Co do donic / gazonów na ogrodzie

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
carmenick
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 12 sie 2012, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cały kraj
Kontakt:

Co do donic / gazonów na ogrodzie

Post »

Witam , jestem tutaj pierwszy raz i chciałem sie przywitać więc wszytkim dzień dobry piszę :)
mam problem z doborem roślin do donic przy murku oporowym , nie wiem co do nich wsadzić , poza tym chiałbym tez koło nich cos posadzić zeby sie ładnie komponowało. Może mi ktoś doradzi . Postaram sie tu wrzucić zdjęcie jak to wygląda ale nie jestem pewien czy mi to wyjdzie. Obrazek

ps.
coś kolorowego i wytrzymałego na mróz
W ogrodzie spędzam każdą chwilę a poza nim- czytam Regulamin
Awatar użytkownika
Anitaaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2512
Od: 8 maja 2008, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujaws-pomor,okolice Brześcia Kuj.
Kontakt:

Re: co do donic / gazonów na ogrodzie

Post »

Witaj,jakie chcesz rośliny wieloletnie czy jednoroczne :?:
Fajny pomysł ;:108
Awatar użytkownika
carmenick
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 12 sie 2012, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cały kraj
Kontakt:

Re: co do donic / gazonów na ogrodzie

Post »

Oczywiście wieloletnie i nie za wysokie , tuje i zywotniki wszelkie odpadają mam ich ponad 300 szt na żywopłocie więc już dość
W ogrodzie spędzam każdą chwilę a poza nim- czytam Regulamin
Awatar użytkownika
Anitaaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2512
Od: 8 maja 2008, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujaws-pomor,okolice Brześcia Kuj.
Kontakt:

Re: co do donic / gazonów na ogrodzie

Post »

Hmm,w tym roku najlepiej u mnie w gazonach przetrwały hosty,bodziszki.bylice srebrzyste,gajowiec żółty,rojniki,przywrotnik,rozchodnik okazały ,rozchodnik płożący tyle pamiętam zmarzły u mnie barwinki ,żurawki pięknie się komponują z hostami znowu kupiłam.
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: co do donic / gazonów na ogrodzie

Post »

Po pierwsze witam na forum :wit .
Po drugie, genialne są te Twoje gazony, bardzo mi się podobają chylę czoła za koncepcję. ;:180

Po trzecie moje koncepcje nasadzeń:
1) Na chłodno:
- w gazonach funkie o niebieskich liściach
- w tle niebieskie ostróżki, margerytki, gipsówka, tojad, irysy bródkowe wysokie niebieskie i białe (najlepiej z grupy powtarzającej kwitnienie jesienią) i jasnofioletowe astry nowoangielskie.

2) Na chłodno z akcentem:
- w gazonach przywrotnik ostroklapowy
- w tle jak wyżej z żółtymi akcentami (jeżówka sunrise, lilie orientalne w żółto-kremowym kolorze, nawłoć i rudbekia)

3) Na ciepło:
- w gazonach żurawka o czerwonych liściach
- w tle gailardia, nawłoć, dzielżan, żółte i czerwone irysy bródkowe, rozchodnik Purple Emperor; całość złamana trawami (trzcinnik, piórkówka)

Do każdej koncepcji poupychałabym jeszcze między bylinami roślinki cebulowe w kolorach stosownych do założenia (tulipany, narcyzy), tak żeby wiosną też coś kwitło.

To tyle moich "wizji", mam nadzieję że pomogłam ;:131
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
Awatar użytkownika
carmenick
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 12 sie 2012, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cały kraj
Kontakt:

Re: co do donic / gazonów na ogrodzie

Post »

Obrazek

Wydaje mi sie że tam jest za mało miejsca , wstawiam zdjęcie dzisiaj dokładniejsze choć wszytko jeszcze nie skończone , mam w planie własnie oddzielić to od trawnika taj jak pokazałem i wsadzić coś koło tych gazonów. Podobaja mi się tez rośliny obsypane ładnym żwirkirm lub kamykami , tam by sie to udało zrobić . Dzięki za odpowiedź ale może Ci cos jeszcze wpadnie do głowy :)
ps.
zaskoczyłaś mnie tymi nazwami tych roślin , nie wiedzialem że tyle tego jest i wszytko może sie nadać :) do tej pory poznałem tuje , sosny cisy mam też miłorzęba i żółtą magnolię na pniu. aaa berberysy jeszcze , bukszpan i rododendrony a w kącie posadzony jaśmin. Jakaś brzoza i kasztan ,świerki , jodły 2 tulipanowce i 2 klony czerwone. tez są , kilka wrzosów w tym roku pozadzonych , trzmielina i malutka lawenda ledwie zipie pod drzewem ;) Teraz widzę przyszła pora u mnie na kolory bo ogród już mam 12 lat a jest tak smętnie. :/
W ogrodzie spędzam każdą chwilę a poza nim- czytam Regulamin
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: co do donic / gazonów na ogrodzie

Post »

Inna możliwość to wsadzić go gazonów kosodrzewinę (sosnę górską) a obszar między gazonami obsadzić wrzosami.
Można te koncepcje które napisałam ograniczyć wybierając tylko niskie odmiany wymienionych przeze mnie roślin i sadzić "zygzakiem" pomiędzy gazonami. Generalnie bylin które dało by się zastosować jest o wiele więcej i wszystko zależy od fantazji tudzież "fanaberii" ogrodnika :wink: .
Czyli czy rośliny mają być wysokie czy niskie, czy rabata ma być atrakcyjna wiosną, czy w lato, czy jesienią, a może przez cały rok... Jakie preferuje się kolory, jakie preferuje się kształty roślin i ich kwiatów, wtedy łatwiej podjąć decyzję.

PS: Swoją lawendę zamiast pod drzewkiem, powinieneś przesadzić na słoneczko, wtedy zacznie rosnąć i ładnie kwitnąć :wink: , ona nie lubi cienia.
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
Awatar użytkownika
carmenick
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 12 sie 2012, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cały kraj
Kontakt:

Re: co do donic / gazonów na ogrodzie

Post »

Dziekuje za kolejną podpowiedź !!! :)

Zdanie pierwsze pasuje do mojego kąta z którym zrobiłem porządek własnie w tamtym tygodniu :) W sumie nie jest ze mną tak źle, bo dokładnie zrobiłem tak jak napisałaś sosana górska którą już miałem kilka lat oblepiłem kamykami i gdzie niegdzie powsadzałem wrzosy i jeszcze jakąś roślinkę - nie wiem jak sie nazywa, poza tym cyprysik i tuja bodajże. Ale czy powtarzać ten sam motyw 30 metrów dalej ?
Foto mojego kąta gdzie nikt nie zagląda :( . rosły tam jeszcze niedawno irgi ale tej zimy umarzły więc postanowiłem coś podszkolić sie z murarki :)
Obrazek Obrazek Obrazek
W ogrodzie spędzam każdą chwilę a poza nim- czytam Regulamin
Awatar użytkownika
Justka
500p
500p
Posty: 822
Od: 26 lip 2010, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Swiętokrzyskie

Re: co do donic / gazonów na ogrodzie

Post »

Te donice z drzewkami - super, taki mi się śródziemnomorski klimaat wydał. Nie wiem co by Ci się podobało, ale zobaczylam to tak.... zeby byla jakieś połaczenie z tymi drzewkami to dla mnie chyba trawy w gazonach a pomiedzy ewentualnie coś niskiego z ozdobnymi liśćmi, tak jak tu dziewczyny pisały hosty, żurawki itp. Raczej nie kwitnące (dodam, że ja uwielbiam tylko kwitnące :wink: ) ale tu wydaje mi się, że to zachowa jakąś koncepcję ogrodu. Moze też że ostatnio zachwyciły mnie trawy sa naprawdę bardzo efektowne :)

No albo całkowita zmiana linii i kwiaty, ale wtedy bez dominacji tych z ozdobnych liści.
A na koniec to myślę, że każda koncepcja, ktorą wymyślisz będzie się ładnie prezentowała.
Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy.
Jose Saramago
Awatar użytkownika
carmenick
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 12 sie 2012, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cały kraj
Kontakt:

Re: co do donic / gazonów na ogrodzie

Post »

Justka pisze:Te donice z drzewkami - super, taki mi się śródziemnomorski klimaat wydał. Nie wiem co by Ci się podobało, ale zobaczylam to tak.... zeby byla jakieś połaczenie z tymi drzewkami to dla mnie chyba trawy w gazonach a pomiedzy ewentualnie coś niskiego z ozdobnymi liśćmi, tak jak tu dziewczyny pisały hosty, żurawki itp. Raczej nie kwitnące (dodam, że ja uwielbiam tylko kwitnące :wink: ) ale tu wydaje mi się, że to zachowa jakąś koncepcję ogrodu. Moze też że ostatnio zachwyciły mnie trawy sa naprawdę bardzo efektowne :)

No albo całkowita zmiana linii i kwiaty, ale wtedy bez dominacji tych z ozdobnych liści.
A na koniec to myślę, że każda koncepcja, ktorą wymyślisz będzie się ładnie prezentowała.
wypatrzyłem te żurawki gdzies pierwsze z brzegu w necie połaczenie z kamykami i wrzosami :) to mi sie podoba , jeszcze gazony ...

Obrazek

-- 14 sie 2012, o 22:24 --
carmenick pisze:
Justka pisze:Te donice z drzewkami - super, taki mi się śródziemnomorski klimaat wydał. Nie wiem co by Ci się podobało, ale zobaczylam to tak.... zeby byla jakieś połaczenie z tymi drzewkami to dla mnie chyba trawy w gazonach a pomiedzy ewentualnie coś niskiego z ozdobnymi liśćmi, tak jak tu dziewczyny pisały hosty, żurawki itp. Raczej nie kwitnące (dodam, że ja uwielbiam tylko kwitnące :wink: ) ale tu wydaje mi się, że to zachowa jakąś koncepcję ogrodu. Moze też że ostatnio zachwyciły mnie trawy sa naprawdę bardzo efektowne :)

No albo całkowita zmiana linii i kwiaty, ale wtedy bez dominacji tych z ozdobnych liści.
A na koniec to myślę, że każda koncepcja, ktorą wymyślisz będzie się ładnie prezentowała.
wypatrzyłem te żurawki gdzies pierwsze z brzegu w necie połaczenie z kamykami i wrzosami :) to mi sie podoba , jeszcze gazony ...

Obrazek
aa co to klimatu to wasnie na chorwacji napatrzyłem sie na te piękne krajobrazy i ogródki , może mi coś zostało w głowie a sam nie wiem ...
W ogrodzie spędzam każdą chwilę a poza nim- czytam Regulamin
Awatar użytkownika
carmenick
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 12 sie 2012, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cały kraj
Kontakt:

Re: co do donic / gazonów na ogrodzie

Post »

Zrobiłem małą wizualizację :) czerwona trawa w donicach , poniżej żurawka limonka z wrzosami , wszytko to opsypane białym żwirem . Może tak być czy ktoś by tu coś dodał lub zmienił ? Prosze o podpowiedzi
Obrazek
W ogrodzie spędzam każdą chwilę a poza nim- czytam Regulamin
Awatar użytkownika
Justka
500p
500p
Posty: 822
Od: 26 lip 2010, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Swiętokrzyskie

Re: co do donic / gazonów na ogrodzie

Post »

O to jest tak jak mi sie widziało :), kolor liści daje urozmaicenie i widok jest ładny :) trawy widziałabym wyższe niz żurawki i o tak czerwone. Wczesniej jeszcze myślałam o olendrach wstawionych w donicach do tych gazonów, a pomiędzy tak jak planujesz zwirek, ale chyba taki widok tu mi bardziej sie podoba :) Powodzenia
Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy.
Jose Saramago
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: co do donic / gazonów na ogrodzie

Post »

A ja sobie wyobraziłam jeszcze jukkę karolińską... :roll:
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”