Drzewa i krzewy na tereny podmokłe, okresowo zalewane

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
diesymphonie
50p
50p
Posty: 73
Od: 22 maja 2013, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolskie/Kalwaria

Re: Wierzba - osuszanie gruntu?

Post »

U nas to cały ogród osuszają 2 lipy, które korzenie mają chyba w promieniu kilometra ;:306
Myślę, że każde drzewo z bogatym systemem korzeniowym się nadaje.
Pozdrawiam
~Justyna
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wierzba - osuszanie gruntu?

Post »

Drzewa ogólnie przez liście transpirują ogromne ilości wody.

Mam znajomego, u którego w szambie zapuściła korzenie wierzba. Od kilku lat nie ma co wywozić, z wyjątkiem 4 miesięcznego okresu zimowego. Czyli miesięcznie wypija mu około 20.000 litrów wody. W skali roku wychodzi ze to jest 160.000 litrów. - Więc dla mnie ten artykuł jest wiarygodny. Bo tylko 14-18 m3 w roku ( tysiące litrów brzmi inaczej, c`nie ?)

Czyli byłoby to zgodny z powyższym. A przecież każdy z nas, produkuje dziennie około 100-120 l ścieków. Miesięcznie przekazujemy do kanalizacji ok 3-4 m3 wody/osobę. W skali roku nie jest to ogrom wody.

Ale drzewa stabilizują poziom wody w gruncie. Jeśli wytnie się las, drzewa, to poziom wód gruntowych potrafi się podnieść. Ale osuszaniem się nie zajmują - nie mają takiej skuteczności. Każde drzewo ma określoną siłę ssącą. Jeśli wilgotność wokół korzeni spada poniżej iluś tam %, to dla drzewa zaczyna się susza.
Nina2
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 16 lis 2013, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tereny podmokłe i zalewowe.

Post »

Plantację arcydzięgla! I rozpropagować na nowo w cukiernictwie. Są jeszcze ludzie, którzy pamiętają ten smak ambrozji zielonych łodyg w cukrze, używanych do dekoracji ciastek i tortów.
Roślina w Polsce objęta całkowitą ochroną, za pojedyńczą doniczkę z sadzonką zapłaciłam 5 ? ale widziałam olbrzymie dzikie stanowisko tej rośliny w Bydgoszczy nad Brdą. Roślina doskonale znosi nawet tygodniowe zalanie szlamem.
grazyna255
100p
100p
Posty: 107
Od: 8 lut 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie; Grajewo

Re: Jakie rośliny lubią bardzo wilgotną glebę ?

Post »

Orzechy na podmokłą glebę? hm... to ciekawostka, z tego co mi wiadomo, zarówno orzech włoski jak i leszczyna potrzebują niskiego poziomu wód gruntowych...
sputol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 mar 2016, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wlkp.

Drzewo na mokre stanowisko

Post »

Witam serdecznie!
Jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość
Na mojej działce posiadam dwa drzewka wierzby płaczącej ( widać na foto ) które niestety sa podlewane codziennie przez system nawadniający co niestety im za bardzo nie służy. ( widać że za dużo wody )
Jestem zmuszony zamienić je na coś innego tylko pytanie na co?
Bardzo podoba mi się klon kulisty Globosom lub inne drzewko z rodziny klonów- pytanie czy mógłby być on podlewany codziennie ?
Obrazek
Z góry dziękuje za wszelkie sugestie :roll:
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewo do częstego podlewania ?

Post »

Nie. I żadne inne drzewo nie wytrzyma ciągłego lania wody. Zatopi korzenie i się po prostu udusi lub zje grzyb. Co innego duże drzewa, które już rosną a co innego posadzenie małego . Co innego naturalne nawet czasowe/ częściowe zaleganie wody, inną sprawą system nawadniający dzień w dzień bez przerwy. W sumie zadaję sobie pytanie : po co ? Pofolguj trochę z tym nawadnianiem. Obok masz las i ciekawe ukształtowanie działki i można zrobić z tego cacuszko :wink: naturalne nie wbijające się w naturalny teren. Tak by było najlepiej.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Drzewo do częstego podlewania ?

Post »

Ryż.
A tak na poważnie, potwierdzam co napisał Robert. Poza tym latem przy bardzo wysokich temperaturach, nieraz całą dobę, roślinom można bardziej zaszkodzić skrapiając liście, niż pomóc.
Na teren naturalnie wilgotny polecam kaliny, miłośniczki wody.

Jeśli zrezygnujesz ze stałego nawadniania, to ja bym tam widziała drzewko o kolorowych liściach. Byłby to ciekawy akcent na tle zieleni. Forma płaczące też by tam pasowała.
sputol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 mar 2016, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wlkp.

Re: Drzewo do częstego podlewania ?

Post »

Witam
Podlewanie to tylko w sezonie letnim bo trawnik nie wytrzyma bez wody-a drzewka były jeszcze przed systemem więc dlatego muszę je teraz przesadzić.
Hmmm sam nie wiem co tam wsadzić...
jjdj

Re: Drzewo do częstego podlewania ?

Post »

Podlewanie trawnika codziennie to też niczego dobrego nie wróży.
Do codziennego deszczu to rośliny ze strefy równikowej są przystosowane.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Drzewo do częstego podlewania ?

Post »

Dla trawnika podlewanie to dla drzewa jedynie zraszanie. Inne dawki wody. W jakim celu podlewasz trawnik co dzień?/
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
sputol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 mar 2016, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wlkp.

Re: Drzewo do częstego podlewania ?

Post »

Generalnie system mam ustawiony na 3.30 rano no i w takie upały jak były w tym roku to chyba trzeba było :wink:
W późniejszym czasie ustawiam na krótszy czas podlewanie
Słyszałem że są dwie szkoły podlewania
albo codziennie
albo co drugi dzień lecz bardziej obficie
Póki co wybrałem tę pierwszą
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewo do częstego podlewania ?

Post »

Z całym szacunkiem, ale te szkoły to z ogrodnictwem niewiele maja wspólnego.

Bardzo cieszy, że masz nieograniczony dostęp do wody. Jednak podlewanie trawnika codziennie uważam, za bardzo złą praktykę z kilku powodów.

Generalnie im częściej rośliny dostają wodę tym płytko się korzenią bo nie muszą poszukiwać wody w głębi gleby. A to błędne koło. Płytko ukorzenione szybko tracą źródło wody (woda z powierzchni szybko wysycha), więc rośliny są bardzo podatne na suszę. Trawy to jedne z lepiej znoszących suszę roślin w naszym kraju. Zdecydowanie lepiej podlewać rzadziej a obficiej, nawet w odstępach kilkudniowych. Poza tym trawnik ciągle podlewany narażony jest na choroby grzybowe. Ogólnie tak obfite podlewanie jest bardzo niezdrowe. Ogranicz to podlewanie do maksymalnie 2 w tygodniu, a i raz a dobrze byłoby idealnym rozwiązaniem.

Poza tym żyjemy w kraju w którym jest duży deficyt wody, ale to na marginesie - warto ją po prostu oszczędzać, choćby ze względów finansowych.

Jak szanowni przedmówcy nadmienili, nie ma drzew które będą znosić ciągłe nawodnienie gleby. Korzenie potrzebują dużo powietrza, a nie permanentnej wody.

PS. Grujecznik japoński lubi wilgotne i żyzne (ale nie mokre podłoże). Może warto się nad nim zastanowić - roślina nieco wymagająca, ale przepiękna.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewo do częstego podlewania ?

Post »

Do "mokrego chowu" nadają się Olsze, Metasekwoje, Cypryśniki i znalazło by się jeszcze parę innych... Z tym, że lanie wodą po liściach w ciągu słonecznego dnia, raczej trzeba by było wyeliminować...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”