Agrowłóknina przeciw chwastom

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
dzastek12
50p
50p
Posty: 78
Od: 28 cze 2012, o 08:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

Dobrze że zajrzałam bo już miałam kupować agrowłókninę by położyć ją pod truskawki, które straszni mi zarastają chwastami i myślałam że to dobre rozwiązanie a się okazuje że niekoniecznie dziękuję za rady ;:333
Justyna
Awatar użytkownika
OgromnyEdward
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 7 kwie 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

Napiszcie mi proszę czy jeśli sadzę w rzędach borówkę amerykańską, to otwory wycinane na krzyż w agrotkaninie mają mieć tak ok. 10 cm, czy raczej 40cm żeby mieć możliwość nawożenia bez ściągania jej i kopania dołków. Jest jeszcze taka opcja żeby każde nasadzenie było oddzielnie zabezpieczone kwadratem: ok. 1m2 agrotkanina, 10cm otwór i 4 szpile po bokach, ale wtedy muszę szpil dokupić. Wtedy można ściągać agrotkaninę do nawożenia. Mieszać z glebą nawóz i ponownie ją umocować o ile się będzie jeszcze dało. ???


Pilna sprawa, bo zabieram się za to lada dzień - jutro :) Na razie trzymam się pomysłu tych większych otworów.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

Jeśli pokryjesz agro czymś (np. kora, zrębki) to szpile sa niepotrzebne, ewentualnie wystarczy zestaw 'montażowy' do przytrzymania do czasu obsypania
Awatar użytkownika
OgromnyEdward
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 7 kwie 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Jesteś za pocięciem agro po kwadracie pod krzak? 14zł za 100 szt. szpil w moim ogrodniku, to też nie jest jakiś duży wydatek. 6 paczek było by potrzebne :) 150szt. roślin.
kubar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 wrz 2014, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

Pytanie z innej beczki czy agrowłókninę białą 19g lub 23g można zastosować na ziemie przeciwko porostowi chwastów?
Musiałaby wytrzymać od października do października czyli rok. Zastosowanie szkółka drzewek jagodowych.
Nikt po niej by nie chodził musi jedynie zblokować porost chwastów przez około 9 miesięcy.
W zeszłym roku próbowałem na kawałku z czarną 50g nie zdaje egzaminu, bardzo ciężko się wykopuje plącze pod szpadlem, najlepiej jak by w rok czasu uległa degradacji
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

Agrowłóknina która ulega degradacji w rok???

Agrowłóknina jest zrobiona z polipropylenu (jak plastykowe butelki - zresztą używane butelki PET są surowcem do produkcji agrowłókniny i geowłókniny którą daje się np. pod autostrady - nie rozkłada się w ziemi, bo jej zdaniem jest właśnie wytrzymanie warunków atmosferycznych. Nie gnije, bo jak miałoby przegnić tworzywo sztuczne (plastik)?

Słońce może powodować, że agrowłóknina będzie coraz słabsza i podatna na rozdzieranie, ale nadal zostaną ci strzępy.

Jeśli poszukujesz materiału który się rozłoży w glebie, to proponuję tekturę; zatrzyma chwasty przez sezon a po sezonie można ją przekopać, bo rozłoży ją wilgoć i różne żyjątka.
Zielonym do góry!!!
Kordzio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 27 kwie 2014, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

Ewentualnie spróbuj tzw. matą kokosową, działa jak włóknina a po kilkunastu miesiącach ulega biodegradacji. Znajomy ogrodnik mi ją polecił, ja jeszcze nie stosowałem. Jedyna wada to cena.
x-d-ka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 lip 2016, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

Agrowłóknina o gramaturze 19g i 23g nie jest odpowiednia do umieszczenia na podłożu przeciw chwastom. Są to typowe agrowłókniny okryciowe. Ja osobiście kupiłam agrotkaninę przeciw chwastom o gramaturze 94g Polską. Taką mi polecili w jednym ze sklepów internetowych i jestem bardzo zadowolona z porady eksperta. Mam ją już dłuższy czas i jest super. Ważne również żeby była Polskiej produkcji jest różnica w jakości produktu.
jjdj

Re: Agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

Zdarłem agrotkaninę z rabat i dopiero rośliny zaczęły mi rosnąć. Ziemia po 2-3 latach pod taką matą zmienia się w maź, zanika życie biologiczne, rośliny nie mają co jeść. Przekonałem się, że przykrywanie ziemi plastikiem to marna inwestycja. Dobra to rzecz jeśli chcemy odchwaścić jakąś część ogrodu, wtedy na jeden sezon położona tkanina ma sens. Teraz kładę tylko papier i ściółkę z trawy. W truskawkach zdaje to egzamin.
A i jeszcze jedno, pod agrotkaniną larwy chrabąszy mają wspaniałe życie.
x-d-ka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 lip 2016, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

jjdj - rozumiem twoją opinią i jak najbardziej nie neguję jej. Natomiast wiem również, że dobrej jakości agrotkanina przepuszcza zarówno wodę jak i powietrze, co pozwala glebie oddychać. Jeżeli chodzi o rośliny mam wycięty w tkaninie większe otwory wokół krzewów i nie mam problemów z ich wzrostem jak i dostarczeniem potrzebnych minerałów w postaci naturalnych nawozów, aby glebę w tych miejscach bardziej ożywić.
jjdj

Re: Agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

Wycinałem większe otwory, pod szmatę wrzucałem kompost, ale rezultaty mnie nie cieszyły. Trzeba przecież dostarczyć pożywienia tam gdzie są korzenie, czyli w promieniu ok 1 metra od rośliny, a nie pod pień. Wiem na pewno, że już nie "zeszmacę" swojego ogrodu.
Darianka, my tu dyskutujemy i wymieniamy się doświadczeniami. Na kłótnie i narzucanie swojego zdania siłą są inne fora :wink:
x-d-ka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 lip 2016, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

jjdj może troszkę źle mnie zrozumiałaś, każdy ma swoje zdanie. Jak również napisałam poprzednio rozumiem twoje zdanie i wcale go nie krytykuję.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Agrowłóknina przeciw chwastom

Post »

Darianka, a co masz na agrowłókninie? Kora, żwir czy coś innego? Jak wygląda sprawa z chwastami na tej włókninie i przede wszystkim jak długo ją masz?
Osobiście nie stosuję agrowłókniny w miejscach gdzie mam rośliny, bo używam ściółki typu kora, słoma, trawa i chwasty, natomiast tam gdzie nie chcę żadnych roślin używam geotkaniny i na to kamyk, ale zawsze jakiś chwast się pojawia. U trzech sąsiadów, którzy postanowili sobie sprawić czarną agrowłókninę, występuje całkiem spora ilość chwastów, która się przebija bez żadnego problemu (nie wiem jaka jest gramatura ich włókniny).
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”