Ściółkowanie metodą Back to Eden

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Mam do dyspozycji tylko ściętą trawę. Staram się aby była bez nasion. W poprzednich latach faktycznie ślimaków było zatrzęsienie. W tym roku mimo ściółkowania ściętą trawę po prostu ich nie było. Wróciła do mnie po paru latach nieobecności rodzina jeży i sądzę że to im zawdzięczam wytrzebienie ślimaków.
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Właśnie ściółka broni przed szybkim wypłukaniem tych minerałów. Sama spod sosen nie wygrabiam igliwia, ale teraz lokator mi "zrobił porządek" i tylko patrze jak uzbierana przez lata czarna warstwa zmienia mi się po deszczach w żółty piach ;:222 Co do chorób to pewnie zależy ale nie zauważyłam specjalnie zwiększenia natomiast slimaków jest zdecydowanie więcej niestety przy ściółkowaniu.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

No właśnie, to na oranych, gołych ziemiach następuje szybsze wypłukiwanie składników i erozja. Ściółka, a także zastosowanie poplonów mają te zjawiska ograniczać. Dobrze jest także mieć rośliny wieloletnie, których korzenie są stale w ziemi.

U mnie inwazja ślimaków była w pierwszym roku ściółkowania, w drugim było ich o wiele mniej. Ciekawa jestem, czy to przypadek, czy faktycznie rozprawiły się z nimi drapieżniki. Zobaczę, jak będzie w trzecim roku.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

W Internecie są do kupienia domki dla jeży, a także instrukcje jak je samemu zrobić.
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Świetny temat :D Dzięki za linki do filmików z polskimi napisami ;:138
Chyba muszę przez jesień i wiosnę zorganizować sobie jakieś zrębki. Szkoda, że u mnie nie ma pryzm, z których można je czerpać. Jeździłabym w kółko i zwoziła zrębki przyczepami.
U siebie zdobyczne zrębki kompostuję, przynajmniej do czasu, kiedy nie ostygną nieco, bo same zrębki z mocznikiem czy trawą to istny ogień. Dopiero takie wstępnie przekompostowane, chociaż przez miesiąc czy dwa podsypuję jako ściółkę. Niestety nie tak grubą warstwą, jak w Back to Eden, ale żeby cienka warstwa zrębków nie przepuściła chwastów na dno kładę arkusze tektury, takiej najzwyklejszej szarej, bez nadruków. Tektura generalnie jest dobrym i łatwym do zdobycia materiałem, na który można wysypać zrębki, trawę czy słomę.
U mnie to się sprawdza, ale do pokrycia całego ogrodu musiałabym mieć kilka przyczepek zrębków, a co roku kolejne mniejsze porcje do uzupełnienia ubytków.
To, co zauważyłam po zastosowaniu nawet cienkiej warstwy zrębków, to miękka, żyzna gleba trzymająca wilgoć, dzięki czemu nawet brak opadów nie daje się we znaki roślinom.
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Gdybym miała przyczepę, jeździłabym teraz do pobliskich parków po liście. W niektórych już są nawet zgrabione na kupki i tylko czekają na odbiór.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Liście zbierałam w zeszłym roku. Późnym wieczorem, na osiedlu. Pakowałam je do słynnych niebieskich toreb i usypywałam na brzegu trawnika. Ale bałam się nimi ściółkować tak bezpośrednio, bo nie wiadomo czy drzewa nie były chore, albo czy jakiś bezpański pies ich nie obsikał. Wolałam upchnąć do worków, podziurawić i zostawić przy kompostowniku. Latem wysypywałam je i przesypywałam nimi trawę. Dopiero w przyszłym roku użyję kompostu z liści. W sumie dwie zimy i kompostowanie powinny zneutralizować jakiekolwiek ryzyko przyniesienia paskudztwa do ogrodu.
ogrodowo
Zapraszam :-)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Przetrwalniki bakterii chorób odzwierzęcych na pewno to przeżyją.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

W sumie po polach, z których pochodzą nasze warzywa kupowane w sklepach i na targu, też biegają różne zwierzęta, w tym psy wiejskie i koty przyzagrodowe.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Jem warzywa i owoce wyhodowane na ogrodzonej działce.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Tylko i wyłącznie ze swojej działki? Niezły wynik ;:oj
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Po Twoim pytaniu zmieniam zeznanie. Często wymieniam się z sąsiadami lub się nawzajem częstujemy bez drobiazgowego balansowania przepływu. Na przykład wymieniam selery, dynie zwyczajne na jabłka.
AdamUK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 29 cze 2011, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Nie popadajmy w paranoję :D Bakterie wirusy roznoszą się również drogą powietrzną. Nie ma możliwości się przed niczym zabezpieczyć. Ogrodzenia nie pomagają na zarazę itd. Ptaszki też siadają w różnych miejscach a potem lądują u nas na działkach. Najważniejsze aby rośliny były silne wtedy w większości przypadków same sie obronią przed chorobami.
Rolnicy przez setki lat nawozili obornikiem pomieszanym z ludzkim gó...m i wszystko było OK
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”