Przygotowanie ugoru do zagospodarowania,pod trawnik

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
PUMA72
200p
200p
Posty: 383
Od: 2 maja 2011, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

Dobrze że teraz ładna pogoda od tygodnia intensywnie kopię wszystkie grządki, cała trawa skoszona i teraz moja "zaniedbana" działka nabiera ładu i składu, przez obecny tydzień będę jeździć po pracy i kopać ile sił w nogach i ile kręgosłup wytrzyma ale działeczka będzie na zimę ogarnięta i w przyszłym sezonie będzie łatwiej. Tylko nie mam już miejsca na kompost :roll: a posiadam trzy duże skrzynie i to już za mało po moim sprzątaniu zielska, korzeni, kłączy, itp :heja
ladygrey
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 gru 2010, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

AlicjaP pisze:Jak przekopiesz teraz na wiosnę będzie mniej roboty.
Alicja
ło matko, plecy nam już wysiadają, najgorsze, że prądu nie ma, bo mam glebogryzarkę elektryczną i byłoby prościej :wink:
PUMA72 pisze:Tylko nie mam już miejsca na kompost :roll: a posiadam trzy duże skrzynie i to już za mało po moim sprzątaniu zielska, korzeni, kłączy, itp :heja
ja wszystko zgrabiłam i sukcesywnie palę - chciałabym uniknąć zarazy, bo wszędzie były porażone owoce i liście, więc tak profilaktycznie. Natomiast mam już kawałek przekopany i sąsiadka zza płota zaoferowała mi truskawki,które dzisiaj już wkopałam. Jestem z siebie bardzo dumna :wink: . Natomiast ogromną niespodzianką okazała się ziemia, jest piękna, czarna i mimo, że się nie znam na glebie wygląda na bardzo urodzajną, na taką jak .... ze sklepu :D .
Muszę poszukać w necie co z czym sadzić i pytanie skąd się bierze chrzan? Wystarczy kupić taki na targu?

aha! a czy takie ogrodowe maliny i ostrężyny ścina się na zimę?
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

ladygrey pisze:... aha! a czy takie ogrodowe maliny i ostrężyny ścina się na zimę?
Musisz wiedzieć jakie to są maliny.
Maliny powtarzające ścina się na zimę, bo na pędach wyrosłych od wiosny będą miały zdrowy zbiór bez "robaków".
(Można tez wyciąć tylko suche pędy i górną część pędów która owocowała do przymrozków i na nich będzie wcześniejszy zbiór a na wyrosłych od wiosny późniejszy).
Maliny owocujące na pędach dwuletnich zostawia się przez zimę pędy, które jeszcze nie owocowały, ścina się te, które już owocowały/suche.

Jeżyny znam tylko owocujące na pędach dwuletnich - ścinasz te pędy które są już po owocowaniu/suche, zostawiasz wyrosłe od wiosny.
Jeśli są jeżyny owocujące na pędach tegorocznych to chętnie przyjmę sadzonki :) .
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
AlicjaP
100p
100p
Posty: 137
Od: 30 lip 2013, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

Chrzan - wystarczy kupić taki na targu.
Alicja
ladygrey
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 gru 2010, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

Alicjo - dzięki :)
Ostatnia Szanso - Nie mam od kogo dowiedzieć się co to za maliny, chyba na własnej skórze muszę się przekonać co zacz, ale dzięki za wyjaśnienie :)
PUMA72
200p
200p
Posty: 383
Od: 2 maja 2011, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

Moja działka wygląda super, z targów ogrodniczych przywiozłam sporo bylin i krzewów ozdobnych, wczoraj wsadziłam róże. A pomyśleć że na wiosnę nie mogłam patrzeć na tą działkę ale się zawzięłam i teraz jestem taka zadowolona. Już nie mogę się doczekać wiosny. Szkoda że nie zrobiłam zdjęcia jak była taka zaniedbana. ;:138
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

O rany, stan początkowy nie był zachęcający, chociaż widać, że mimo chaszczy działka ma potencjał.
Jak wygląda po paru miesiącach zmagań?
ogrodowo
Zapraszam :-)
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

30 arów to jest trochę. Co to ma być? Nie może tak zostać, bo ci chwastem zarośnie. Zasiej białą koniczyną i po kawałku zamieniaj w wymarzony ogród. Wszystkiego na raz nie zrobisz, a koniczyna nie puści chwastów.
TomekPE
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 14 sty 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawnik na zaniedbanej łące - małowymagający

Post »

Witam;

Jestem nowym użytkownikiem tego forum. Mam na imię Tomek, mam 34 lata. Od dawna czytam to forum i jest ono istną kopalnią wiedzy, ale przyszedł czas że potrzebuje trochę pomocy.

Kilka lat temu odziedziczyłem działkę na wsi - łąka i stare drzewa owocowe - węgierki, wiekowa antonówka, dwie titówki (niestety były strasznie uszkodzone przez mrozy i musiałem wyciąć). Działka ma służyć jako typowe miejsce rekreacji, wpisująca się w wiejski krajobraz małej wsi. Dopóki sąsiad wypasał tam krowy, trawa wyglądała nawet ok. Działkę musiałem ogrodzić, posadziłem sporo drzew owocowych (stare odmiany jabłoni, śliwy, grusze... coś z myślą głównie o dzieciach - uwielbiają to miejsce i starą antonówkę).

Drzewka rosną ładnie - z pomocą forum je przyciąłem, opryskuję i nawiozłem (pierwszy rok była masakra jak niczym nie prysnąłem - poza antonówką - nawet jej nie przycinam ma z 60 lat, usuwam tylko suche i wilki, a ona jest pancerna nie choruje i owocuje jak szalona co 2 lata ). Problem mam z "trawą". Działka jest dość daleko ok 140 km - więc bywamy tam ok raz w miesiącu. Na wiosnę 3 lata temu po ogrodzeniu działki i zniknięciu krów trawa zaczęła rosnąć. i rosła. i rosła i rosła ze wszystkim - szczawiem, perzem, ostem, pokrzywami i cokolwiek tam było. Pierwsze koszenie zajęło mi cały dzień kosą (1400 m2) a chwasty były po szyję (jeden oset wyższy ode mnie). W ub. roku kosiłem to dwa/trzy razy ale co to za sens wpaść w weekend i cały dzień spędzić na koszeniu - nawet dzieciaki nie miały jak pobiegać. Nie mówiąc o tym że chciałoby się zrobić coś więcej niż kosić. Pół biedy przy drzewkach - 2 -3 razy w roku koszenie jest ok (wygląda jak wiejski sad).

Na jesieni połowę wolną działki zaorałem po uprzednim potraktowaniu roundupem. Zostawiłem w ostrej skibie i czekam wiosny. Oczyszczę to, chcę nawieźć wywrotkę ziemi ogrodowej i coś posiać. Chciałem jakąś trawę, mieszankę traw, mieszankę traw i niskich kwiatów.... coś co będę mógł skosić max raz na miesiąc (500m2). Czy możecie mi coś doradzić co tam zrobić? Działka jest dobrze nasłoneczniona, gleba kl. III i IVa.... Mogą być kwiatki w trawie, byle nie rosło to do pasa w ciągu miesiąca.... myślałem o jakiejś mieszance wolnorosnącej ze stokrotkami może... nie chcę idealnego zielonego dywanu bo po prostu nie dam rady tak o niego dbać.

W związku z powyższym mam prośbę o podsunięcie jakiegoś pomysłu co tam zrobić.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Trawnik na zaniedbanej łące - małowymagający

Post »

Po wyrównaniu gleby musisz odczekać miesiąc , muszą wyjść chwasty. Potem oprysk roundapem i po 3 tygodniach powtórka. Po kolejnych 3 tygodniach możesz wyrównać teren znowu i siać trawę. Rozumiem że ma to być łąka. Jedna wywrotka ziemi Ci nic nie da na 250m2 tego co zaorałeś więc szkoda przywozić. Może pomyśl nad tym żeby wydzielić część działki na rekreację a na pozostałej części posiej łąkę kwietną lub zostawiaj wyższą trawę co też daje fajny efekt.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tu mam miesznkę uniwersalną "Trawy z iławy". Nie można jej zajeździć, susza jej nie straszna, koszona raz na 3 tygodnie. Nie podlewana i nie nawożona. Pamiętaj żeby raz lub dwa razy w roku opryskać trawnik chwastoxem na chwasty dwuliścienne.

Lepsze gatunki traw wymagają reg. podlewania koszenia i nawozenia.
TomekPE
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 14 sty 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik na zaniedbanej łące - małowymagający

Post »

Witaj;

Dziękuję za odpowiedź. Jeśli o mnie chodzi ja najchętniej na tych 500m2 zrobiłbym zwykłą trawę taką jak u Ciebie. Część z sadem to naturalna łąka. Zależy mi, aby dzieciaki miały gdzie się bawić. W planach mam też jakąś altankę tam, może wędzarnię...

Jeśli taka trawa by się utrzymała - rewelacja. Czy oddzielać część sadu od nowego trawnika jakimś obrzeżem trawnikowym?
Awatar użytkownika
Lyanna
1000p
1000p
Posty: 1127
Od: 5 mar 2013, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Trawnik na zaniedbanej łące - małowymagający

Post »

U mnie trawnik powstał wprost z łąki, ziemia gliniasta, po prostu 20a zaczęliśmy kosić często i krótko i jest całkiem przyzwoity, składa się z gatunków traw które rosły tam chyba od stuleci i naturalnie ewoluuje, czasami następuje atak koniczyny albo innego zielska ale podoba mi się taka różnorodność.
Żeby nie było - sterylne trawniki też są ok :)
Pozdrawiam,
Asia
Na łące
TomekPE
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 14 sty 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik na zaniedbanej łące - małowymagający

Post »

Hej Lyanna;

Problem w tym że u mnie ewolucja poszła w mniej porządanym kierunku:-) No i jak pisałem nie moge tego kosić raz na tydzień :-) Niemniej podejmuję tą nierówna walkę :-) Atak koniczyny bym przeżył ale kwitącego 1m szczawiu.... :evil:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”