Przygotowanie ugoru do zagospodarowania,pod trawnik

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

A ja jestem przerażona robotą, która mnie czeka na takim zarośniętym kawałku ogrodu - będzie tego 500-600 m kw. Chcę uratować rosnące tam byliny i krzewy. Ale oprócz różnych traw, wyrosła tam masa klonów (wysiewają się od sąsiada), sumaki, derenie, kruszyny, czeremchy, jarzębiny- wszystko oplecione chmielem i dławiszem , który zapomniany przez 5 lat poszalał niemiłosiernie. Zastanawiałam się nad wynajęciem człowieka, bo mój kręgosłup jest w kiepskim stanie, ale nie mam pojęcia ile trzeba by zapłacić i musiałabym stać przy nim, żeby ratować cenne rośliny.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

No dobrze, masz kawał do zrobienia ale czy musisz mieć ogród na już i teraz? Ja jak wpadłam na działkę od września to w sumie chciałam ciąć i redukować...ot istna rewolucja. Teraz jak patrzę to w sumie nie żałuję niczego co zrobiłam. Żałuję że warzywnik jest tak mały a obok rośnie kalina, na którą mam uczulenie. Natomiast zaskoczyły mnie pierwiosnki które prawdopodobnie bym wycięła jakbym poszalała z warzywnikiem. Teraz dopiero mam czas by postać w każdym zakątku ogrodu i zaplanować przenosiny, tak jak napisałaś, cennych roślin.

Klony będziesz musiała wyciągnąć z korzeniami...ale nie musisz już teraz. Sumaki to okropność, rozrasta się nie wiadomo skąd. Kosiarka, sekator i odnajdziesz wszystko. Zajmie Ci to z rok, czy dwa. Na spokojnie a zobaczysz że można na działce nie tylko się zarobić i nabawić zwyrodnienia kręgosłupa ale i odpocząć :wink:
Pozdrawiam Jola
Polip
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 17 mar 2014, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

Prace wstrzymane nie da się robić 2 tydzień pada .
Wiec rysuje w głowie plany altany i zbieram kamienie z budowy na której robię na skalniaka.
Awatar użytkownika
jumek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 9 maja 2012, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

Przeczytałam wątek, bardzo ciekawy. Z niecierpliwością będę czekać na dalsze relacje.
Ja ogródek przejęłam w bardzo podobnym stanie, więc łatwo mogę wpasować się w Twoje buty. Powodzenia!
del999
50p
50p
Posty: 95
Od: 12 lut 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

Również śledzę wątek z zaciekawieniem, ponieważ ja mam działkę od stycznia, ale doprowadzać ją do stanu używalności zacząłem niedawno. Co do skalniaka, to polecam wątek z moim pierwszym skalniakiem:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=76120
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

kama_80 pisze:Del999 dobrze mówi z tym przekopywaniem widłami. Ja najpierw przekopałam szpadlem a jak już sobie trochę rośliny zwiedły a ziemia obeschła to dopiero brałam się za widły.
Z tym że ja przerabiam nastoletni trawnik na warzywnik :D masa roboty ale własny szpinak i rzodkiewkę już jemy a działkę mam od września. Dasz i Ty radę :D
Mam ogród od 4 lat, w którym "królował" trawnik co najmniej od 20-30 lat. Co roku zakrywam część trawnika kartonami, przykrywam je starym chodnikiem, a na wierzchu sypię cienką warstwę skoszonej trawy. Trawa ta - po przeschnięciu - służy do ściółkowania roślin. Kartony na trawie - to świetny sposób kompostowania: karton = węgiel i trawa = azot, do tego brak słońca i padające deszcze, zimą - śnieg. Dżdżownice mają tam ciemno i wilgotno - więc uwijają się z robotą. Potem wystarczą widły by wybrać "nieprzerobione" ew. chwasty.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

Moi synowie zaczynają podejrzewać mnie o chorobliwe zbieractwo, bo ściągam wszystkie kartony, które wpadną mi w oko. Nie wierzą, że chcę ich użyć w ogrodzie do walki z chwastami. ;:138 Stare dywaniki też są dobre
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Polip
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 17 mar 2014, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

Oddam latający dywan w dobre ręce .
On nie latać hmm ja wymienić ( Cygański akwizytor ) :D

Przestało padać dokonuje dzieła zniszczenia dalej .
Awatar użytkownika
wagabunga123
1000p
1000p
Posty: 1365
Od: 11 lip 2013, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

Cześć :wit

Przyznam, że i ja śledzę ten wątek z dużym zaciekawieniem. Od jesieni mam własną działkę, na której, oprócz 80 m2 betonu i masy chwastów nic nie było, tak więc wiem ile pracy i czasu potrzeba, aby doprowadzić choćby kawałeczek do jako takiego wyglądu.

Również walczę z chwastami ale na użycie chemii nie dam się namówić. Na jesieni ręcznie przekopaliśmy trawnik, co się dało, to wybraliśmy (tzn chwasty), potem posialiśmy trawę. Dziś trawnik jest zielony i już się cieszę jego widokiem ale dużo jeszcze wody upłynie, zanim będzie idealny - chwasty - no cóż - w ramach rekreacji, na kolanach, wyrywam dalej :wink:

Trzymam kciuki, będę zaglądać ;:215
Jeśli pot­ra­fisz o czymś marzyć, to pot­ra­fisz także te­go dokonać - Walt Disney
Ciurkadełko wśród róż - moje miejsce na ziemi Tu na razie jest ściernisko ale będzie ... Pozdrawiam, Marlena
Polip
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 17 mar 2014, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

Myślę że za dwa tygodnie zamieszcze z czystym sumieniem fotki z przekopanej działki na razie walczę z wiatrakami ;:163
Awatar użytkownika
kwiateczek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 maja 2014, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

Ciekawy wątek :) Sama kiedyś miałam ten problem :roll: Doprowadzenie takiej działki do porządku to wielkie wyzwanie! Podziwiam :D
PUMA72
200p
200p
Posty: 383
Od: 2 maja 2011, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

Ja przez dwa lata zaniedbałam działkę że teraz wszędzie trawa, a że sama uprawiam 330m2 to gdybym tak chciała wszystko przekopywać w wyciągać każdy korzonek to byłaby syzyfowa praca, tu bym czyściła to tam by zarosło, tu gdzie zarosło bym zaczęła czyścić to tam gdzie ogarnięte to by zarosło i tak w kółko. Więc postanowiłam wszystką trawę skosić i przekopać a jak zielsko zacznie wychodzić z ziemi to Roundapem go. Mam nadzieję że do przeszłego sezonu wszystko będzie jak należy. :roll:
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

Jeśli już (bo nienawidzę chemii i naprawdę nie widzę powodu żeby truć siebie i innych) - to skosić, odczekać na nowe pędy, wtedy roundup i po odczekaniu kopać.

Jeśli zrobisz to w takiej kolejności jak podajesz, to nie ma to wielkiego sensu - zakopane korzenie chwastów będą chronione przed roundupem i ślicznie sobie odbiją w przyszłym roku.
Zielonym do góry!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”