Mój ogród pomocy :)

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
LILA ROSA
50p
50p
Posty: 77
Od: 24 sie 2010, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie ok. Rzeszowa

Pomocy mój ogród

Post »

Witam serdecznie. Moim problemem a zarazem ubóstwieniem jest mój ogromny ogród. Od drogi głównej do domu jest ok. 200m tyle samo szerokości. To jeszcze nie koniec, bo za domem jest też podwórko, pomieszczenia gospodarcze z garażami. Kończą mi się na niego koncepcje. Nie chcę przedobrzyć z nasadzeniami, ale chcę oszczędzić koszenia, które pochłania masę czasu i pieniędzy. Pomóżcie proszę. Poniżej zdjęcia.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

i ciąg dalszy Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

kontynuujmy
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek
Obrazek Obrazek

;:131 POMÓŻCIE!!!
To myśli są tym, co szczęśliwie układa człowiekowi życie. - Marek Aureliusz
Sprzedam/wymienię hoye.
Hoja. Baza wiedzy o poszczególnych gatunkach
Jarek_Lodz
100p
100p
Posty: 102
Od: 3 cze 2013, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomocy mój ogród

Post »

Może by tak kupić trochę skał (kilka głazów 2mx1mx1m) po układać je dźwigiem i zrobić prawdziwy skalniak (na tej niezagospodarowanej stronie).

Można zrobić rzeczkę lub oczko.

Nie rób takich lini prostych przy nasadzeniach, zrób esowania i poszerz rabaty/ścieżki, skrajnym przypadku można zrobić bardzo duże rabaty i sadzić na nich rośliny piętrami - wysokie, średnie, niskie.

Ja mam np. takie coś :

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Jarek
Awatar użytkownika
LILA ROSA
50p
50p
Posty: 77
Od: 24 sie 2010, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie ok. Rzeszowa

Re: Pomocy mój ogród

Post »

Dziękuję Jarku za podpowiedź. Z tą drugą stroną niezagospodarowaną mam problem, gdyż biegnie tam główna linia wysokiego napięcia- jest konserwowana raz w roku. Myślałam, właśnie o jakimś stawie, bo wodę mamy pod własnym ciśnieniem.
To myśli są tym, co szczęśliwie układa człowiekowi życie. - Marek Aureliusz
Sprzedam/wymienię hoye.
Hoja. Baza wiedzy o poszczególnych gatunkach
Jarek_Lodz
100p
100p
Posty: 102
Od: 3 cze 2013, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomocy mój ogród

Post »

No to temat ze skalniakiem i dźwigiem odpada, ale z tyłu posadź coś co dorasta do ok. 2,5 m potem piętro średnie, a na końcu coś niedużego. Koniec rabaty niech będzie gdzieś tam jak jeździcie.

Rant rabaty w esowania. Może być na suchym betonie, lub nawet piasku. Jak ma być taniej to mogą być otoczaki z pola, tylko niech ta opaska będzie gruba np 50 cm, będzie wyglądać jak kawałek drogi z kocich łbów.

Popatrz po wizytówkach użytkowników, pewnie da radę coś "skopiować" do siebie do ogrodu (sekcja wizytówki).

Pamiętaj im większe rabaty tym mniej koszenia.

A co do kosztów...... masz bardzo duży ogród więc tanio nie będzie.

Pozdrawiam
Jarek
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Pomocy mój ogród

Post »

Tez miałam ci zaproponować, żebyś obejrzała sobie wizytówki Forumków http://forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=54
a jak Cię jakiś ogród zainteresuje, to zajrzyj do wątku Autora - na pewno podpowiedzą ci i odpowiedzą na pytania.

Jest też na Forum osoba, która w programie graficznym, zdaje się GardenPuzzle pomagała Forumkom robić takie aranżacje - musisz poszukać, bo ja nie pamiętam jej nicku...

Na tak duzym terenie na pewno dobrze jest sadzić drzew - bo dlugo rosną, ale trzeba tez mieć jakąs koncepcję nasadzeń, a tego nikt za Ciebie nie wymysli, no chyba, ze weźmiesz architekta krajobrazu.
Awatar użytkownika
LILA ROSA
50p
50p
Posty: 77
Od: 24 sie 2010, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie ok. Rzeszowa

Re: Pomocy mój ogród

Post »

Dziękuję Wam serdecznie za podpowiedzi. Niektóre nasadzone tam drzewa mają po 20-30 lat jak ta jabłoń. Piękny pokrój parasola, więc dopóki mąż nie skonstruuje altany przesiadujemy pod nią. Nawet w czasie deszczu jest niezawodna. ;:138
To myśli są tym, co szczęśliwie układa człowiekowi życie. - Marek Aureliusz
Sprzedam/wymienię hoye.
Hoja. Baza wiedzy o poszczególnych gatunkach
agulinka111
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 wrz 2014, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ogród bez wyrazu , poradźcie

Post »

Mam do dyspozycji miejsce przed domem, mama tam nic nie sadzi bo czasu nie mam wiec postanowilam sie tym troszke zajac zeby co nieco kwitlo latem a nie tylko kilkanascie tulipanow i juki. swoje przygode z ogrodem dopiero zaczynam, w tym roku posialam astry ale bez zadnego konkretnego planu tylko tak sypnelam. wiec proszę was o pomoc bo znam tylko jeszcze aksamitki i nic poza tym. mam duzą szklanie wiec mogę na wiosne robic rozsady :)
zrobilam plan ogrodu , jakby ktos chcial zerknąć i poradzic cos.

planuje rozmnozyc niedlugo pelargonie wiec tez na wiosne moge je gdzies wcisnąć :) Obrazek

Proszę o poprawną pisownię, pomid.
Awatar użytkownika
Rennni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 22 lip 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czechy środkowe

Re: ogród bez wyrazu , poradźcie

Post »

Tylko trochę ;:131 ......juka najlepiej wygląda sama z kamieni, jak tada :
http://www.gflora.com/zen-cart/images/yukka1.jpg

I pod domem - sucha ziemia. Tam zrobiłam by ogródek z kamieni, Sempervivum i małe Sedum ;:167
http://www.garten.cz/a/cz/7250-netresky-v-nadobach/

.....tak to jest ładne dla mnie ;:131
Przepraszam za błędy w tekście, ale ja nie jestem z Polski, czytam i rozumiem ale nie mogę napisać tekst ... piszę tylko przez online tłumacza ;-)
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: ogród bez wyrazu , poradźcie

Post »

Wiosną możesz zrobić rozsady z roślin jednorocznych i posadzić je na rabacie tulipanowej (przy okazji zasłonią niezbyt estetyczne usychające liście tulipanów).
Tam gdzie rosną juki - jest pewnie dość sucho, więc można rozszerzyć skalniak i uzupełnić go roślinami skalniakowymi i rozchodnikami olbrzymimi - te ostatnie zapewnią kolor na jesieni i brzęczenie owadów.
Rozsada aksamitek to też bardzo dobry pomysł - można je porozsadzać w grupach albo w rzędzie i dadzą taki energetyczny kolorek na rabatach.
Awatar użytkownika
jampol2012
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 wrz 2014, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: ogród bez wyrazu , poradźcie

Post »

Jeśli nie masz kompletnie pomysłu to znajdź firmę, która zajmuje się aranżacją ogrodów. Z tego co wiem ceny za tego rodzaju usługi są bardzo różne, ale z pewnością można odszukać coś na własną kieszeń.
Awatar użytkownika
Rozana
1000p
1000p
Posty: 2477
Od: 20 wrz 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: ogród bez wyrazu , poradźcie

Post »

Z kwiatów polecam Ci cynie..Moja teściowa zawsze miała, są piękne kolorowe, długo kwitną.. na wiosnę kup sobie gotowe bratki i wsadz do dużej donicy, będą pięknie wyglądać i ustawisz gdzie będziesz chciała..Na pustą ścianę domu możesz zawiesić doniczki, wkręcić do muru..i np wsadzić tam surfinie na wiosnę..u mnie stały na parapecie okien pod zadaszeniem i najlepiej tam wyglądały...
agulinka111
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 wrz 2014, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ogród bez wyrazu , poradźcie

Post »

wlasnie myslalam o cyniach, posadzę również astry tak jak w tym roku tylko jakaś inną odmianę, no i śmierdziuchy, mam trzmielinę więc sobie rozmnoże i powciskam (mam nadzieje ze bedzie ładnie wyglądało) moze dzierżan albo rudbekia bo są ładne do wazonu :) no i kosmos mi się podoba bo z tego co wyczytalam to sie sam sieje wiec bedzie kolorowo :) a ja i tak się jeszcze za bardzo nie znam na pielęgnacji wiec potrzebuje kwiatow "bezobsługowych" :) i mam jeszcze 4 malusie sadzonki hosty wiec polącze w 1.
będzie ładnie ? :)

W języku polskim nadal obowiązuje zasada, w myśl której używamy wielkich liter zaczynając zdanie, proszę o dostosowanie się do zasad pisowni języka polskiego! pomid.
Awatar użytkownika
Rozana
1000p
1000p
Posty: 2477
Od: 20 wrz 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: ogród bez wyrazu , poradźcie

Post »

Na pewno będzie ładnie..Ja też się nie znam na uprawie roślin, od tego roku się uczę..Latem miałąm niewiele rośłin..Teraz idę na całość..Posadziłam mnóstwo cebulek tulipanów, narcyzów, lilie cesarska koronę...Wiosną sie okaże co wyjdzie..Poza tym mam już częsć nasion, które chcę wysiać m in cynie...Sa naprawdę łądne i trwałe...śąsiadka mojej babci je miałą i robią wrażenie, piękne kolorki mają..Teraz sie wszystkiego uczę , czytam ile się da i pomału będę wprowadzać w życie..Wlaściwie każdy kiedyś zaczynał ..Myślę , że rośliny jednoroczne to dobry pomysl...Nabiera sie orientacji, co posadzić , gdzie.. Ja w tym roku miałam gozdziki pod murem i szałwię szkarłatną, ale średnio mi tam pasowały...jakoś takię nęzne ..Teraz chcę tam wysiać cynie..Przynajmniej mają konkretne kwiaty..Teściowa zawsze miała wysiane wzdłuż muru i pięknie to wyglądało.. Warto też podpatrzeć u innych co mają jak to wygląda i nieco zgapić pomysły..Ja teraz nałogowo kupuję czaspopisma ogrodnicze i podpatruję...Zyczę powodzenia..Wstaw może jakieś fotki z przed i po...:D Wiadomo, że pewnie dopiero na wiosnę będzie : "po" jak coś zacznie kwitnąć ..pozdrawiam.. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”