Ogród na glinie

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Pomocy ogród na glinie

Post »

Myślę, że bez ściągania wierzchniej warstwy - chyba że to najwyższy punkt działki...
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: Pomocy ogród na glinie

Post »

Mam porobione spadki od ogrodzenia, wiec powinno byc dobrze z Wasza rada o wymieszaniu plugiem.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Pomocy ogród na glinie

Post »

Zastanawiam się, czy nie dobrze byłoby walnąć przed orką też tę ściętą trawę, zawsze to materia organiczna, jakby sobie przemarzła przez zimę, trochę strukturę gliny zmieni...
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: Pomocy ogród na glinie

Post »

Możemy spróbować dodać trawę do wymieszania warstw. Systematycznie dodaję też łupiny z orzechów. Jutro jadę po korę i zgniłe trociny. Dziekuje Wam za tak miłe przyjęcie na forum.:-)
anka_
ZBANOWANY
Posty: 1603
Od: 12 lip 2010, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomocy ogród na glinie

Post »

No i nie zapomnij o żwirze- naprawdę przy glinie potrafi zdziałać cuda.
Jolu jeżeli ciągnik jest wasz, lub macie możliwość robienia nim po cenie paliwa to najlepiej rozłożyć to oranie na raty. Im mniejszą warstwę na raz wprowadzasz to na większą głębokość.
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: Pomocy ogród na glinie

Post »

Mamy traktor swoj glebogryzarke,plog,kultywator. Dwa razy w roku wzruszamy ziemie ale plytko. Dlatego martwie sie jak ja to zrobie gleboko. Podsune Aniu Twoj pomysl tesciowi i jak pogoda pozwoli a raczej topliwosc gruntu to bedziemy dzialac.póki co planuje w przeciagu tych 2 tyg zrobic kompostownik sobie i do wiosny jeździc po trociny i kore z tartaku i magazynowac ja. Ciagle mam dylemat czy sciagac gline, niestety raczej musze sciagnac.. nie wszedzie, ale w wiekszosci powinnam i tak jest wysoko. Za plotem na spadach pod thuje i inne drzewa wykopie row wzdluz plotu i posadze drzewa w dobrej ziemi.obawiam sie, ze bedzie to na wiosne jak bedzie mozna tam wjechac.
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: Pomocy ogród na glinie

Post »

Po konsultacji z osoba do ktorej nalezy ow sprzet stwierdzam,ze nici z tego. Glebogryzarka wygina sie I moge zapomniec o tej pomocy. Jakies inne pomysly jak wmieszac ta gline z ziemia? A juz sie cieszylam jak dziecko..ehhh...
anka_
ZBANOWANY
Posty: 1603
Od: 12 lip 2010, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomocy ogród na glinie

Post »

Jolu jak pisałam wyżej- tutaj wchodzi w rachubę tylko pług .... lub mocny szpadel. Co do drugiej opcji to od razu uprzedzę twoje wątpliwości- też się da przy takim areale jak u ciebie- choć to oczywiście mniej optymistyczna wersja.
U mnie, podobnie jak u Emilii i zapewne wielu osób na tym forum, opcją było wiaderko i szpadel. Po kilku godzinach kopania człek ma dość, zastanawia się po co mu to było, chwilami padają mocniejsze słowa .... :lol: Rzuca szpadlem, a za chwilkę i tak wraca i kopie. Lekko nie jest, ale można.
del999
50p
50p
Posty: 95
Od: 12 lut 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomocy ogród na glinie

Post »

Ja na mojej działce walczę z gliną już jeden pełny sezon. Sąsiedzi już powoli się ze mnie śmieją, a kręgosłup załatwiłem na amen :) Stan gleby znacząco się poprawił po 3 krotnym wysianiu, skoszeniu i przekopaniu poplonów. Dodam tylko, że obornika też nie oszczędzałem. Teraz ponownie przekopuję na zimę z trocinami na ostrą skibę. Tak przekopaną ziemię przesypię wapnem a zimą dosypywać będę popiołu. Chciałem spróbować jeszcze z mączkami mineralnymi, ale jakoś zrezygnowałem, a ponoć to dobry sposób.
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: Pomocy ogród na glinie

Post »

Obawiam się, że i tak w tym roku za wiele nie zrobie z racji pogody i trudnosci z wjechaniem na gline. Bardzo Wam dziekuje za pomoc, rady naprawde to wszystko dało mi do myślenia... jak uda mi sie dostac tą ziemie to będę przeszczesliwa :D. Na pewno będę zrobie kilka rzeczy z tych co mi poradziliscie. Z chęcią pokaże też Wam efekty mojej pracy :). Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI!
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: Pomocy ogród na glinie

Post »

Byłam dzisiaj na działce kopać pod rabaty, by wymienić tam na wiosne na dobrą ziemie z dodatkami. Tak to wygląda :), dopiero zaczynam, także proszę się nie śmiać :). Tutaj dół wykopany na 65cm, na dole glina z piachem przemieszana łopatą na ok 10 cm, potem wolna przestrzeń czeka na wiosne.Czy jak wymienie gline na ziemie, gline,obornik w proporcji 1:1:1 i troszke piasku to będzie ok? Obok kupa piasku,ziemi i gliny. ( na wiosne mieszałam na ok 30cm gline z piachem i ziemia tak na próbe i widzę ze jest w miare, ale jeszcze potrzeba czasu ) Obrazek Obrazek
A tutaj moje pigwowce od sąsiadki, wsadzone w piach ziemie gline i obornik. W tym miejscu gliny mam najmniej. Zobaczymy co bedzie po roztopach na wiosne :/ Obrazek
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: Pomocy ogród na glinie

Post »

Jeszcze zima się dobrze nie zaczęła a u mnie już wiosna :D Obrazek Obrazek
Ciekawa jestem czy pozwolą mi sie wsadzić na wiosne i ładnie przyjmą :D
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11530
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomocy ogród na glinie

Post »

Jolu znalazłam Cię. :wit Witam się oficjalnie. Pierwiosnki cudne, poprawiają nastrój.
Myślę, że lekko nie będzie. Moim zdaniem musisz zdjąć trochę gliny i sypać wszystko co ją rozluźni i przeorać, potem glebogryzarka, posiać np. żyto (tanie) i znowu orać. Z czasem warstwy się przemieszają i jak zrobicie spadki to może się udać. Sadząc drzewa i krzewy powinnaś przekopać się przez glinę i dawać przepuszczalną ziemię wymieszaną z gliną, tworząc szerokie dołki. Wiem, że chcesz skrzynie na przechowalnik. Myślę, że dobry pomysł, ale na byliny i małe krzewy, żeby skrzynie nie musiały mieć 50 cm wysokości, tylko ze 30cm.
Będę zaglądać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”