Krzyżowanie,otrzymywanie nowych odmian

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Krzyżowanie,otrzymywanie nowych odmian

Post »

Czy ktoś wie jak sie otrzymuje nowe odmiany, krzyżówki itp.? Szczegolnie interesują mnie tulipany. Nie chodzi mi tutaj o sezonową odmianę o jakiej napisał EMZET :) Temat interesujący, mam nadzieje ze ktoś ma jakąś wiedze na ten temat.
Awatar użytkownika
tragopan
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 27 maja 2006, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Aleksandria
Kontakt:

Post »

Ja kiedyś sie bawilem w krzyzowanie lili. Zapylalem pyłkiem innego gatunku lili, czasami powstawały nasiona i czasami kiełkowały. Z takiego zapylenia po 2-3 latach siewki mi zakwitały. A co najciekawsze to że nie było dwóch indentycznych kwiatów, ani kolorów zawsze w odcieniach. Z tulipanami można robić tak samo. Można zrobić żeby kwitły w jednym czasie i przenosić pyłek z jednego kwiatu na drugi innej odmiany. Tylko trzeba wcześniej preciki poobrywać, żeby kwiaty nie zapyliły się same.
tragopan to ja
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

tragopan pisze:Tylko trzeba wcześniej preciki poobrywać,
Sadyzm!!!! :cry:
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Awatar użytkownika
tragopan
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 27 maja 2006, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Aleksandria
Kontakt:

Post »

jak tego się nie zrobi, to nie masz pewności czy roślinę Ty zapyliłeś obcym pyłkiem, czy sama się własnym pyłkiem zapyliła
tragopan to ja
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Jest jeszcze jeden drobiazg wcześniejsze zapylenie przez jakiś owad.
Trzeba pamiętać że słupek musi być gotowy na przyjęcie pyłku. Tuż po rozkwitnięciu pylniki są zamknięte a słupwk suchy.
Do rozmnażania wybieramy kwiat jeszcze przed całkowitym rozkwitnięciem i zabezpieczamy go np. woreczkiem z gazy, Kiedy słupek jest gotowy obcinamy wszystkie pylniki i obciętym otwarym pylnikiem wyciętym z innego kwiatu nanosimy pyłek na słupek. Następnie ponownie zabezpieczamy kwiat by nie doszło do naniesienia pyłku przez owada. Oczywiście w zeszycie notujemy jaką odmianę zapylaliśmy pyłkiem jakiej odmiany, a potem notujemy co z tego uzyskaliśmy.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Basiu keidy wiadomo ze słupek jest gotowy?
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Jego znamiona są lepkie. To widać. Są wilgotne. Ale trzeba się przyglądnąć.
Awatar użytkownika
mateo_09
100p
100p
Posty: 158
Od: 11 sie 2013, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Krzyżowanie kwiatów

Post »

czy w domowym ogródku dam rade skrzyżować kwiatki pod względem koloru?
czy jeżeli skrzyżuje to nasiona będę miał na następny rok?(nasiona regularnie zbieram).
Początkujący
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Krzyżowanie kwiatów

Post »

Zależy o jakie kwiatki chodzi. Z powodzeniem idzie tak pomieszac np, bratki, sporo roślin jest prostych w mieszaniu. Tak nasiona będziesz miał na następny rok.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Krzyżowanie kwiatów

Post »

Ciekawy temat i ostatnio sam tym zainteresowałem się. :) Jest kilka wątków, ale mój post dotyczy roślin ozdobnych ogólnie. więc tutaj go zamieściłem- chyba dobrze :roll: .

Jestem z wykształcenia ogrodnikiem i uwielbiam nowe wyzwania. Zresztą w SGGW kierunek biotechnologia połączony z rozmnażaniem roślin jest bardzo interesujący. Postanowiłem zatem, że w tym roku podoświadczam nad krzyżowaniem roślin. Trochę takiej ogólnej wiedzy:
Krzyżowanie polega na kojarzeniu dwu genetycznie różnych osobników, prowadzącym do powstania mieszańcowego potomstwa. Mieszańce takie mają, jak wiadomo, inne niż u form rodzicielskich kombinacje cech i mogą stanowić materiał wyjściowy do wyhodowania nowych odmian.
Wybrane do krzyżowania rośliny mateczne i ojcowskie mogą być ze sobą blisko spokrewnione (np. należeć do jednej odmiany), mogą też pochodzić z innych odmian, populacji lub gatunków, a nawet rodzajów. Na tej podstawie rozróżnia się krzyżowanie wewnatrzodmianowe, międzyodmianowe, międzygatunkowe i międzyrodzajowe.

Czytając posty nie zgodzę sie, ze nie można krzyżować odmian lilii np. trąbkowej z azjatycką, bądź orientalną z azjatycką. Oczywiście jest to dość trudne, bo tak naprawdę nie wiemy jaka cecha jest dominująca i zostanie wówczas odziedziczona. Łatwiej jest krzyżować między odmianami tego samego rodzaju, np. 2 odmiany azjatyckie. Wtedy możemy mniej więcej domyślać się jakie będzie potomstwo.
Skrzyżujmy zatem teoretycznie lilię azjatycką białą z lilią azjatycką czerwoną. Otrzymujemy potomstwo, które może być barwy białej, barwy czerwonej lub mieszanej (płatki korony mogą być rozjaśnione lub posiadać elementy płatków korony, np. białe smugi na czerwonych płatkach). Możemy zaprzestać dalszej selekcji, która polega na wyodrębnieniu trwałych, widocznych i charakteryzujących dana odmianę cech.

Ja pokuszę się o skrzyżowanie gatunków blisko ze sobą spokrewnionych. Będzie to oczywiście zależało od kondycji rośliny i ich kwitnienia. :D
Ciekawostka: wyhodowano już pomidora, który wytwarza jadalne owoce - pomidory i uwaga bulwy korzeniowe, czyli ziemniaki :) Dwa w jednym. http://www.rmf24.pl/nauka/news-warzywna ... Id,1033678
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Krzyżowanie kwiatów

Post »

Na dole,pod tym artykułem,jest tekst: Wyjaśnienie dla ciemnej masy...Warto przeczytać.
_fox_

Re: Krzyżowanie kwiatów

Post »

No i sprawa wyjaśniona ;:306 ja też miałem krzaczek bzu na którym były szczepione różne kolory ;:333 ale odrosty korzeniowe miały już tylko jeden kolor :;230
kamilW
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 sty 2014, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Krzyżowanie kwiatów

Post »

damek- o tym, że nie można to wszędzie piszą podobne rzeczy. Jednak hodowcy jakoś krzyżują i zawsze czymś nowym i ciekawym nas zaskakują.Uważam,że warto próbować. Kiedyś uważano ,że z krzyżówki Lilii Orientalnych i Lilii Trąbkowych nic nie wyjdzie a jednak kwiaty wyszły piękne. Więc krzyżówki wskazane wszystko spisywane i fotografowane. Ja to z ciemiernikami próbuję i innymi ogrodowymi. dawniej były to fiołki afrykańskie- ale teraz to już doniczkowe mnie tak nie interesują wolę krzyżować ogrodowe rośliny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”