Ściółkowanie metodą Back to Eden

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Czakwil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 3 maja 2018, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Czy zrębki z wierzby wiciowej (energetycznej) nadają się do ściółkowania ogrodu warzywnego?

https://imageshack.com/a/img924/3682/dtxddn.jpg

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Nadają się, ale lepiej nie takie świeże.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Czakwil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 3 maja 2018, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Jeśli zastosuje tak świeże zrębki ile czasu będą potrzebowały do zmiany stanu na właściwy? Można ten proces przyśpieszyć?

Jeśli wykonam podwyższoną grządkę, która w sumie będzie miała głębokość ok. 35cm to stosują zasadę BTE jak idealnie ją wypenić?
Planowałem:
1. Pierszą warstwę ziemi 25cm (Kompost ogrodniczy Humostil zmieszany)
Kompost ogrodniczy Humostil jest produktem powstałym z kompostowania zużytego podłoża pod uprawę pieczarek i przeznaczonym do rekultywacji zdewastowanych terenów rolniczych, do poprawy właściwości fizycznych i chemicznych wszystkich rodzajów gleby w uprawie roślin ozdobnych (rabatowych) i trawników oraz jako komponent do produkcji substratów.
2. Druga cieńka warstwa obornika końskiego granulowanego (zanazłem na allegro pakoway po 10l)
3. Zrębki z wierzby energetycznej 10cm.

Dziękuje za wszelkie uwagi i porady.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Myślę, że można przyspieszyć, stosując np. metodę kompostowania opisaną w wątku Kompostownik i jego rola na stronie 46. Nie powstanie z tego oczywiście gotowy kompost, tylko właśnie rozpoczniesz i przyspieszysz proces kompostowania. Takie świeże też może by się nadały, jeśli rośliny będą rosły w gotowym kompoście, a zrębki będą np. w międzyrzędziach. Albo przykładowo zrobić z nich w tym roku ścieżki, w przyszłym roku na ścieżkach uprawiać, a na grządkach zrobić nowe ścieżki ze świeżych zrębków.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Czakwil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 3 maja 2018, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

A jakieś uwagi do planowanego wypełnienia podwyższonej grządki?

1. Pierszą warstwę ziemi 25cm (Kompost ogrodniczy Humostil zmieszany)
Kompost ogrodniczy Humostil jest produktem powstałym z kompostowania zużytego podłoża pod uprawę pieczarek i przeznaczonym do rekultywacji zdewastowanych terenów rolniczych, do poprawy właściwości fizycznych i chemicznych wszystkich rodzajów gleby w uprawie roślin ozdobnych (rabatowych) i trawników oraz jako komponent do produkcji substratów.
2. Druga cieńka warstwa obornika końskiego granulowanego (zanazłem na allegrooo pakoway po 10l)
3. Zrębki z wierzby energetycznej 10cm.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

No nie wiem, sugerują uprawę roślin ozdobnych i trawników, a nie roślin przeznaczonych do spożycia.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Czakwil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 3 maja 2018, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

A jakaś sugestia jak ułozyć warstwy pod ogród warzywny - jeśli nie mamy ograniczeń budżetowych i terenowych.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Czakwil pisze:Czy zrębki z wierzby wiciowej (energetycznej) nadają się do ściółkowania ogrodu warzywnego?
Do swojego ogrodu warzywnego stosuj tylko materiały o których wiesz wszytko.
Najlepiej z własnej działki.
Profesor Nowosielski, polski autorytet naukowy w zakresie kompostu, ściółkowania za najważniejsze uważał stosowanie materiału z własnego ogrodu. Może być to nawóz zielony, kompost, skoszona trawa z trawnika bez nasion.
To co kupujesz jest takie jakie jest. Nie wiesz na jakiej ziemi rosło, co do niej sypano, w jak zanieczyszczonym środowisko to rosło.
Czakwil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 3 maja 2018, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Dziękuje za cenne uwagi.
jeśli jednak na początku tworzenia ogrodu warzywnego brakuje własnych zasobów to w jaki sposób pozyskać ziemię i kompost, który powinien być odpowiedni?
Czy towar dostępny w sklepach sieciowych to duże ryzyko?
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Warstwy zależą od tego, co masz dostępne, jaką masz ziemię, co tam w tej chwili jest, co chcesz uprawiać i kiedy (czy już w tym roku), więc może coś napisz na ten temat.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Czakwil pisze: jeśli jednak na początku tworzenia ogrodu warzywnego brakuje własnych zasobów to w jaki sposób pozyskać ziemię i kompost, który powinien być odpowiedni?
Czy towar dostępny w sklepach sieciowych to duże ryzyko?
Jak tworzysz ogród warzywny to przede wszystkim nie należy się nadmiernie śpieszyć, a postępować rozważnie. W ogrodnictwie na to co masz teraz wpływ mają poczynania twojego poprzednika z przed kilku, kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu lat. Konsekwencje tego co zrobisz dzisiaj będą trwały przez najbliższe kilka lat, może kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt.
Przed ponad 40 laty zwapnowałem kwaśne pastwisko na którym zakładałem mój ogród . Zamiast worka kredy za parę złotych przywiozłem z cukrowni za piwo przyczepę traktorową wapna defekacyjnego.
Gdybym dał glebę do zbadania (koszt piwa) to bym wiedział ile kredy trzeba sypnąć. Zrobiłem tak jak wszyscy inni naokoło.
Uważam że zakładanie twojego ogrodu warzywnego należy zacząć od pobrania próbek gleby i dania ich do zbadania do Stacji Chemiczno-Rolniczej. Jak się na to zdecydujesz napiszę ci dokładnie jak to dobrze i skutecznie zrobić.
Czakwil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 3 maja 2018, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Ogród warzywny - trochę przesadziłem z określeniem. Na początek chciałbym utworzyć 3-4 podwyższone grządki o wymiarach 3,5m x 1m.
Wewnątrz grządek chciałbym wybrać "ziemie" do ok. 36cm. Problem stanowi aktualne podłoże, ponieważ jest to najwyższy poziom górki, który skada się z tzw. łupka. Zakładam, że nie nadaje się do uprawy.

Stąd moje pytanie czym wypełnić grządki i w jakich proporcjach tak, aby było idealnie ;-)
Jeśli chodzi o uprawę to jestem gotowy poczekać do następnego sezonu.

Dodam jeszcze, że najlepiej trzymajmy się produktów (rozwiązań, które są dostępne w sprzedaży). Budżet nie ma znaczenia.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Skoro budżet nie ma znaczenia zakup: budowlaną arfę do przesiewania piasku, elektryczny kwasomierz z funkcją pomiaru światła i laskę Egnera. E-mailem i na prywatną wiadomość przesyłam ci łącza.
Powodzenie na zakupach. Jeszcze się dzisiaj odezwę. Powodzenia! :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”