Co posadzić?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
wojti1830
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 21 kwie 2009, o 21:17

Re: wyjazd z kraju co posadzić na działce?

Post »

Bixxx pisze:O ho ho, marzenie senne: posadzić, nic nie robić, niech samo sobie rośnie i przyjeżdżać tylko na ZBIORY...
Rzeczywistość się szybko upora z taką utopią.

Co do włókniny: najpewniej rozerwą ją chwasty. Owszem, na działce gdzie jednak ktoś dogląda i jest w stanie coś poprawić, pewnie by się tak nie działo, ale 3 lata bez opieki? Nie doceniacie chwastów.
Po zasypaniu włókniny ziemię chwasty sobie po prostu wyrosną na tej warstewce i tyle. Efekt - żaden.
nie wiem czego Ciebie uczyli na biologii, ale mnie uczono że aby roślina mogła rosnąć potrzebuje światła. więc nie wiem jakim cudem chwasty mają ją porozrywać...
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: wyjazd z kraju co posadzić na działce?

Post »

Normalnie.
Włóknina swoją wytrzymałość ma. Oczywiście nie zrobią tego od razu, pewnie nawet nie w pierwszym roku, ale weź pod uwagę, że włóknina będzie tam leżeć 3 lata w różnych warunkach atmosferycznych, śnieg, mróz, deszcz, upał, na dużym obszarze - nie ma siły, żeby się nie porozrywała.
Zakładam, że nigdy nie widziałeś odrostów drzew, rozwalających asfalt lub beton? Gdyby chodziło tylko o dostęp światła, nie powinno to przecież mieć miejsca, prawda? A włóknina, nawet ta o większej gramaturze, betonem jednak nie jest, światła przepuszcza też więcej, nizby się mogło wydawać...
Co więcej - jeśli przy włókninie zamierzasz coś posadzić, to przecież i tak otwory jakieś w niej porobisz, prawda?
Ale nie zamierzam przecież nikogo na siłę przekonywać, jak to mówią, najlepiej się uczyć na własnych błędach.
Zielonym do góry!!!
Arnika
100p
100p
Posty: 187
Od: 22 paź 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: wyjazd z kraju co posadzić na działce?

Post »

A czy muszą być krzewy owocowe? Te to wymagają co najmniej na początku jakiegoś zachodu (porzeczki chyba nie lubia konkurencji.. trzeba je dopieszczać :)). Może brzozy i sosny, nawet jak chwast będzie, nawet bez tej agro., to sobie poradzą.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: wyjazd z kraju co posadzić na działce?

Post »

Też popieram pomysł Bixxxa
Nie lepiej po prostu udostępnić tę działkę komuś na te 3 lata jako baże na grilla czy opalanie się (skoro i tak nic tam nie ma to i nic nikt nie zniszczy) a w zamian wymagać tylko koszenia od czasu do czasu?
To najlepsze rozwiązanie. Najlepiej wybrać kogoś, kto będzie tym autentycznie zainteresowany.
Ten ktoś będzie miał radochę i jakiś pożytek, a Ty nie będziesz się zamartwiać.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: wyjazd z kraju co posadzić na działce?

Post »

Posadź pigwę u mnie rośnie kilka już całkiem sporych,których sadzonki pozyskałem z gałązek,które nawet wcześniej nie ukorzeniałem w doniczkach a tylko wetknąłem w ziemię. Pigwy same dobrze rosną i nie wymagają żadnej opieki a po 3 latach będzie już całkiem niemało owoców :)
.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: wyjazd z kraju co posadzić na działce?

Post »

Czy masz na myśli Pigwę pospolitą- Cydonia oblonga, czy pigwowiec - Chaenomeles ?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: wyjazd z kraju co posadzić na działce?

Post »

Agro to nie najlepszy pomysł. Choć jak widać - taka moda - dawać ją wszędzie gdzie się da.

wyjazd na kilka lat- chwasty wyrosną jak nie z pod włókniny to po prostu na niej, naniesione z pyłem. Nie przesadzałbym z drzewa owocowymi. Krzewy jak najbardziej, jakieś swierczki, czy brzozy. Te ostatnio szybko rosną, dobrze wyglądają nie ściągają problemów. Po trzech latach, niezaleznie czy agro włóknina czy nie- porzadek będzie trzeba zrobić.

Jeśli sadziłbym owocowe - to takie, które chciałbym później mieć - 3 lata to dobry akurat czas na zaaklimatyzowanie się owocówek. Celowałbym w starsze, gatunki - grafsztynek, koszela itp. Te nowe, choć szybko owocują wymagają tez więcej pielęgnacji.
chavana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 lut 2012, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Co posadzić?

Post »

witam serdecznie

czytam Wasze forum już od ponad roku i przyznam, że jestem pod wielkim wrażeniem pomysłów. Ja w tym roku zabrałąm się za udoskonalanie swojego ogrodu. Następnym etapem będzie przygotowanie terenu tuż przy domu. Niestety nie mam pomysłu jakie roślinki tam wsadzic. Zastanawiam sie czy postawic raczej na iglaki ( jakieś tuje na pienku i roślinki płożące czy też roślinki liściaste typu róże na pniu, trawy ozdobne itp. Byłabymwdzięczna za jakieś konkretne porady.

dziękuję serdecznie

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/353 ... c2421.html


Obrazek

Zamieniłam link na zdjęcie/KaRo
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Prośba o pomoc.

Post »

Witaj. :wit
Na pewno nie możesz tam posadzić wysokich krzewów czy drzewek.
Dobór roślin zależy od tego czy masz sporo czasu na ich pielęgnację czy też mają być raczej "bezobsługowe".
Wreszcie dobór kolorów lub przestrzeń monotematyczna.
Także duży wpływ na wybór roślin ma odczyn i typ gleby.
Sumując te wszystkie aspekty można dopiero zacząć dobierać rośliny.
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Prośba o pomoc.

Post »

Zgadzam się z Grażyną. Jednak najpierw trzeba by określić ile miejsca jest do zagospodarowania. Jaki odczyn ma ziemia czy którego kierunku domu. No i jakąś koncepcję, kierunek wg którego będzie można ci rośliny podawać :wink: czy planujesz ozdobę jakiegoś trawnika czy może kwiatki i krzaki na skalniak :D No i jak mówiła już Grażyna ile chcesz im czasu poświęcić.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prośba o pomoc.

Post »

Dodam jeszcze, że ważna jest ilość słońca jaka tam dociera.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co posadzić?

Post »

Wejście do domu pięknie podkreśli posadzenie po obu stronach drzwi tzw. strażników, czyli krzewów lub drzewek o pokroju kolumnowym lub szczepionych na pniu. Pamiętaj o sadzeniu roślin w grupach co najmniej 3-5 szt. a nie pojedynczo, kolorystyce dobranej do koloru elewacji i wykończeń. Te dwie rabaty różnią się wielkością więc całkiem symetryczne być nie mogą, jednak podobne rośliny na obu będą wyglądały spójnie. Ja bym te rabaty powiększyła, jeśli się da oczywiście, i pociągnęła je dalej wzdłuż ścian zaokrąglając na rogach budynku.
Formy na pniu jak najbardziej, cis, bukszpan, są długowieczne i bardzo eleganckie. Kulki bukszpanowe, żurawki w dużych plamach, bukszpanowe obwódki i zawijaski miłe widziane. Dla dodania odrobiny ruchu i rozbicia formalnego charakteru dodałabym trawy, hosty podsadzone cebulowymi, świetnie będą wyglądać trzmieliny szczepione i nie. Możliwości jest sporo. Napisz jaką masz glebę i jakie warunki świetlne tam panują, jaki styl ogrodu preferujesz.
failsafe
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 10 cze 2016, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co posadzić - rabata pod ścianą domu, częściowo pod dachem

Post »

Witam forumowiczów.

Mam dwie rabaty przydomowe, każda z nich z dwóch stron przylega do ściany budynku a dwoma bokami ograniczona jest kostka brukową. Rabaty powstały przede wszystkim z uwagi na logikę ciągów komunikacyjnych, bo nie chcieliśmy układać kostki wzdłuż budynku (byłaby strasznie pozakręcana).

Każda z rabat ma ok 5 m2. Obie są od wschodu, przy czym jedna od południowego a druga od północnego wschodu. Nad częścią rabat jest dach - żadna wiata czy coś, po prostu tyle ile zwyczajny dach wystaje za ścianę.

Z uwagi na powyższe rabaty mają kilka ograniczeń: są oświetlone nieźle od rana. Jedna z nich także w południe, ale po południu obie są już w głębokim cieniu. Ekspozycja na deszcz też jest umiarkowana - w zalezności od wiatru mogą być nawet suche przy średnim opadzie. Jak sądzę zaletą jest osłona przed wiatrem - nie żeby miejsca były ekstremalnie zaciszne, ale jednak nie są poddane przewiewowi jako takiemu.

Rozważamy posadzenie bluszczu, który chcielibyśmy puścić na ścianę budynku - zapewne po jednym krzaczku z każdej strony. Bluszcze jednak zajmą tylko część miejsca, będzie go tam jeszcze względnie sporo na jakieś ograniczone nasadzenia. Nie mamy konkretnej koncepcji, szukamy roślin które dałoby się dopasować do tego miejsca.

Czy znacie jakieś rośliny - ze słyszenia lub własnej praktyki - które dobrze by się czuły w takim miejscu? Zaznaczam, że nie planuję w tym miejscu systemu nawadniającego, a na codzienne podlewanie się nie szykuję ;-P.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”