Agrowłóknina przeciw chwastom

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

Ja przeciw chwastom w uprawie truskawek od kilkudziesięciu lat stosuję grubą, czarną folię budowlaną wytrzymującą kilkanaście lat. W przyszłym roku dam ją pod dynie olbrzymie, zwyczajne, ogórki i inne dyniowate.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

dziadek22 Jak radzisz sobie z utrzymaniem odpowiedniej wilgoci w truskawkach przy zastosowaniu folii?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

Bardzo dobrze.
Nie muszę prawie wcale podlewać.
To co wyparuje z ziemi nie wychodzi poza folię i spada na ziemię z powrotem.

Podlewam tylko podczas owocowania drugiego rzutu i tylko jak są małe owoce oraz podczas długotrwałej suszy w lipcu czy sierpniu.
Wsadzam w otwór wycięty w folii na truskawkę rurę od konewki, kładę ją na boku i z drugiej konewki bardzo wolno, aby nie zrobić dziury w ziemi wlewam do niej wodę.
Czasami jak jest susza sprawdzam laską Egnera czy ziemia jest wilgotna. Jak jest sucho od 0 do 10 cm podlewam 10 litrów na metr kwadratowy. Podlewanie w tempie konewka na 15 minut w kilku miejscach odległych o 2 - 3 metry..
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

dziadek22 Dziękuję pięknie. Już w ubiegłym sezonie zastanawiałam się nad możliwością wykorzystania właśnie grubej folii zamiast agrowłókniny,ale się nie odważyłam. Folia leży w garażu i zawadza . Użyłam jej do wygłuszenia chwastów, na kawałku nieużytku z dobrym skutkiem. Chodzi mi po głowie żeby podziurkować widłami, tę folię przed wyłożeniem w międzyrzędzia truskawek, by woda deszczowa i powietrze miały dostęp do gleby. I chyba w upały przyrzuciłabym folię słomą aby nie przegrzać krzaczków. Zarówno folia i słoma nic mnie nie kosztują, więc spróbuję ujarzmić chwasty na kawałku truskawek czteroletnich (pasy folii rozłożę w międzyrzędzia :roll: ) .
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

Jak pada deszcz woda wchodzi pod folię przez otwory na truskawki.
Nie radzę robić otworów w folii bo wyjdą przez nie chwasty.
miod malina
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 21 wrz 2016, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

Agrowłóknina jest cieńsza i delikatniejsza ale bardziej przepuszcza wodę agrotkanina zaś jest grubsza, bardziej chroni przed przerastaniem chwastów natomiast wolniej przepuszcza wodę. Różnią się gramaturą a co za tym idzie wytrwałością i oczywiście ceną. Ja u siebie zastosowałam agrotkaninę o gramaturze 94 g. Mam już ją kilka lat i nic się z nią nie dzieje a chwastu jak nie było tak nie ma.Jest wiele opinii na ten temat używać czy nie używać........decyzja indywidualna.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

Ja truskawki ściółkuję świeżym kompostem, trawą i słomą. Chwasty pojawiają się raz na jakiś czas, ale nie jest to uciążliwe.
Awatar użytkownika
BoBiK
50p
50p
Posty: 98
Od: 18 mar 2014, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świat

Re: Agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

pyszny plastik dla roslin.,
pyszny plastik dla Ziemi.,
ograniczenie wymiany powietrznej, wysoka temperatura, zaburzona wilgotnosc.
absolutna zmiana struktury Ziemi- warunkow w niej panujacych.
malo tego chemia, przemysl ropa.
dlaczego nie uzywamy sciolki ktorej wszedzie dookola pelno i to za darmo.!
tak jak pisze leszeg ^
tylko bawimy sie w jakies industrialne odpady pomiedzy zywymi stworzeniami jakimi sa rosliny ktore Nas Zywia!

liczylem jakis czas temu kosztu sciolkowania- agrowloknina 100zl za 1ar.
przyczepa slomy 200 zl starcza na 5ar...
liscie trawy i inne za darmo.!

Ludzie.!
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

Też ściółkowałam słomą, co roku dorzucałam grubszą warstwę. Ale w tym roku w truskawkach, dopiero późną jesienią zdołałam powyrywać komosy i inne chwasty, które niestety miały już nasiona i się wysypały . Dlatego przeciw chwastom, rozważam użycie folii lub agrowłókniny doraźnie ,od wiosny do czasu owocowania truskawek. Potem ''plastikowe'' okrycie ściągnę i truskawki chyba będą zlikwidowane . Będzie to ich czwarty sezon. Ściółki ze słomy jest już tam naprawdę grubo. Herbicydów nie chcę stosować ,więc co zrobić ;:14 ?
jjdj

Re: Agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

Papier, tektura, gazety...
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

Telimenka pisze: dopiero późną jesienią zdołałam powyrywać komosy i inne chwasty
Komosa biała (jeśli o tej jest mowa) to praktycznie niespotykany chwast u mnie na działce. Na polu obok, które jest corocznie orane, komosa pojawia się dość regularnie, ale raczej nie zauważyłem żeby nasiona potrafiły się przenosić na większe odległości. Od poprzedniego roku nie przekopuję w ogóle ogródka i chwastów jest dużo mniej, no i pracy też ubyło :-)
jjdj pisze:Papier, tektura, gazety...
Ja tekturę używam od dawna i jest to super baza pod ściółkę i dodatek do kompostu. Papierowych gazet nie czytam, więc nie mam dostępu, ale jestem pewien, że lepsze to niż nic.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

Nasiona chwastów kiełkują gdy "poczują słońce".
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

Telimenka pisze:Też ściółkowałam słomą, co roku dorzucałam grubszą warstwę. Ale w tym roku w truskawkach, dopiero późną jesienią zdołałam powyrywać komosy i inne chwasty, które niestety miały już nasiona i się wysypały . Dlatego przeciw chwastom, rozważam użycie folii lub agrowłókniny doraźnie ,od wiosny do czasu owocowania truskawek. Potem ''plastikowe'' okrycie ściągnę i truskawki chyba będą zlikwidowane . Będzie to ich czwarty sezon. Ściółki ze słomy jest już tam naprawdę grubo. Herbicydów nie chcę stosować ,więc co zrobić ;:14 ?
Jeśli faktycznie słomę masz za darmo, rzuć ją po całości. Nasiona w większości nie dadzą rady skiełkować pod przykryciem, a młode truskawki się przebiją.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”