Przygotowanie ugoru do zagospodarowania,pod trawnik

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
alabedz
50p
50p
Posty: 93
Od: 4 lut 2007, o 17:31
Lokalizacja: Luboń

Przygotowanie ugoru do zagospodarowania,pod trawnik

Post »

Proszę doradźcie jak na obecnie istniejącym nieużytku załozyć trawnik. Działka ma 950 m2.
Czy należaołoby początkowo spryskać czymś chwasty? potem przeorać i posiać trawę?
Czy usunąć chwasty ręcznie (żmudna robota)?

Na działce w przyszłości miałby stać dom, dlatego początkowo ogród zająłby tylko część działki.
Działka i chwasty poniżej.
Obrazek Obrazek

A może macie zupełnie inne rozwiązania.
Na działce planujemy taże założenie studni głębinowej.
Pozdrawiam
ANka
DRIPOL
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 sie 2007, o 19:55
Lokalizacja: Połaniec woj świętokrzyskie

Post »

Ja też przystępuje do takiej działki moja ma 2500 m2 zaczołem od wykoszenia działki , później poszła C-360 z gleobryzarko po około dwóch tygodniach jak darń wyschła zaorałem całe pole , po 5 dniach zawuczyłem zebrałem wszystkie kotary(ręcznie) co były na wierzchu , a teraz tylko raudap do wiosny .
alabedz
50p
50p
Posty: 93
Od: 4 lut 2007, o 17:31
Lokalizacja: Luboń

Post »

Dziękuję za wskazówki.
To trza mi będzie nająć jakiegoś rolnika ze sprzętem, bo sama takowego nie posiadam.
Oj nie będzie to łatwe. ;:213
I troszkę obawiam się tej chemii, wolałabym naturalnie oczyścić glebę i niezubażać jej naturalnych właściwości, ale sama nie dam rady. :(
Pozdrawiam
ANka
Awatar użytkownika
cappuccino
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 339
Od: 25 cze 2007, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zamość woj lublin

Post »

Oj myślę, że bez chemii nie bardzo. Poza tym chyba lepiej zastosować ją teraz niż póżniej biegać z pędzelkiem po trawniku.
Gosia
Szczęście w życiu nie polega na tym, żeby być kochanym. Największym szczęściem jest kochać.

( Sigrid Undset)
alabedz
50p
50p
Posty: 93
Od: 4 lut 2007, o 17:31
Lokalizacja: Luboń

Post »

Gosiu pewnie masz rację, ale będę to robić z dużym oporem.na wiosnę chciałabym jednak ochoczo ruszyć do prac ziemno-krecich :P
Pozdrawiam
ANka
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Moim zdaniem najpierw spryskać, przeorać i zostawić na zimę.
agnieszka12
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 10 maja 2007, o 12:32
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

Jeżeli masz ziemie kwaśną proponuję dodatkowo na jesień posypać dolomitem :),
mozan też zmieszać z jakimś obornikiem , kurzym gówienkiem :)
Stokrotka rosła polna....
Marcelina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 sie 2007, o 12:17
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post »

Nie wiem czy Ci pomogę bo jestem początkująca ale może warto podzielić się uwagami i przestrzec przed błędami, które sama popełniłam. Dwa miesiące temu mój ogród wyglądał identycznie, no może więcej było tam pozostałości po budowie :wink: . Najpierw nawiozłam ziemi. Nie zbadałam odczynu gleby (błąd!!!). Póżniej w ruch poszła glebozgryzarka. Następny etap to wygrabienie kęp i wyrównanie terenu. Niestety nie zastosowałam chemii do odchwaszczenia i nie odczekałam aż ziemia opadnie (OLBRZYMIE BŁEDY!!!). Teraz muszę stoczyć bój nr 2 za pomocą Starane. W dodatku teren zrobił się nierówny (ziemia nierówno osiadała). Mam nadzieję, że coś pomogłam??? :lol:
Marcelina
zbyszR
50p
50p
Posty: 91
Od: 30 sie 2007, o 10:00
Lokalizacja: katowice

Trawnik

Post »

w sprawie trawnika proponuję, jak któryś z przedmówców wykosić chwasty a nastepnie zeby pozbyć sie reszty za jakieś 5 - 7dni (chwasty troche odbiją) zastosować Roundup (wg zaleceń).
po zżółknięciu roslin (zwykle +/- tydzień - w zależności od dawki) teren przeorac i zabronować.
jak potrzeba to można dac jakis nawóz w zalezności od potrzeby. ja proponuje poczekac z wysiewem do wiosny (choć termin optymalny siewu trawy jest do września).po pierwsze wysiew na wiosnę da trawie cały sezon wegetacyjny na wejście w w zimowanie (będzie już kilka koszeń wiec bedzie wzmocniona), a poza tym, jeżeli ziemia w jakiś miejscach "siadła" jak to można jeszcze uzupełnić.
przed siewem na wiosnę proponuje zastosować na chwasty które wzejdą preparat Basta - działa toalnie podobnie jak Roundup ale nie przenika do korzeni - niszczy części nadziemne i nie potrzeba stosować przerwy uprawowej.
Pozdrawiam
alabedz
50p
50p
Posty: 93
Od: 4 lut 2007, o 17:31
Lokalizacja: Luboń

Post »

Trochę mnie nie było. Jeszcze raz dziękuję za wskazówki. Muszę się zatem szybciutko brać do roboty aby zdążyć przed zima. A z wiosną ruszyć pełną parą do zagospodarowania terenu. Wiem jedno, że oprysk tego paskudztwa będzie konieczny i nieunikniony.
Pozdrawiam
ANka
rafi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 31 sie 2007, o 23:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

jeżeli moge coś podpowedzieć to proponuję na chwasty (wysokości około 10 cm) zastosowac Roundup+Chwastoks+siarczan amonu który wzmaga działanie i przenikanie do korzenia(bez obawy po takiej dawce można siać po około trzech tygodniach)lecz radze się wstrzymac do wiosny.Po oprysku po przed samą zimą zaorać i tak zostawić do wiosny.
xxx-etka
50p
50p
Posty: 58
Od: 24 sty 2007, o 14:26
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Raczej nie polecam stosowania preparatów chwastobójczych w okresie kiedy rośliny zielne kończą już wegetację i preparaty nie zadziałaja tak jak powinny- liczy się też temperatura powietrza. Raczej najpierw należy chwasty wieloletnie zwalczyć mechanicznie. Chawsty dwuliścienne nie są dla trawnika zbyt groźne, bo stosując odpowiedni preparat + zabiegi pielęgnacyjne trawnika, można się ich pozbyc na okres jednego sezonu. Groźny jest w zasadzie perz, a ten dość uciążliwie się zwalcza. Najlepiej przeorać grunt na gł. 20 cm, wykultywatorować i zebrać kłącza, które najlepiej spalic. Wiosną mocno wybronować i zebrać pozostałą ilość kłączy. Odczekać, aż wykiełkują pozostawione fragmenty chwastu i wykonać oprysk chwastobójczy, wg zalecanych dawek, bez wzmacniaczy. Gdy część nadziemna uschnie powierzchnię przegrabić i wybrać wszystkie pozostałości, następnie uwałować wałem niezbyt ciężkim, jeszcze raz przegrabić i zasiać nasiona mieszanki, przykrywając je lekko ziemią poprzez przegrabienie. Nie należy zbyt długo zwlekać z wysiewem nasion traw po zwalczeniu chwastów środkiem chemicznym, gdyz grozi to ponownym wzrostem tych, które jeszcze znajdują się w glebie i zabawę można zaczynać w zasadzie od nowa. Część chwastów eliminuje się z powierzchni trawnika także poprzez systematyczne koszenie i odpowiednie nawożenie. Nie można też zaniedbać podlewania szczególnie zaraz po wysiewie nasion, przynajmniej do chwili pierwszego koszenia.
Moc serdecznych pozdrowień
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

A ja miałam na działce dzicz. 2 razy skosiłam kosiarką żyłkową, następnie raz na tydzień kosiłam juz kosiarką z koszem. Mam piękny trawnik bez chemii.
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”