Założenie własnego Ogrodu warzywnego 500 m2

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Daniel 92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 lut 2015, o 02:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Założenie własnego Ogrodu warzywnego 500 m2

Post »

Witam wszystkich. Jakiś czas temu kupiłem sobie 2 akry ziemi na Podlaskiej wsi i dom. Chciałbym sobie zapewnić 100% produktów spożywczych, tak abym nie musiał wcale kupować jedzenia (no może poza solą i takie tam). Ziemia jest klasy IVa i znajduje się w dwóch kawałkach. Na jednym kawałku (3000 m2) postanowiłem posadzić ziemniaki, jako podstawę żywieniową. Na drugim kawałku mam 1500 m2 lasu, sad i łąkę ok. 3500 m2. Część ziemi wykorzystam do wypasu kóz i drobiu. Pod jabłoniami posadzę krzaki agrestu, porzeczki itd. Przewiduję miejsce na folię i maliny, oraz budynki gospodarcze tj. np. kurnik.
Po tym wszystkim mam zaplanowane 500 m2 ziemi na ogród warzywny. Na razie rośnie tam wysoka trawa. Z tego co wiem będę musiał poświęcić temu ogrodowi ok. 15 godzin tygodniowo, przez osiem miesięcy w roku. Będą grządki o powierzchni 5m x 1m, a pomiędzy, dróżki wyłożone kamykami, lub ściółką. Chciałbym przy tym ograniczyć wydatki na uprawę do minimum. Tak więc mam kilka pytań. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź :)

1.) Ile pieniędzy w ciągu roku wydam na taki ogród, zakładając, że będę posiadał własny nawóz od drobiu i kóz? Woda ze studni.
2.) Czy istnieje możliwość sprzedaży gdzieś nadwyżek?
3.) Czy w dzisiejszych czasach można jeszcze zbierać samemu nasiona z roślin na następny rok?
4.) Czy zapewnię sobie 100% żywności?
5.) Wszelkie inne porady mile widziane :)

I co sądzicie o przedwojennej książeczce: " Ogród warzywny na 200 m2" Bronisława Gałczyńskiego? (dostępne na Forum TZM Polska, The Zeitgeist Movement) Czy te porady mają jakiekolwiek zastosowanie do dzisiejszych czasów?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Założenie własnego Ogrodu warzywnego 500 m2

Post »

Ogród warzywny na 200 m2?
Książka jest niedostępna w Internecie? Co się stało?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Założenie własnego Ogrodu warzywnego 500 m2

Post »

Zapraszam do zapoznania się
- z podstawami zakładania ogrodu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=6
- z dyskusją tu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=30997
lub innych wątków jakie mamy na forum
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Założenie własnego Ogrodu warzywnego 500 m2

Post »

Eh, marzenia...

15 godz tygodniowo - czyli 3 godz dziennie bez weekendów, przy czym na razie rośnie tam trawa po pas? Zapomnij, bracie...

1. Nakłady zależą od tego, co zamierzasz uprawiać, jakie środki ochrony roślin zastosujesz (chemia czy naturalne), więc trudno tu oceniać;
2. Owszem - na targu; ale obawiam się, że nadwyżek to tu zbyt wiele nie będzie, jeśli jednocześnie chcesz się z tego wyżywić przez pozostała część roku;
3. Można, ale nie zawsze się to udaje (szkodniki, susze, itd.), a poza tym niektóre warzywa się "wyradzają" i następuje konieczność odnowienia zapasu nasion...
4. Raczej nie - już choćby kozy nie będą dawać mleka przez cały rok, do konserwowania owoców czy warzyw będą potrzebne porządne ilości cukru czy octu, ziemniaki nie zawsze dadzą się przechować tak jak by się chciało i w pewnym momencie nadchodzi zmora dawnych pokoleń żyjących z ziemi: PRZEDNÓWEK.
Nie widzę żebyś planował zboża - a to dość ważny element: kasze różnego rodzaju, pasza dla kur itd. Tak że ten element musisz i tak doliczyć jako konieczny do zakupu.

Raczej idealistyczne podejście do tematu, może się okazać bardzo trudne w codziennym stosowaniu. Okresy letnio-jesienne OK, sama przyjemność, ale zima - wiosna.............
Zielonym do góry!!!
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Założenie własnego Ogrodu warzywnego 500 m2

Post »

Na kanale telewizyjnym "Kuchnia plus" leci kilka seriali z takich przedsięwzięć.
Śledzę jeden z W. Brytanii, drugi z Australii.
Także w TVP są co jakiś czas reportaże z gospodarstw wiejskich dawnych aktorów, naukowców, inżynierów.
ulvermjollnir
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 sie 2013, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Założenie własnego Ogrodu warzywnego 500 m2

Post »

Witam,

Książka pt. "Ogród warzywny na 200m2" dostępna pod adresem: https://issuu.com/pawerichter/docs/ogr_ ... 9/11637073

Niestety każdą stronę trzeba zapisać osobno. Klikamy prawym przyciskiem na stronę i dajemy "zapisz obraz jako" i tytułujemy wedle uznania :) . Wszystko działa na przeglądarce OPERA. Nie wiem jak na innych.

Pozdrawiam i życzę miłej lektury.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Założenie własnego Ogrodu warzywnego 500 m2

Post »

Dziękuję! :D
Na aktualnym Firefoksie też działa.
ulvermjollnir
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 sie 2013, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Założenie własnego Ogrodu warzywnego 500 m2

Post »

Czołem,

Poszukałem jeszcze głębiej i dotarłem do skanów książek Gałczyńskiego w Bibliotece Narodowej :)


Pod adresem: Polona.pl
Skany książek Gałczyńskiego (hasło w wyszukiwarce, w lewym górnym rogu): Bronisław Gałczyński
stare książki ogrodnicze (hasło w wyszukiwarce, w lewym górnym rogu): Ogródki działkowe i przydomowe

...i na deser, "Ogród owocowy na 300m2" również Gałczyńskiego, ale też trzeba zapisać każdą stronę po kolei.
Pod adresem: http://www.tzmpolska.org/co-mozesz-ty-z ... dratowych/

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Założenie własnego Ogrodu warzywnego 500 m2

Post »

Daniel 92 pisze:I co sądzicie o przedwojennej książeczce: " Ogród warzywny na 200 m2" Bronisława Gałczyńskiego? (dostępne na Forum TZM Polska, The Zeitgeist Movement) Czy te porady mają jakiekolwiek zastosowanie do dzisiejszych czasów?
Wpadła mi niedawno ta książka w oko, w wersji cyfrowej, więc nie mogę powiedzieć, że w ręce. Moim zdaniem jest tam trochę przydatnych informacji dotyczących roślin czy płodozmianu, natomiast sama uprawa ziemi na grządkach to wiedza już w dużej części przestarzała, choć nadal dość powszechna.
Ja proponuję coś innego czyli permakulturę i ogród zwany food forest. Na szybko o co w tym chodzi Permakultura - las z jadalnych roślin https://www.youtube.com/watch?v=RNKExdMhmZM
Food forest to:
- zbalansowany ekosystem
- bez przekopywania czy orania ziemi
- bez odchwaszczania
- bez podlewania
- bez nawozów i środków ochrony roślin.
- bez sadzonek, przesadzania, rozsadzania (u nas akurat tak się nie da)


Polecam też zapoznanie się z dokonaniami Seppa Holzera https://pl.wikipedia.org/wiki/Sepp_Holzer i jego książkę http://www.taniaksiazka.pl/permakultura ... 67264.html W sieci też jest już sporo wiedzy.
W tym wątku http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=63924 , na str. 3-4 podałam najważniejsze informacje, które są potrzebne, aby zrozumieć jak działa natura i food forest, który opiera się na naturalnych procesach.
Przydaje się też zastosowanie allelopatii.
https://get.google.com/albumarchive/117 ... qc7r-YHdTw
Tego typu ogród opiera się przede wszystkim o wiedzę, obserwację i znajomość własnego kawałka ziemi i wyciąganie wniosków.
Sama jestem od roślin ozdobnych, ale od 3 lat swój ogród po kawałku zamieniam w użytkowy w oparciu o te zasady. Na razie to tylko kilkadziesiąt m2, ale dobrze się sprawdza.
Ten mały kawałek - 10-12 m2 - założony w tym roku na wiosnę zapewnił mi nie tylko zapotrzebowanie na zioła, ale nawet nadwyżki do suszenia czy mrożenia. Poza ziołami są tu 2 porzeczki i agrest w formie piennej oraz kolumnowa jabłoń i grusza, a także nasturcje, które nie tylko są jadalne, ale także wabią na siebie mszyce oraz karmią owady.
https://lh3.googleusercontent.com/wD29o ... 80-h800-no
Po założeniu pielęgnowanie tego kawałka zajmowało mi kilka minut w tygodniu. Zwykle gadając przez telefon patrzyłam czy nie pojawiły mi się jakieś chwasty, wtedy je wyrywałam i kładłam w tym miejscu jak ściółkę. Ponieważ rabata jest podniesiona to kilka razy podlałam, ale tylko gdy długo trwały upały. Gdyby była na poziomie ziemi, nie musiałabym. Niedługo zgrabione liście spadające zza płotu na podjazd, które przedtem wywoziłam, wrzucę na tę rabatę. Wiosną przytnę martwe pędy ziół i zostawię je na miejscu, odnowię ściółkę ze słomy, dosadzę zioła, które u nas nie zimują, potem usunę nadmiar nasturcji, które same się wysieją. Resztę załatwi natura :)
Jakbyś miał pytania to pytaj. Sama początkuję w tym temacie, ale podzielę się tym co wiem.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
KwiatowyMis77
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 2 paź 2016, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Założenie własnego Ogrodu warzywnego 500 m2

Post »

Taka samowystarczalność to super sprawa, ale jednak wydaje mi się, że nakłady będą znaczne. No i trzeba jednak posiadać jakieś podstawy w zakresie rolnictwa, bo tak naprawdę to już jest gospodarstwo. Małe wprawdzie, ale zawsze. W mojej rodzinie tematyka rolnicza jest dość dobrze znana i wiem, że wbrew temu co niektórzy sądzą jest to dość ciężka praca - w takim sensie, że musisz zadbać o wiele różnych spraw. No ale ambicje warto mieć, więc trzymam kciuki za powodzenie projektu :) Jeśli nie zabraknie zapału, wiedzy i dbałości o detale, sukces w takiej uprawie jest możliwy. Natomiast jestem sceptyczny do idei sprzedaży nadwyżek z zyskiem przy tak małej skali działalności i przy takim nasyceniu rynku. No chyba że znajdziesz sposób, aby się wypromować jako dostawca ekologicznej zdrowej żywności, jednak to wymaga zaplecza marketingowego, a więc kolejnych nakładów...
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Założenie własnego Ogrodu warzywnego 500 m2

Post »

LaViol pisze:... patrzyłam czy nie pojawiły mi się jakieś chwasty, wtedy je wyrywałam i kładłam w tym miejscu jak ściółkę.
To jest bardzo dobre podejście ogrodnicze.
Stosowała je moja Teściowa, która podczas II wojny Światowej na robotach przymusowych w rolnictwie w Niemczech przepracowała tam najlepsze lata swojego życia u "Bauaer'a".
Stosowała też działkowiczka zza miedzy, która co roku jeździła na urlop do Holandii do pracy w szklarni aby dorobić.
Podobną technikę stosuje inna moja znajoma działkowiczka, która z kolei jeździła do pracy w ogrodnictwie do Norwegii. Jak wyrwie kupkę chwastów to wbija szpadel w ziemię i gumiakiem zsuwa tę kupkę w szczelinę zrobioną szpadlem. Robi tak od zawsze i ma ziemię jak masełko.

Czasopismo Działkowiec nauczyło mnie przez swoje artykuły o uprawie gleby, że "kompostownik to jest to". Ale sądzę, że pozostawienie chwastu w miejscu gdzie wyrósł jest lepsze.
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Założenie własnego Ogrodu warzywnego 500 m2

Post »

dziadek22 pisze: Czasopismo Działkowiec nauczyło mnie przez swoje artykuły o uprawie gleby, że "kompostownik to jest to". Ale sądzę, że pozostawienie chwastu w miejscu gdzie wyrósł jest lepsze.
Zdecydowanie jest lepsze. Zaoszczędza czas, pracę, materiały, które kosztują i przestrzeń. Na kompostownik potrzebne jest miejsce, trzeba go z czegoś zrobić lub kupić gotowy. Potem odpadki organiczne do niego zwozić/zanosić, kompost pielęgnować - przerzucać, ew. dodawać środki kompostujące, gotowy przewieźć na grządkę i przekopać. Sporo niepotrzebnej straty czasu, pracy i kosztów.
Dawniej rolnicy rozumieli, że trzeba karmić ziemię, bo to ona karmi rośliny. Tzw. zielona rewolucja zamieniła to na karmienie roślin - oczywiście kosztownymi nawozami sztucznymi. Przekopywanie/oranie ziemi też nie jest potrzebne, a wręcz szkodliwe. Lasu nikt nie orze ani nie nawozi, a wszystko tam dobrze rośnie. Między innymi dlatego food forest wzoruje się na lesie. Człowiek piętrowo mieszka, trzyma swoje rzeczy na piętrach półek czy szuflad, parkuje samochody, nawet drogi buduje piętrowo itd. Jedyne czego nie robi piętrowo to uprawa żywności, jak to robi natura. Zastanawiające, nieprawdaż? ;)
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
Awatar użytkownika
dorota514
200p
200p
Posty: 484
Od: 23 lut 2014, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Założenie własnego Ogrodu warzywnego 500 m2

Post »

Zapraszam do mojego wątku, mam warzywnik 800m2, utworzony w zeszłym roku na wiosnę. Nie posiadam maszyn rolniczych. Obecnie oporządzam to sama, przy czym od października ubiegłego roku do czerwca tego roku wracałam do domu tylko na weekendy i tylko w soboty mogłam w warzywniku pracować. Warzywnik też został stworzony z ugoru.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”