Co posadzić?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
failsafe
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 10 cze 2016, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co posadzić - rabata pod ścianą domu, częściowo pod dachem

Post »

Witam forumowiczów.

Mam dwie rabaty przydomowe, każda z nich z dwóch stron przylega do ściany budynku a dwoma bokami ograniczona jest kostka brukową. Rabaty powstały przede wszystkim z uwagi na logikę ciągów komunikacyjnych, bo nie chcieliśmy układać kostki wzdłuż budynku (byłaby strasznie pozakręcana).

Każda z rabat ma ok 5 m2. Obie są od wschodu, przy czym jedna od południowego a druga od północnego wschodu. Nad częścią rabat jest dach - żadna wiata czy coś, po prostu tyle ile zwyczajny dach wystaje za ścianę.

Z uwagi na powyższe rabaty mają kilka ograniczeń: są oświetlone nieźle od rana. Jedna z nich także w południe, ale po południu obie są już w głębokim cieniu. Ekspozycja na deszcz też jest umiarkowana - w zalezności od wiatru mogą być nawet suche przy średnim opadzie. Jak sądzę zaletą jest osłona przed wiatrem - nie żeby miejsca były ekstremalnie zaciszne, ale jednak nie są poddane przewiewowi jako takiemu.

Rozważamy posadzenie bluszczu, który chcielibyśmy puścić na ścianę budynku - zapewne po jednym krzaczku z każdej strony. Bluszcze jednak zajmą tylko część miejsca, będzie go tam jeszcze względnie sporo na jakieś ograniczone nasadzenia. Nie mamy konkretnej koncepcji, szukamy roślin które dałoby się dopasować do tego miejsca.

Czy znacie jakieś rośliny - ze słyszenia lub własnej praktyki - które dobrze by się czuły w takim miejscu? Zaznaczam, że nie planuję w tym miejscu systemu nawadniającego, a na codzienne podlewanie się nie szykuję ;-P.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Co posadzić - rabata pod ścianą domu, częściowo pod dachem

Post »

W tym roku w podobnych warunkach posadziłam lawendę, liczę, że przetrwa, dała radę na całkowitej patelni bez podlewania ( działka 200 km. Od domu).
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Co posadzić - rabata pod ścianą domu, częściowo pod dachem

Post »

Może też być trzmielina.Rób jak chcesz, ale ja bym sobie bluszczu na mur domu nie sadziła.Chyba nie wiesz co potrafi jak się rozszaleje.
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3197
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Co posadzić - rabata pod ścianą domu, częściowo pod dachem

Post »

U mnie w podobnych warunkach, z tym, że ściana południowa, świetnie radzi sobie róża pnąca, macierzanka cytrynowa, oregano, dereń biały elegantissima, porzeczka. Rosną o dziwo całkiem nieźle również dwie borówki :shock: Bardzo słabo radzi sobie piwonia.
Przy ścianie wschodniej i zachodniej z uwagi na wiatry, pomimo zadaszenia, jest tak samo wilgotno, jak w pozostałej części ogrodu. Przy wschodniej ścianie: hortensja ogrodowa, dereń biały eleganissima, pióropusznik strusi, orliki, żurawki, tawułki, róża pnąca.
Przy zachodniej ścianie: kosodrzewina, floksy, liliowce, róża pnąca, pieris japoński, bodziszek wspaniały, trzmielina, bratki bylinowe.
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
failsafe
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 10 cze 2016, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co posadzić - rabata pod ścianą domu, częściowo pod dachem

Post »

anida pisze:W tym roku w podobnych warunkach posadziłam lawendę, liczę, że przetrwa, dała radę na całkowitej patelni bez podlewania ( działka 200 km. Od domu).
lawenda jest mocna, w tym roku miałem jedną tylko kępkę, ale w donicy. Stała przy drzwiach tarasowych, deszcz jej tam nie dosięgał, podlewałem raz na tydzień, czasami raz na dwa tygodnie (jak mi się przypomniało) i pięknie przetrwała upały. Więc potwierdzam ;-)

-- 23 wrz 2016, o 09:32 --
selli7 pisze:Może też być trzmielina.Rób jak chcesz, ale ja bym sobie bluszczu na mur domu nie sadziła.Chyba nie wiesz co potrafi jak się rozszaleje.
w jakim sensie "rozszaleje się"? Pójdzie zbyt ostro po murze czy raczej zagospodaruje całe rabaty poziomo? Rozważam jeszcze winobluszcz pięcioklapowy.

-- 23 wrz 2016, o 09:33 --
kania pisze:U mnie w podobnych warunkach, z tym, że ściana południowa, świetnie radzi sobie róża pnąca, macierzanka cytrynowa, oregano, dereń biały elegantissima, porzeczka. Rosną o dziwo całkiem nieźle również dwie borówki :shock: Bardzo słabo radzi sobie piwonia.
Przy ścianie wschodniej i zachodniej z uwagi na wiatry, pomimo zadaszenia, jest tak samo wilgotno, jak w pozostałej części ogrodu. Przy wschodniej ścianie: hortensja ogrodowa, dereń biały eleganissima, pióropusznik strusi, orliki, żurawki, tawułki, róża pnąca.
Przy zachodniej ścianie: kosodrzewina, floksy, liliowce, róża pnąca, pieris japoński, bodziszek wspaniały, trzmielina, bratki bylinowe.
borówki? No proszę, nie pomyślałbym. Z drugiej strony, borówki chyba lubią spokojne, mniej wietrzne miejsca, więc nawet miałoby to sens ;-). Bardziej dziwi mnie kosodrzewina na zachodzie - rozumiem, że przez większość dnia masz tam cień, prawda? Trzmielina chyba też potrzebuje słońca do wybarwienia, czy się mylę?
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3197
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Co posadzić - rabata pod ścianą domu, częściowo pod dachem

Post »

Borówki przy południowej ścianie pod okapem, to raczej ewenement i nie polecałabym, chociaż faktycznie u mnie rosną i nawet dobrze owocują :shock: . Oczywiście w czasie suszy je podlewam ale w tym roku było mokro więc wcale nie podlewałam. To pozostałość z czasów, kiedy mało co wiedziałam o roślinach i sadziłam, jak mi się podobało.
Kosodrzewina rośnie w ciemnym miejscu, bo chociaż przy zachodniej ścianie, to ma cień od podbliskich brzóz. Z tym, że ona jest już dość wysoka i łapie sobie słonko pewnie górą. Trzmielina ma zachodnie słońce tylko dla siebie i nic jej nie przysłania. Wybarwia się dobrze.
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
failsafe
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 10 cze 2016, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co posadzić - rabata pod ścianą domu, częściowo pod dachem

Post »

Dzięki. Borówkę sobie odpuszczę, bo nie chcę tuż przy domu mieć owocków, ale z kosodrzewiną to niezła myśl, bo bardzo chcę mieć jedną lub dwie (uwielbiam sosny górskie), ale one tak powoli rosną... Więc może posadzę przy domu, ale na ekspozycji południowo-wschodniej, a jak urośnie to przesadzę ;-P. Trzmielina dałaby radę od północy?
herkules
50p
50p
Posty: 89
Od: 8 lis 2015, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Co posadzić wzdłóż ogrodzenia ?

Post »

Co posadzić wzdłóż 100 metrowego ogrodzenia z siatki ?
Strona słoneczna.
Mysłałem o pachnących różach - jako forma żywopłotu :), ale czy nie zmarzną - na styku z metalem ?
konradkonrad39
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 25 cze 2017, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: RADOM

Re: Co posadzić wzdłóż ogrodzenia ?

Post »

Ja bym posadził tuje albo pięknie kwitnące juki ;:138
herkules
50p
50p
Posty: 89
Od: 8 lis 2015, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co posadzić wzdłóż ogrodzenia ?

Post »

Tuje nie chcę bo zacieniają teren :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Co posadzić wzdłóż ogrodzenia ?

Post »

KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
chanellka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 lut 2019, o 07:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Wiata w ogrodzie, czym obsadzić?

Post »

Obrazek

Pas za szybami bardzo suchy, nie zacina tam deszcz, beton pod ziemią. Marzą mi się trawy. Ale jakie? Co tam przeżyje?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Wiata w ogrodzie, czym obsadzić?

Post »

Skoro marzą Ci się trawy ,zapraszam do wątków Mariusza_S.
Wprawdzie nie ma tam wielu zdjęć,
ale drogocenne są podawane przez niego nazwy traw i ich zastosowanie,
więc z łatwością znajdziesz ich zdjęcia w sieci. :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”