MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
fire28
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 9 kwie 2014, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Suppa
Piasek akwarystyczny się nie nadaje. Za duży granulat. Najlepszy taki rzeczny z budowy. Ja znalazłem hałdę żwiru, gdzie na samym dole znajdował się jakby odsiany drobny gradacja do 2mm, zwiany wiatrem na dół hałdy. Spisuje się dobrze, kokony są czyste.
Myślę że ten akwarystyczny mając gradację powyżej 3mm może uszkadzać kokony.
Żwirek wyprażam po czyszczeniu w piekarniku.

kidaa21
Interesuje mnie 3 zdjęcie. Sam przymierzam się do zrobienia domku z deseczek. Utknąłem na etapie poszukiwania frezów o średnicy 7mm, ale końcówka okrągła, tak aby po połączeniu klapek otwór był okrągły. Dostałem frez prosty 8mm. W ostateczności rowki zrobię tym frezem.
Moja prośba opisz konstrukcję Twojego ulika (wymiary rowków, jaki frez, odstępy między rowkami, grubość deseczek). Pzdr
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Maćku kokony oczyściłam palcami i to dość dobrze ale jednak ocieranie się o jakis delikatny sypki materiał to dodatkowe czyszczenie , które uspokoiłoby moje sumienie, że zrobiłam wszystko co możliwe dla tych zanieczyszczonych kokonów.
fire28 masz rację - byłam w sklepie i nie mają tak drobnego jaki by nam pasował do "tej operacji'.
Mąż przyniósł z działki bo zawsze mamy zapas i już wszystko zrobione - oby im takie "operacje" nie zmąciły błędnika równowagi ... :;230
Zostawiłm sobie około 1000 kokonów, reszta dla przyjaciół bo namawiałam i ... dojrzeli do tematu :D
Teraz czekam na silniejszy mróz i idziemy po trzcinę.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Widzę Suppa, że te wstrętne muszki też stanowią pewien procent pasożytnictwa u ciebie. I to biorąc pod uwagę,że zawsze wszystko porządnie wyłuskasz i wyczyścisz.
Ciekawi mnie na co można je wyłapać gdzieś z boku hodowli.Muszki owocówki ciągną podobno na ocet winny z wodą lub papkę owocową.Tak żeby te cholery wlazły i się potopiły.Ponoć karmią się jako owady dorosłe pyłkiem i nektarem na kwiatach...
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Muszek trochę było, jednak roztoczy więcej.

Pasożytów u siebie raczej nie uniknę, ponieważ dużo murarek dla których brakuje rurek zamieszkuje w okolicy samodzielnie. Np. w moim leciwym już drewnianym kurniku jest pełno różnego rodzaju otworów i szpar, które wiosną były wręcz oblegane i zostały skrzętnie wykorzystane przez murarki i nie tylko :) A takich budynków i różnych miejsc na siedliska jest w okolicy dużo. Niestety pewnie w ślad za nimi poszły też pasożyty i nic się na to nie poradzi :?
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Maćku faktycznie w Twoim przypadku niezbyt możesz te pasożyty wyeliminować ale ... coroczny przegląd kokonów po wyłuskaniu i zmiana pęczków trzciny w dużym stopniu poprawia stan takiej sztucznie stworzonej kolonii murarek.
Na początku mojej przyjaźni z nimi byłam bardzo zaskoczona ... " pszczoła samotnica" i tak chętnie żyje w kolonii ???
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

christinkrysia pisze:pszczoła samotnica" i tak chętnie żyje w kolonii ???
Bo ta pszczoła jest samotnicą, bo pracuje samotnie na swoje prywatne konto! Ma swoją rurkę i tylko o nią dba, nie interesując się towarzystwem na jaki jest skazana. Jeśli chodzi o kolonię to my sami ją na nią skazujemy, dając w jednym miejscu dziesiątki czy nawet setki ja nie tysiące rurek do zasiedlenia. :wink:
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

FIRE28 Prosiłeś to masz :)
Nazwa freza DIA.-12
Jednolita deska< nie sklejka> pocięta po 23 cm odcinki, grubości 1,8cm
odstępy miedzy rowkami 8mm ale mogą być mniejsze
dziurki w najgłębszym miejscu 0,8 -1,0 cm

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek

i pytanko zagnieździła się u kogoś miesierka?? może ktoś chętny do podzielenia się?? albo wymiany osima?






Zapraszamy do części 4 tego wątku
:)
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”