Ściółkowanie metodą Back to Eden

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Nie może mieć kontaktu z ludźmi i tym co trafia na stół. Zakopany głęboko.
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

dziadek22 pisze:Przetrwalniki bakterii chorób odzwierzęcych na pewno to przeżyją.
Czyli minimalne ryzyko z liśćmi jest. Dobrze, że psy w okolicy domowe i szczepione, raczej nie ma bezpańskich zwierząt.
ogrodowo
Zapraszam :-)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Temperatura 55-60 oC nie zabija przetrwalników bakterii. Nasiona chwastów owszem.
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

dziadek22 pisze:Nie może mieć kontaktu z ludźmi i tym co trafia na stół. Zakopany głęboko.
Od kilku lat obserwuje jak to rzeczywistość wiejska ma się do rzeczywistości oczami mieszczucha, myślicie że rolnicy nie wywożą g...wiem ludzkich? Wywożą, swoje szamba opróżniaja i na pole , gdzie potem rośnie zboże, smród jest taki że uciekać trzeba do domu, robią to najczęściej pod wieczór, niestety to prostaki (niestety nieraz po studiach), którzy tylko patrzą żeby ich nikt nie przylapal, tak samo jak mają gdzieś i robią opryski w samo południe i często w duży upał.
Także warzywa może swoje jesz, ale chleb i mąkę to chyba kupujesz.A, że nie wspomnę o startach saren po polach chasajacych.

Jeśli chodzi o sciółkowanie, robię to od lat,raz, bo coś z trawą z kilku tysięcy metrów muszę zrobić, dwa ziemia była tak twarda jak kamień,musiałam ją jakoś rozluźnić, ślimaków u mnie nie ma, jakieś tam pojedyncze w skorupach i to nie tam gdzie akurat sciokuje, natomiast nornice owszem, nawet dużo, krety też, ziemia zrobiła się fantastyczna, oczywiście daje też kompost który robię z obornikiem, generalnie potrzebowałam 8lat aby być zadowolona, myślę że jeszcze 2lata i ziemia będzie jak marzenie, może byłoby to szybciej gdyby areał był mniejszy.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Mam dużo własnych zrębków ale przede wszystkim iglastych.
Czy proporcje jakieś ktoś podpowie ? Ile dodać innych , ile ew liści ? Mogę wszystko mieć z własnej działki.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Zrębki należy kompostować w oddzielnym kompostowniku. Kompostują się wolniej od chwastów i skoszonej trawy, ale szybciej od gałęzi czy gałązek. Dla przyspieszenia kompostowania można dać szczepionkę bakteryjną. Ja do zrębków wstępnie zwilżonych używam "PRIZMATIX" zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Jeśli zrębkujesz całe gałązki z igłami, to powinno wystarczyć, o ile wiem. Ale liści nigdy nie jest za dużo (chyba że wolisz je przekompostować oddzielnie, żeby mieć szybciej gotowy kompost).
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Osmunda pisze:Mam dużo własnych zrębków ale przede wszystkim iglastych.
Czy proporcje jakieś ktoś podpowie ? Ile dodać innych , ile ew liści ? Mogę wszystko mieć z własnej działki.
Iglaste raczej zakwaszają glebę, może by tak wymieszać je z dolomitem to by poprawiło pH.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

No tak iglaste zakwaszają i właśnie dlatego pytałam co dodać aby ściółka była w jakimś sensie zrównoważona.
Dolomitu można .Wiem.Ale chodziło mi o roślinny dodatek.Mam do dyspozycji też inne niż sosnowe gałęzie do zrębkowania a nawet mogę pościnać specjalnie .Natomiast sosnowych w tym roku już mam i będę mieć bardzo dużo z kilku dużych sosen.
Chciałabym założyć jakąś eksperymentalną zrębkową grządkę.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Szukałam informacji na ten temat i podobno wcale nie zakwaszają jakoś znacząco, szczególnie przekompostowane.
Tu jest np. tabelka z korą i igłami sosnowymi:

http://horttech.ashspublications.org/co ... nsion.html
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

ullak pisze:Szukałam informacji na ten temat i podobno wcale nie zakwaszają jakoś znacząco, szczególnie przekompostowane.
Tu jest np. tabelka z korą i igłami sosnowymi:
Dziękuję za zamieszczenie tej informacji. Od dawna szukam informacji na temat kompostu iglastego, ale miałem mniej szczęścia. Jak trafiłaś na to? Ciekawy jest też abstrakt artykułu, łącze po prawej u góry. Może uda mi się dotrzeć do artykułu.

Od kilku lat kompostuję w oddzielnym kompostowniku szpilki, oddzielnie gałązki, oddzielnie gałęzie i szyszki. Materiał pochodzi z drzewek bożonarodzeniowych i wycinki robionej przez działkowiczów, a wyrzucanej przez nich. Kory sosnowej nie mam i nie kompostuję.
"pine bark" to kora sosnowa.
"pine needles" to szpilki sosnowe.

Szpilki sosnowe kilkuletnie w moim kompostowniku są już czarną masą. Badałem ten kompost dwukrotnie w Stacji Chemiczno Rolniczej:

Data pH fosfor potas magnez
2016.09.23 6,7 320 227 93
2015.11,27 5,4 99 99 24

Wyniki tak się od siebie różnią, że nie wiedziałem co o nich sądzić. Ta tabelka bardzo mi się przydała.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Żeby była jasność, w cytowanej tabelce jest podany wpływ (a w zasadzie jego jego brak) różnych rodzajów ściółki na pH samej gleby.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Ja właśnie zaczynam przygodę ze ściółkowaniem zrębkami.
Kupiliśmy 5 metrów sześciennych zrębków drzew liściastych (darmowe były za daleko) po 30 zeta za metr z dowozem na miejsce.

Działkę mamy dopiero od czerwca tego roku i wpadłam na pomysł ściółkowania koszoną trawą. Efekty były tak zadowalające, że eM zaczął czytać na temat dobrodziejstw wynikających ze ściółkowania jako takiego i trafił na metodę BtE.

Jakie będą efekty - okaże się w przyszłym roku, jednak patrząc na to, jak to wygląda/funkcjonuje w przyrodzie, w lasach itp. - efekty powinny być bardzo dobre. Martwią mnie jedynie nornice, ale na to na razie znalazłam sposób taki, że całość ściółkowanego terenu obsadziłam czosnkiem. Teoretycznie powinien odstraszać, jak będzie - okaże się za jakiś czas.

Do zrębków dodaliśmy liście dębowe. Postaram się niebawem wrzucić kilka poglądowych zdjęć.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”