FIRMA - Sprzedaż roślin ozdobnych jak zacząć?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
fioletowaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 lis 2014, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

FIRMA - Sprzedaż roślin ozdobnych jak zacząć?

Post »

Witam,
W przyszłym roku mam zamiar otworzyć punkt ze sprzedażą roślin ogrodowych - na miejscu i w sklepie internetowym. Nie będę ich produkować ani rozmnażać tylko kupować od szkółkarzy/hurtowni. Mimo że znam się na roślinach to będę początkująca w sprawach działalności gospodarczej. Mam zatem trochę pytań do osób, które zajmują się handlem roślinami...pewnie jestem upierdliwa, ale wolę wiedzieć jak najwięcej.
1. Czy Polska szkółka sprzedająca zagraniczne odmiany będzie mi w stanie wystawić jakiś dokument, że roślina jest licencjonowana, a ja taki koszt poniosłam? Natomiast w hurtowni znalazłam informację obok rośliny, że do ceny doliczana jest opłata licencyjna w euro (czyli w tym przypadku jest ok?).
2. Czy mogę wystawiać faktury na osoby prywatne? Nikt nie doczepi się zaraz o kasę fiskalną? Chciałabym najpierw rozpocząć bez kasy, z mniejszym utargiem.
3. Jaki rodzaj rozliczeń z urzędem wybrać jeśli chodzi o dochód (rośliny mają 8% VAT tak?). Natomiast co wliczać do wydatków na firmę? Paliwo, doniczki, materiały biurowe, środki ochrony roślin, faktury za rośliny i co jeszcze?
4. Jak poradzić sobie w okresie zimowym? Pomyśleć o rozszerzeniu sprzedaży, np. artykułów ogrodniczych czy da się z sezonowego zarobku przetrwać zimę?
5. Trochę z innej beczki. Czy do firmy projektującej ogrody potrzebne są odpowiednie uprawnienia (tzn. studia architektury krajobrazu)?

Myślę, że wraz z rozwojem pomysłów będę jeszcze umieszczać nurtujące mnie pytania.
Dziękuję za wszelkie odpowiedzi. :D
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Sprzedaż roślin ozdobnych jak zacząć?

Post »

Witam, co prawda nie jestem szkółkarzem, ale dużo na ten temat szukałem. Sam od niedawna prowadzę działalność gospodarczą.
1. W tym za bardzo się nie orientuje, zwykle raczej powinno coś takiego być, ale wiadomo różnie to bywa.
2. Dopóki Twoje przychody nie przekroczą 20 000 zł nie musisz posiadać kasy fiskalnej. Faktury możesz wystawiać, bez problemu.
3. Nie wiem czy wiesz ale na początku masz prawo wyboru czy być VAT-owcem czy nie. Pierw zastanów się czy Ci się opłaci być. Co do wysokości VAT na rośliny to zdaje się, że 8 %. A w koszty wliczasz wszystko co związane jest z prowadzeniem działalności ;) Prąd, woda, czynsz zakupy sprzętu itp.
4. To na pewno będzie dodatkowym plusem, jednak wydaje mi się, że zimą też takich artykułów się mniej sprzedaje.
5. Z tego co mi wiadomo to nie potrzeba. Sam zajmuje się tym po technikum.
fioletowaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 lis 2014, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sprzedaż roślin ozdobnych jak zacząć?

Post »

matt55 dziękuję bardzo za odpowiedź. Co do VAT-u to gdyby rośliny były sprzedawane, np. firmom czy urzędom to lepiej być VATowcem, bo zawsze chcą faktury, a zieleń miejska to także byliny i krzewy, które chciałabym sprzedawać, więc muszę nad tym pomyśleć. Właśnie do tego chciałam dołożyć usługi ogrodnicze i ewentualnie jakieś projektowanie jednak nie mam w tym kierunku wykształcenia i stąd moje pytanie, nie chcę rozpoczynać, a potem się okaże, że projekty czy realizacje są nieważne lub bezprawne.
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Sprzedaż roślin ozdobnych jak zacząć?

Post »

No tak, jak się sprzedaje firmom i urzędom to lepiej być VAT-owcem.
Z tego co mi wiadomo to nic nie trzeba mieć. :)
Wiadomo, że nie mając wykształcenia projekty na zieleń miejską itp raczej nikt Ci nie zleci, ale także nikt Ci nie zabroni wykonywać ich.
Sprzedaż? Usługi? Projektowanie? Zamierasz zatrudnić pracowników?
Tak właściwie skąd mniej więcej jesteś?
Awatar użytkownika
kaja_krys
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 lip 2012, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze lubelskie

Re: Sprzedaż roślin ozdobnych jak zacząć?

Post »

fioletowaa pisze: 1. Czy Polska szkółka sprzedająca zagraniczne odmiany będzie mi w stanie wystawić jakiś dokument, że roślina jest licencjonowana, a ja taki koszt poniosłam? Natomiast w hurtowni znalazłam informację obok rośliny, że do ceny doliczana jest opłata licencyjna w euro (czyli w tym przypadku jest ok?).
2. Czy mogę wystawiać faktury na osoby prywatne? Nikt nie doczepi się zaraz o kasę fiskalną? Chciałabym najpierw rozpocząć bez kasy, z mniejszym utargiem.
3. Jaki rodzaj rozliczeń z urzędem wybrać jeśli chodzi o dochód (rośliny mają 8% VAT tak?). Natomiast co wliczać do wydatków na firmę? Paliwo, doniczki, materiały biurowe, środki ochrony roślin, faktury za rośliny i co jeszcze?
witaj,
Jeśli chodzi o opłaty licencyjne to podaje Ci link, wprawdzie z innego forum ale tam dość obszernie opisano i przywołano przepisy: Link usunięto, pomidorzanka.
Jeśli chodzi o kasę fiskalną to odpowiedział Ci Matt55. W przypadku podatku VAT można wybrać zwolnienie (do obrotu 150.000zł), ale należy to przeanalizować czy nie warto wybrać opodatkowania, ponieważ przy sprzedaży roślin VAT należny jest o stawce obniżonej (8%) a od zakupów najczęściej jest VAT naliczony jest 23% = różnica między tymi wielkościami jest do odzyskania z Urzędu skarbowego. Podam przykład:
1. Zakupiono w m-cu rośliny 1000 + 80 (VAT) oraz inne materiały i usługi 2000+460 (VAT) = razem za 3000 netto + 540 VAT
2. sprzedano całość zakupionych roślin za 1200+ 96(VAT)
3. przy rozliczeniu miesięcznym VAT naliczony był 540 zł a należny od sprzedaży 96 zł do zwrotu z urzędu skarbowego jest kwota 444 zł i urząd zwraca. Zakupione materiały i towary masz wtedy tańsze o zwrócony VAT. Opodatkowanie opłaca się tym wszystkim, którzy realizują sprzedaż według niższych stawek podatkowych.
Natomiast w zakresie wyboru opodatkowania podatkiem dochodowym to masz wybór: albo ryczałt od przychodów albo zasady ogólne.
W przypadku ryczałtu od działalności handlowej płacisz 3% od sprzedaży netto jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT lub od sprzedaży brutto, jeśli wybierzesz zwolnienie od VAT; koszty - wydatki są nieistotne, trzeba tylko gromadzić dokumenty zakupowe.Oczywiście przychód jest korygowany o składki ZUS i wyliczony podatek jest pomniejszany o składki zdrowotne.
Przy zasadach ogólnych opodatkowany jest dochód według skali i wynosi 18% od dochodu, wylicza się wówczas przychód minus koszty uzyskania minus składki ZUS i od tego dochodu liczy się 18% a od wyliczonej kwoty odlicza się składki zdrowotne; przy tej metodzie jest jeszcze kwota wolna, ale nie będę wdawać się w szczegóły żeby nie zaciemniać obrazu.
jeśli chodzi o kasę fiskalną to zwolniony jest obrót 20.000 zł, ale przy rozpoczęciu działalności ten limit jest proporcjonalny do okresu w roku i tak: jeśli np. rozpoczniesz 1 kwietnia to limit wyniesie ok. 75% tej kwoty 15.000 zł (20.000 : 12mcy x 9mcy) - urzędy każą to rozliczać na dni, ja dla uproszczenia wyliczyłam za miesiące.
Matt555 - widzę, że sporo się poduczyłeś i chyba dobrze sobie radzisz. A może zechcesz przesłać materiały szkoleniowe Fioletoweej?
Pozdrawiam Krystyna
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Sprzedaż roślin ozdobnych jak zacząć?

Post »

kaja_krys jesteś księgową, przedsiębiorcą?
Moje materiały szkoleniowe? Niestety brak ich, sam od niedawna prowadzę działalność i miałem przymus wyuczenia się tego. Główne źródło wiedzy to internet, jednak trzeba uważać, aby informacje nie były stare. Często jak czegoś nie wiem to pytam na platformie gofinu.


Dodam,że przywołany tu gofin to jest
Portal podatkowo-księgowy http://www.gofin.pl/
KaRo
Awatar użytkownika
kaja_krys
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 lip 2012, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze lubelskie

Re: Sprzedaż roślin ozdobnych jak zacząć?

Post »

Jestem jednym i drugim i jeżeli mnie pamięć nie myli to przesyłałam Ci informacje szkoleniowe w założonym przez Ciebie wątku.

Fioletowaa
Jeżeli jednak chciałabyś uzyskać informacje księgowo-podatkowe to pytaj, postaram się udzielić odpowiedzi w miarę swoich mozliwości.

Zmoderowałam wpis/KaRo
Pozdrawiam Krystyna
zbinio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 lut 2016, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sprzedaż roślin ozdobnych jak zacząć?

Post »

Ponieważ jestem nowym na forum witam wszystkich! Nie wiem czy trafiłem z dziełem ,jeżeli nie proszę o wyrozumiałość.Mieszkam na wsi na działce o powierzchni 0.56 ar.Mam zamiar zająć się handlem krzewów ozdobnych ,bez uprawy.Działka znajduje się przy drodze,dobry dojazd.Piętnaście kilometrów ode mnie znajduje się bardzo duża szkólka,gdzie mógł bym się zaopatrywać. Czy jest sens taką działalność rozpoczynać.Jaką kwotę na początek trzeba przeznaczyć na zakup krzewów by to rozruszać!
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Sprzedaż roślin ozdobnych jak zacząć?

Post »

zbinio pisze:Jaką kwotę na początek trzeba przeznaczyć na zakup krzewów by to rozruszać!
Zakup krzewów to około 50 tys. Zakup matriału potrzebnego do utrzymania ich przy życiu to kolejne 60 tys. + pracownicy. Nie straszę... takie są realia. Wyceniałem już kilka takich pomysłów. Towar najtaniej kupisz w Holandii i w Niemczech, niestety dużo transportuję tego szajsu od nich.

Jak będziesz miał to co wszyscy to konkurencja wciągnie Cię nosem...
zbinio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 lut 2016, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sprzedaż roślin ozdobnych jak zacząć?

Post »

Witam! Na początek chcę przeznaczyć 25000 zł na sadzonki ze szkólki.Firma rodzinna ,bez zatrudniania pracowniów.Nie chcę od razu zawalić całą działkę roślinami,tylko stopniowo i zobaczyć jak ten biznes będzie się rozwijał.W mojej okolicy są dwie ogromne szkólki i z moich obserwacji handlującym towar schodzi.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Sprzedaż roślin ozdobnych jak zacząć?

Post »

To nie znaczy że Tobie będzie szedł. Kiedyś rynek się nasyci.Może zajmij się tylko dorosłymi roślinami ? duże 2-4m sztuki?
zbinio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 lut 2016, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sprzedaż roślin ozdobnych jak zacząć?

Post »

Chcę przede wszystkim handlować roślinami już do wsadzenia w grunt ,nie by zakupić małe i czekać aż urosną i dopiero sprzedać.Byśmy się dobrze rozumieli.Chcę kupić rośliny by nimi od razu handlować a więc rośliny wyrośnięte takie też o jakich ty mówisz.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Sprzedaż roślin ozdobnych jak zacząć?

Post »

Nie kupuj u lokalnych dostawców tylko szukaj dalej, w kraju. Jedź do jakiejś większej szkółki i zobacz na metkach roślin gdzie kupują. Zawsze jest logo.
Ja duże drzewa transportuję do ludzi z Niemiec. (Nie jestem handlowcem tylko pracuję w transporcie). Ceny przy większych ilościach mają niskie. Te same rośliny sprzedawane w szkółkach są droższe średnio o 300%.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”