), ale dającą super pyszny i przejrzysty sok. Babcia mówi na tę odmianę zimówka bo najlepsze są zbierane późną jesienią, gdy czasami chwytają już przymrozki.

na_forum
PostNapisane: 27 lut 2015, o 12:47 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
alfamixi napisał(a):
Piszę ci od największych
Czereśnia
Grusza
Jabłoń
Śliwa
Wiśnia

...

A czy mógłbym prosić o nazwy trzech odmian z każdej z nich np.: jedna stara odmiana, jedna jakaś nowa (nie musi ładnie wyglądać byle smakowała domownikom), i jedna owocująca później lub wcześniej niż dwie poprzednie.

Darkat
PostNapisane: 27 lut 2015, o 16:22 
200p
200p

---
ja ci mogę dać propozycje. Bo sam szukałem nie dawno odmian. Raczej tych nowszych niż bardzo starych. Pamiętaj żeby się jakoś zapylały.
Warto też je mieć w różnym terminie owocowania.
Czereśnia. Jedynie te wcześniejsze mnie interesowały. A więc: Rivan, Burlat, Vega, Vanda
Grusze: Klapsa (Faworytka ), Konferencja
Jabłonie: Papierówka, Piros, James Grieve (Lired ) , Szampion, Rubinola, Golden Delicious, Pinova, Topaz, Elise
Śliwa: Herman, Opal, Cacanka Lepotica, Węgierka Dąbrowicka, Węgierka Wangenheima, Amers, Bluefre, President
Wiśnie może ktoś inny poleci

x-a-xi
 Tytuł: Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?
PostNapisane: 2 mar 2015, o 23:08 
---

---
Wiśnie to jednak łutówka , czereśnie to Kordia, Regina, śliwa przede wszystkim to Węgierka zwyczajna, drobna, ale o niezastąpionych walorach.

pawelp1320
PostNapisane: 3 mar 2015, o 20:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Według mnie na działce nie warto inwestować w łutówkę na własne potrzeby ma bardzo wysoki plon i ładne grube owoce ale bardzo często w warunkach amatorskich nie uzyskamy ani tego pierwszego ani drugiego ponieważ jest dość podatna na drobną plamistość a to zmora wiśni na działkach (wiem z własnego doświadczenia, ktoś nie opryska i już źródło infekcji), a ponadto ciężko ją się tnie i prowadzi (bo naturalnie nie tworzy korony przewodnikowej i owocuje na końcach pędów które mogą się ogołacać). Pomyśl o Nefris, Kelleris a szczególnie Pandy 103 (gruba, smaczna wiśnia), można też szukać polskich odmian np. Lucyna czy Sabina. Czereśnie najlepiej jakby nie były podatne na pękanie (np. Techlovan odpada mimo ogromnych owoców), Kordia jest niezastąpiona ale lubi przemarzać, Wanda jest super, a jeszcze lepsza Vera, z wczesnych (nie trzeba pryskać od robaka) zdecydowanie Burlat jest nr. 1, może jeszcze Sam jest wart zainteresowania.

Aiss
PostNapisane: 2 kwi 2015, o 12:32 
200p
200p

1 szt.
Może troszeczkę nie na temat, ale mam pytanie do znawców tematu ;:108 Podłożyłam pod jabłonkę sadzoną dwa lata temu na jesień trochę kompostu, teraz dowaliłam trochę oborniczka, ;:224 i wyszła mi trochę taka "kupa", i się martwię czy dla pnia to nie zaszkodzi? Oczywiście obornika nie waliłam koło samego pnia, i wymyśliłam, że zrobię taki mini płotek a'la wiklinowy, ale zżera mnie niepewność, czy to będzie dobrze. Kupa ma z 20 cm, jak trochę rozgarnę to będzie mniej.Ziemia u mnie to sam piach i kamień więc muszę dogadzać, bo nic nie rośnie. Mam jeszcze jedno pytanie, co roku kładę obornik pod drzewa i muszę przyznać, że dobrze rosną, ale słabo owocują, czy zaprzestać podawania obornika ? Co może być powodem ?

Lukas99
PostNapisane: 2 kwi 2015, o 13:40 
100p
100p

1 szt.
Słabe owocowanie może wynikać z dość młodego wieku drzewka. Drzewa po 6-8 latach potrafią wejść w pełnię owocowania. To tak na mój prosty rozum. Sam robię podobnie, ponieważ w moim wypadku kompost będzie wnikał powoli w glebę, a wraz z nim składniki odżywcze dla roślin. Jedyna wada tego, że trawsko i wszelkie badyle rosną wokół drzewek nieprzeciętnie wielkie i trzeba częściej kosić jak trawnik.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 35 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości