PORADY - jak sadzić drzewa i krzewy owocowe

Drzewa owocowe
ewcia16
50p
50p
Posty: 62
Od: 25 mar 2013, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: między Łodzią,a Bełchatowem

PORADY - jak sadzić drzewa i krzewy owocowe

Post »

Witam, mam zamiar założyć ogród warzywno-owocowy,ale nie mam doświadczenia jak rozmieść krzaczki i krzewy dodałam rysunek na którym zaznaczyłam już warzywnik i szklarnie których jeszcze nie ma ,może w innym miejscu ustawić ?warzywnik przy północny był od jakiegoś czasu ,ale marne zbiory były może dlatego ,że to północ ponoć to nie dobre miejsce wyczytałam.poza tym chciałabym aby były:
ogórki oddzielnie od warzywnika,bo chyba się rozrastają i nie chciałabym żeby wlazły mi na inne warzywka
pomidory też oddzielnie
truskawki
poziomki
borówki amerykańskie 3,4 szt
czereśnia
gruszka
śliwka
no i nie wiem coś może jeszcze,aha dlaczego pomidory i ogórki nie w szklarni,bo na ten rok nie wiadomo czy ona tam stanie a muszę ja uwzględnić już teraz
Obrazek
A i co ważne wiatry wieją z zachodu.
Myślę ,że mi doradzicie ,pozdrawiam.
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: W jakich miejscach posadzić krzewy owocowe na działce?

Post »

Ja pod owocowe wyodrębniłam sobie kwaterę sadowniczą na kjtórej mam drzewa ikrzewy owocowe,natomiast warzywa...stosuję płodozmian i uwzględniam sąsiedztwo roślin.Wszystko znalazłam na forum.
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: W jakich miejscach posadzić krzewy owocowe na działce?

Post »

Najpierw to bym ustalił gdzie jest faktycznie ten wschód, zachód, północ i południe, bo wg przedstawionego rysunku jest namieszane i PD jest na 12, a PN na 6, powinno być na dole, chyba, że W zamieniony z E. Sąsiedztwo wysokich, dosyć mocno drenujących ziemię drzew jest niekorzystne.
ewcia16
50p
50p
Posty: 62
Od: 25 mar 2013, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: między Łodzią,a Bełchatowem

Re: W jakich miejscach posadzić krzewy owocowe na działce?

Post »

Tak masz rację dopiero gdy dodałam zauważyłam błąd zamieniłam wschód z zachodem :oops: :oops: ale widziałam ,że nikt nie odpowiada na post więc myślałam,że nikt się nie interesuje i tak zostawię :( aż w końcu wykasuje temat,a tu niespodzianka.
Północ jest tak zaznaczona ponieważ mam wejście od tej strony czyli północnej.w 2 miejscach m.in z budynku Obrazek
już poprawione :wink:
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: W jakich miejscach posadzić krzewy owocowe na działce?

Post »

Czy proporcje są zachowane czy tak mniej więcej typowo poglądowo? Bo ja bym dał warzywnik obok szklarni, a jeśli nie to najpierw warzywnik, potem szklarnię, patrząc od południa. Potem krzewy owocowe, a na końcu drzewa. Jaką w ogóle masz powierzchnię działki, w tym interesuje szerokość działki.
Jaki duży ma być warzywnik, jakiej wielkości szklarnia? Ciężko bez tej informacji doradzić. No i w jakim regionie kraju?
Sąsiedztwo brzóz, sosen i akacji niezbyt pożądane, ale to też zależy od odległości od nich.
Pamiętaj, że wymienione drzewa owocowe musisz posadzić w parach, żeby były zapylane. Chyba, że to jakiś ROD i naokoło ludzie mają jakieś drzewka to mniej.
O porzeczkach i agreście nie myślałaś, one spokojnie mogą rosnąć w półcieniu, czasami dla nich to nawet lepsze stanowisko niż pełne słońce. Ewentualnie jeżyny i maliny?
Z warzyw pod budynkiem bym zrezygnował, zamiast tego właśnie winogrona, jeżyny, a może jakiś kącik z ulubionymi kwiatami lub krzewami ozdobnymi.
W towarzystwie akacji i brzóz możesz posadzić aronie z pigwowcem (te inne owocowe), spokojnie sobie poradzą w takich warunkach.
Warto żebyś przemyślała które jabłonie/grusze/śliwy lubisz, czy masz ulubione, czy też nie, kiedy mają owocować, czy chcesz uprawę eko czy będziesz pryskać.
Sporo odpowiedzi musisz udzielić zanim więcej się podpowie, czyli reasumując: wymiary działki, położenie, jaka gleba, ulubione odmiany roślin, czas owocowania, przeznaczenie (do jedzenia na surowo, na przetwory, jedno i drugie) oraz czy ma być eko.
ewcia16
50p
50p
Posty: 62
Od: 25 mar 2013, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: między Łodzią,a Bełchatowem

Re: W jakich miejscach posadzić krzewy owocowe na działce?

Post »

Więc odp
1) działka ma szerokości 26metrów a długości 47metrów
2)warzywnik chciałabym aby był kołem a średnica jego jakieś 3,5 do 4m
3)szklarnia 2m na 4m
4)mieszkam niedaleko Łodzi
5)drzewa niestety muszą zostać ,odległość 1 orzecha od budynku to jakieś12m do 2 orzecha 5m i od orzecha do sosny tez 5m akacje rosną w granicy czyli na samym obrzeżu jak i inne drzewa więc raczej tam słonecznie jest
6)nie mam żadnych sadów itp naokoło to jest działka za domem ,a naokoło same pola
7)agrest i porzeczkę mam w innym ogrodzie takim przy domowym (sadził je jeszcze mój dziadek,o ten kawałek też bym chciała zadbać ale to w innym temacie :) )a przesadzać obawiałabym się czy miejsce by im spasowało
8)maliny o jak najbardziej jeżynki mam niedaleko w lesie pyszne ,więc może zostawię ten kawałek na coś innego :D
9)z kwiatków posieje aksamitki tylko przy warzywkach bo słyszałam ,że wiele dobrego robią,a inne przy domu
10)jabłonie mam 2 też w/w ogródku przy domu starą odmianę papierówki i malinówki więc więcej mi nie trzeba,a innych drzew owocowych nie mam ulubionych, a no śliwka węgierka,borówka ponoć dobra odmiana to Bluecrop,Nelson,Alexis, tyle wystarczy?czy 2 mogą być,czereśnia to Sylvia chyba ,że jakaś inna
11)uprawa jak najbardziej eko :D
12)z glebą problem ,bo w tych warunkach to jej chyba nie sprawdzę?
13)hm nie zastanawiałam się nad owocowaniem ale cały sezon mogą jedne wcześniej inne później a przeznaczenie i na przetwory i na surowo.

mam nadzieję,że te odp przybliżą Ci bardziej moja działkę ,ale pewnie problem ,że nie wiem jaka gleba...jak tylko będą ku temu możliwości sprawdzę to
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: W jakich miejscach posadzić krzewy owocowe na działce?

Post »

Ziemię, podejrzewam, masz nie lepszą niż IVa, patrząc na to co rośnie (drzewa), ale bardziej chodziło mi czy piach, piach-glina.
Ja bym zorganizował tak, patrząc na ukłąd stron świata z poprawionej wersji:

Warzywnik Szklarnia
Maliny

Borówki Słoneczniki

Drzewa owocowe

Odległość między szklarnią a borowkami ok. 2-3m. Ilośc krzaków zależy od oczekiwanych plonów, min. 2, ale różne to mus. Pamiętaj, że akurat ziemia pod borówkami musi być kwaśna i to nawet bardzo.
Maliny moga stanowić obrzeże dla warzywnika.
Co do drzew owocowych: śliwy (np. Dabrowicka + Renkloda Ulena lub samopylne: Królowa Wiktoria czy Opal), grusze (np. bera Hardy + Konferencja) czy czereśnie (tu już nie wiem, dopiero sam wybieram, chcesz dwie, czy jedna starczy. Jest odmiana samopłodna Lapins), to min. 2, żeby było zapylanie, chociaż są wyjątki jak wzmiankowałem. Może jakies wiśnie do tego (Ludwika Wczesna, Dobreceni Botermo, Groniasta z Ujfehertoi, Lucyna)? Niby samopłodne, ale szczególnie te węgierskie odmiany w towarzystwie lepiej owocują.
Sa inne odmiany, ja piszę tylko o tych, które mam u siebie i jestem z nich zadowolony.
Możesz przejrzeć np. ten spis: http://www.szkolkarstwoagro.pl/wszystkie-odmiany
Ja, ale to wybitnie moje podejście, zrobisz jak będzie uważała, powtykałbym aronie i pigwowca pod akacjami czy brzozami., jak już wyżej napisałem.
ewcia16
50p
50p
Posty: 62
Od: 25 mar 2013, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: między Łodzią,a Bełchatowem

Re: W jakich miejscach posadzić krzewy owocowe na działce?

Post »

Tak pewnie ta ziemia lepsza nie będzie jak piszesz,ale gliny tam nie ma piachu jest
a jak myślisz ,bo czytałam,że szklarnia jej dłuższa ściana powinna być ustawiona na południe czyli wejścia byłyby od strony wschód-zachód a od zachodu wieją mi te wiatry,może tam coś posadzić w formie jakiegoś żywopłotu o ,a może te maliny czy tym się nie sugerować.
Reszta bardzo mi pasuje :)
dzięki za link zauważyłam,że bardzo blisko mnie maja szkółkę z borówkami :) no i za te polecane odmiany mam już to z głowy ,bo szczerze mówiąc jak czytam na forum to już mi głowa pęka i mam taki mętlik.
dziękuję Ci jeszcze raz
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: W jakich miejscach posadzić krzewy owocowe na działce?

Post »

No to zrób wejście od wschodu, a od zachodu tylko lufcik, żeby przewiew mieć. Zacieniać to bym nie zacieniał żadnym pnączem, bo w końcu chodzi o jak największa ilość słońca. Jeśli masz piach, to skombinuj skądś glinę, inną ziemię, czarnoziem aby użyźnić glebę pod drzewkami no i "hoduj" kompost. Akurat wiśnie oraz czereśnie lepiej udają się na piaskach (nooo, ale bez przesady) niż na glinie, szczególnie gdy podkładka typu antypka.
ewcia16
50p
50p
Posty: 62
Od: 25 mar 2013, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: między Łodzią,a Bełchatowem

Re: W jakich miejscach posadzić krzewy owocowe na działce?

Post »

Na jesień była nawieziona inna ziemia taka z rowów ,bo pogłębiali niedaleko, nie wspominałam ,bo myślałam ,że to nie ważne koparką wyrównał cała ziemię znajomy i tak to jest do tej pory,bo pogoda nie pozwala,a na obornik żeby rozrzucić to za późno?chyba powinno to być zrobione jesienią?
Kompostownik mam już zrobiony i tylko czekam aby go ustawić w dobrym miejscu myślałam,że przy brzozie tam cień będzie miał.
Muszę jeszcze uwzględnić miejsce na truskawki i poziomki
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: W jakich miejscach posadzić krzewy owocowe na działce?

Post »

kompostownik pod dużymi drzewami, szczególnie tak ekspansywnymi jak brzozy to niezbyt trafiony pomysł, ponieważ rozbudują one korzenie i wyssą wszystko co wartościowe z niego. Powinien on być w cieniu/półcieniu, duże drzewa czy krzewy jak już to czarny bez, jarzębina.
ewcia16
50p
50p
Posty: 62
Od: 25 mar 2013, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: między Łodzią,a Bełchatowem

Re: W jakich miejscach posadzić krzewy owocowe na działce?

Post »

To nie mam gdzie ustawić tego kompostownika.
Póki co dzięki za porady mam nadzieję ,że w końcu pogoda pozwoli mi żebym ruszyła pełną parą.
Przypomniało mi się ,że sąsiad obok będzie sadził ziemniaki ,to niezbyt dobrze,dla mojej szklarni i pomidorów,które to mają zamiar być niedaleko,trudno pewnie bez oprysku się nie obejdzie,będę miała też w doniczkach koktajlowych kilka sztuk może tych pojemy.
na_forum
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 lut 2015, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Porady - jak sadzić drzewa,krzewy owocowe?

Post »

Witam, przeprowadzam się z domu w którym w sadzie były tylko drzewa owocowe. Sadzone bez ładu i składu, ale dające owoce. Szczególnie od momentu gdy wprowadziłem pszczoły do ogrodu.

A wprowadzam się do domu przy którym jest ładny kawałek pola (jakieś 1000m2).
Chciałbym posadzić w tym roku po dwie odmiany kilku drzew i krzewów owocowych.
Może: wiśnia, czereśnia,jabłoń, śliwa,.... maliny, jeżyny, aronia, czarna porzeczka...

Potrzeba mi następujących porad:

W jakiej kolejności sadzić (rozumiem, że niektóre drzewka rosną szybciej i bujniej więc powinny być od strony północnej)?
w jakiej odległości?
O jakiej porze wiosny?
No i może odpowiecie na jakieś pytania o których nawet nie wiem, że powinienem je zadać?

Z góry dziękuję za odpowiedź
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”