Rośliny na górskie klimaty

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Rośliny na górskiej działce.

Post »

Muszę Wam powiedzieć o sarnach.
Moje spore gosp. jest w lesie. Nie ogrodzone, za duży teren.
W zeszłym roku doczytałam gdzieś o smalcu przeciw sarnom.
Jak to wprowadziłam w życie?
Otóż, ponieważ mam winnicę, to wiosną sznurkiem otoczyłam ze wszystkich stron nasadzenia winorośli
i na ten sznurek nawiązałam cieniutkie paski płótna wymoczonego w smalcu i to specjalnie zjełczałym smalcu.

Rezultat zaskakujący. Żadna sarna nie przeszła po za sznurek do winorośli.
Jest to repelent, do którego sarny nie są w stanie się przyzwyczaić,
bo te zwierzęta roślinożerne mają to już w genach, wstręt do takich zapachów.
Jesienią z kolei zamiast malować drzewka kupnym repelentem, wzięłam kostkę smalcu
i przeleciałam po wszystkim co dostępne i co lubią sarny: jabłonki, szczyty róż, różaneczniki, wrzoście itp.
DZIAŁA. :D
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Pruch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 31 sty 2016, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Wyspowy, 700 m.n.p.m

Re: Rośliny na górskiej działce.

Post »

Dałaś mi teraz do myślenia ;) Ten pomysł jest dla mnie bardzo interesujący, ponieważ nie lubię ogrodzonych działek np.siatką itp.
Podobny sposób odstraszania saren zauważyłem na pobliskich polach uprawnych, z tą różnicą, że na sznurkach okalających pole uprawne były powieszone zwykłe foliowe wstążki- muszę o to wypytać okolicznych tubylców :P
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Rośliny na górskiej działce.

Post »

I zgadza się, jednak odstraszacze typu puszki, folia, płyty CD itp są na krótko, bo one się przyzwyczajają do tego.
Ogrodzenie małej działki jest dobrym pomysłem. Sarny lubią przeskakiwać i dlatego mówię o nich
bo ogrodzenie nie zawsze jest skuteczne w ich przypadku.

Po za tym nie wiem czy wiesz, ale jest jeszcze jeden szkudnik, taki dwunożny. :(
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Pruch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 31 sty 2016, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Wyspowy, 700 m.n.p.m

Re: Rośliny na górskiej działce.

Post »

Niestety, ale zdaję sobie z tego sprawę. Jest mały, ale równie "skuteczny" jak sarna :D

edit

Czy berberysy thunberga nie będą przemarzać w tych warunkach? Szukając na innych forach, nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Ktoś z Was ma doświadczenia w uprawie berberysów w chłodniejszych rejonach Polski?
Awatar użytkownika
Niia
50p
50p
Posty: 58
Od: 13 maja 2017, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie 7a

Ogród w górskim klimacie - jakie rośliny?

Post »

Cześć wszystkim :). Jestem w fazie planowania ogrodu, który zamierzam zakładać w przyszłym roku. Uwielbiam góry, dlatego postanowiłam przenieść ich cząstkę na swoje poletko i zagospodarować przestrzeń w podobnym stylu. W ogrodzie na pewno powinno znaleźć się dużo zieleni, między innymi w postaci roślin zimozielonych, oraz woda spływająca po kamieniach. Chciałabym, by wiosną i latem kwitły kwiaty w odcieniach fioletu i różu, białe, niebieskie, z dodatkiem żółtych. Jesienią pojawią się ciepłe barwy - czerwień, pomarańcz i więcej żółci. Wszystko w dość naturalnej, ale okiełznanej formie, w otoczeniu kamieni i niewielkiego dodatku drewna.

Wymyśliłam sobie łubiny, ostróżki, szałwię, hosty, floks szydlasty, białą driakiew kaukaską, sasankę, tulipany, lobelię, ubiorek wiecznie zielony, kostrzewę, karmnik ościsty, żółty dzielżan. Na pewno w ogrodzie znajdą się też białe (i inne) róże, piwonie i dereń kousa kwitnący na biało.
Bardzo lubię iglaki ale generalnie chciałabym coś innego, niż żywotniki. Na liście obecnie są karłowate odmiany choiny kanadyjskiej i świerku serbskiego, jodła górska Compacta i kosodrzewina.

Chciałabym, by kwitnąca część ogrodu bazowała na bylinach, które przezimują w naszych warunkach, a rośliny jednoroczne powinny stanowić uzupełnienie.

Czy znacie jakieś fajne roślinki, które Waszym zdaniem wpasowałyby się w mój a'la górski/alpejski klimat? Szczególnie brakuje mi tych późniejszych, jesiennych, z kwiatami o ciepłych barwach. Nie muszą to być typowe rośliny rosnące w górach, ale też takie, które trochę "poudają" te formy i kolory. Wasze wszystkie propozycje na pewno pomogą mi zrealizować pomysł i będę za nie bardzo wdzięczna :).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”