PORADY - jak sadzić drzewa i krzewy owocowe

Drzewa owocowe
na_forum
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 lut 2015, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: porady dla amatora-jak sadzić?

Post »

Raczej na całe życie. Działka nasłoneczniona (jedynie od zachodu dom sąsiada zasłania), trawiasta, raczej dobrze nawodniona łąka.
Nie chciałbym tworzyć mega cienia, bo w poprzednim ogrodzie zaczął się robić straszny mech i wilgoć.
Nie chciałbym tu otrzymać porady w postaci podręcznika akademickiego, bo nie zamierzam zostać profesjonalnym sadownikiem.
Proste logiczne rady mi wystarczą.
Wiem, że wiśnia rośnie wolno więc chyba powinna być usytuowana na południe od np: czereśni.
I większość chciałbym posadzić na wiosnę.
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: porady dla amatora-jak sadzić?

Post »

Witaj na_forum marzycielu o sadzie a niedługo sadowniku :wink: mam nadzieje . . W większości rośliny sadownicze lubią słoneczko i stopniuj je według wzrostu od strony północnej najwyższe od strony południowej najniższe . W sadownictwie wysokość drzew ustala się w zależności od szerokość międzyrzędzi . Szerokość +1m powinno wystarczyć , Np. jabłonie w rozstawie 4m ( szerokość między rzędami )x2-2.5m (odległość drzew w rzędzie ) podobnie wiśnie i śliwy . Czereśnie tu uważaj rozstawa 5-6 x 4-6m
Maliny porzeczki zrób sobie 1m przejazdu na kosiarkę i uwzględnij realną szerokość uprawy maliny porzeczki mają szerokość (rozłożystość)1m czyli 2-2,5m x X.Kiedy sadzić najlepszy moment to gdy nagrzeje się ziemia połowa kwietnia /połowy maja , i zawsze przed sadzeniem moczymy korzenie przez około 24h . Może niektórzy powiedzą szkoda działki ,ale nie , słońce nie tylko wpływa na kolor owoców, ale także na strukturę drzewa , plenność i jakość owoców.
jokaer Podał Ci spis lektur, którą powinieneś przejrzeć . Na tym forum jest bardzo dużo dobrej i prostej wiedzy ,Ale jak będziesz coś potrzebował śmiało pisz ktoś zawsze pomoże ;:215
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: porady dla amatora-jak sadzić?

Post »

na_forum pisze:
Raczej na całe życie. Działka nasłoneczniona (jedynie od zachodu dom sąsiada zasłania), trawiasta, raczej dobrze nawodniona łąka.
Nie zwróciłem na to wcześniej uwagi , ale sadzenie drzewek w nieprzerobioną łąkę nie pała optymizmem co do przyszłości sadu . Glebę trzeba doprowadzić do kultury .
na_forum
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 lut 2015, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: porady dla amatora-jak sadzić?

Post »

alfamixi pisze:Witaj na_forum marzycielu o sadzie a niedługo sadowniku :wink: mam nadzieje . . W większości rośliny sadownicze lubią słoneczko i stopniuj je według wzrostu od strony północnej najwyższe od strony południowej najniższe . W sadownictwie wysokość drzew ustala się w zależności od szerokość międzyrzędzi . Szerokość +1m powinno wystarczyć , Np. jabłonie w rozstawie 4m ( szerokość między rzędami )x2-2.5m (odległość drzew w rzędzie ) podobnie wiśnie i śliwy . Czereśnie tu uważaj rozstawa 5-6 x 4-6m
Maliny porzeczki zrób sobie 1m przejazdu na kosiarkę i uwzględnij realną szerokość uprawy maliny porzeczki mają szerokość (rozłożystość)1m czyli 2-2,5m x X.Kiedy sadzić najlepszy moment to gdy nagrzeje się ziemia połowa kwietnia /połowy maja , i zawsze przed sadzeniem moczymy korzenie przez około 24h . Może niektórzy powiedzą szkoda działki ,ale nie , słońce nie tylko wpływa na kolor owoców, ale także na strukturę drzewa , plenność i jakość owoców.
jokaer Podał Ci spis lektur, którą powinieneś przejrzeć . Na tym forum jest bardzo dużo dobrej i prostej wiedzy ,Ale jak będziesz coś potrzebował śmiało pisz ktoś zawsze pomoże ;:215
Dziękuje bardzo. Te ?lektury? zaczynam powoli przeglądać. A sadownikiem pełną gębą raczej nie zostanę, bo żonka woli iglaki ?. Więc tylko kilka, kilkanaście drzewek zasadzę.
Dwa pytania:
Które gatunki drzew owocowych rosną najbujniej, najszybciej a które wolniej? Tak jak pisałem o wiśni i czereśni wiem, że czereśnia powinna być od strony północnej. O reszcie nie mam pojęcia,
Piszesz o sadzeniu: połowa kwietnia, maja. I pewnie się do tego zastosuję. Ale żeby się upewnić:
Nie muszę się trzymać rygorystycznie ?instrukcji? do każdego gatunku, która mówi, że te drzewka pod koniec marca a te w połowie kwietnia?

-- 27 lut 2015, o 07:46 --
alfamixi pisze:
na_forum pisze:
Raczej na całe życie. Działka nasłoneczniona (jedynie od zachodu dom sąsiada zasłania), trawiasta, raczej dobrze nawodniona łąka.
nie zwróciłem na to wcześniej uwagi , ale sadzenie drzewek w nieprzerobioną łąkę nie pała optymizmem co do przyszłości sadu . Glebę trzeba doprowadzić do kultury .
Nie bardzo wiem, co to znaczy nieprzerobiona łąka? Może chodzi o to by ją zaorać?
A z doświadczeń mojego niezbyt długiego życia, pamiętam, że drzewka (owocowe lub iglaki) i u nas i patrząc na to jak robili to sąsiedzi, zawsze sadziło się na zasadzie : dziura w trawniku i sadzimy.
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: porady dla amatora-jak sadzić?

Post »

Piszę ci od największych
Czereśnia
Grusza
Jabłoń
Śliwa
Wiśnia
Malina
Truskawka :wink:
Termin sadzenia zależy od temperatury ziemi sadzenie w zmarzniętą albo dopiero co rozmarzniętą ziemie powoduje spowolnienie przyjmowania się roślin Możesz wszystkie jednego dnia i nawet nocny przymrozek nie przeszkadza
alfamixi pisze: alfamixi napisał(a):
na_forum napisał(a):

Raczej na całe życie. Działka nasłoneczniona (jedynie od zachodu dom sąsiada zasłania), trawiasta, raczej dobrze nawodniona łąka.
nie zwróciłem na to wcześniej uwagi , ale sadzenie drzewek w nieprzerobioną łąkę nie pała optymizmem co do przyszłości sadu . Glebę trzeba doprowadzić do kultury .

Nie bardzo wiem, co to znaczy nieprzerobiona łąka? Może chodzi o to by ją zaorać?
A z doświadczeń mojego niezbyt długiego życia, pamiętam, że drzewka (owocowe lub iglaki) i u nas i patrząc na to jak robili to sąsiedzi, zawsze sadziło się na zasadzie : dziura w trawniku i sadzimy.
Właśnie o to chodziło ;:333
przeczytaj szczególnie drugą stronę http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 3&start=14
na_forum
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 lut 2015, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: porady dla amatora-jak sadzić?

Post »

Co do zaorania to będzie problem, bo prosty ze mnie chłop bezrolny ? Sprzętu brak.
Postaram się coś wymyślić.
Co do starych odmian drzew owocowych to jestem jak najbardziej za. Nadal mam w ogrodzie ogromną jabłoń rodzącą dorodne ale brzydkie jabłka o średnim smaku(brzydka chropowata skórka), ale dającą super pyszny i przejrzysty sok. Babcia mówi na tę odmianę zimówka bo najlepsze są zbierane późną jesienią, gdy czasami chwytają już przymrozki.
na_forum
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 lut 2015, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: porady dla amatora-jak sadzić?

Post »

alfamixi pisze:Piszę ci od największych
Czereśnia
Grusza
Jabłoń
Śliwa
Wiśnia

...
A czy mógłbym prosić o nazwy trzech odmian z każdej z nich np.: jedna stara odmiana, jedna jakaś nowa (nie musi ładnie wyglądać byle smakowała domownikom), i jedna owocująca później lub wcześniej niż dwie poprzednie.
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: porady dla amatora-jak sadzić?

Post »

ja ci mogę dać propozycje. Bo sam szukałem nie dawno odmian. Raczej tych nowszych niż bardzo starych. Pamiętaj żeby się jakoś zapylały.
Warto też je mieć w różnym terminie owocowania.
Czereśnia. Jedynie te wcześniejsze mnie interesowały. A więc: Rivan, Burlat, Vega, Vanda
Grusze: Klapsa (Faworytka ), Konferencja
Jabłonie: Papierówka, Piros, James Grieve (Lired ) , Szampion, Rubinola, Golden Delicious, Pinova, Topaz, Elise
Śliwa: Herman, Opal, Cacanka Lepotica, Węgierka Dąbrowicka, Węgierka Wangenheima, Amers, Bluefre, President
Wiśnie może ktoś inny poleci
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

Wiśnie to jednak łutówka , czereśnie to Kordia, Regina, śliwa przede wszystkim to Węgierka zwyczajna, drobna, ale o niezastąpionych walorach.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Porady dla amatora - jak sadzić ?

Post »

Według mnie na działce nie warto inwestować w łutówkę na własne potrzeby ma bardzo wysoki plon i ładne grube owoce ale bardzo często w warunkach amatorskich nie uzyskamy ani tego pierwszego ani drugiego ponieważ jest dość podatna na drobną plamistość a to zmora wiśni na działkach (wiem z własnego doświadczenia, ktoś nie opryska i już źródło infekcji), a ponadto ciężko ją się tnie i prowadzi (bo naturalnie nie tworzy korony przewodnikowej i owocuje na końcach pędów które mogą się ogołacać). Pomyśl o Nefris, Kelleris a szczególnie Pandy 103 (gruba, smaczna wiśnia), można też szukać polskich odmian np. Lucyna czy Sabina. Czereśnie najlepiej jakby nie były podatne na pękanie (np. Techlovan odpada mimo ogromnych owoców), Kordia jest niezastąpiona ale lubi przemarzać, Wanda jest super, a jeszcze lepsza Vera, z wczesnych (nie trzeba pryskać od robaka) zdecydowanie Burlat jest nr. 1, może jeszcze Sam jest wart zainteresowania.
Pozdrawiam Paweł
Beata__
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 sty 2015, o 21:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Różne krzewy owocowe w jednym miejscu

Post »

Witam, mam pytanie, czy da się w jednym szpalerze, ciągu, miejscu na działce pogodzić uprawę różnych krzewów owocowych? Kupiłam sadzonki jagody kamczackiej, borówki amerykańskiej i maliny, nie wykluczam jeszcze innych, ale z tego co czytam każda ma nieco inne wymagania glebowe, nawozowe itp. W jaki sposób dogodzić roślinom i nie rezygnować z ich uprawy na małej przestrzeni?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: krzewy owocowe

Post »

Proponuję przeczytać ten wątek
- Przygotowanie podłoża pod drzewka i krzewy owocowe
a także przeszukać forum pod kątem uprawk konkretnych krzewów,korzystając z naszej wyszukiwarki tematów.
np ten dot. uprawy Borówki amerykańskiej
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: krzewy owocowe

Post »

Pomiędzy borówki, a maliny wsadź jagody.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”