Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Szanse duże, do bardzo dużych. Raczej można by się zastanowić z jakiego powodu mieliby odmówić bo ani rozmiar, ani gatunek, ani miejsce nie sprzyja jego pozostawieniu.

Opłaty? Za wniosek i wydanie decyzji nie ma opłat skarbowych.

Na podstawie uop - od osób fizycznych, na cele nie związane z działalnością gospodarczą - opłat się nie nalicza.
huguhu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 lip 2014, o 18:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Kupiłam działkę rolną w 1/3 zadrzewioną samosiejką, głównie klonem jaworem. Osoba, która uprawiała to pole zmarła w 2003 roku, a spadkobiercy mieszkają w innym mieście i nie mają pojęcia kiedy tam drzewa zaczęły rosnąć. Chcę uporządkować działkę zaczynając od wycinki drzew do 10 lat, ale nie wiem które drzewa nie przekroczyły 10 lat, warunki do wzrostu mają korzystne. Może ktoś wie ile średnicy ma klon jawor rosnący w korzystnych warunkach w wieku 10 lat?
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Jeżeli masz więcej drzew tego samego gatunku to zetnij cienki i policz słoje, potem troszkę grubsze i policz słoje - tak najprędzej sprawdzisz z jaką skalą problemu masz do czynienia.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
huguhu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 lip 2014, o 18:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

To dobry pomysł, zwłaszcza, że tej samosiejki jest ponad 0.5 ha, metodą prób i błędów odkryję które miały 10 lat :)
darek10
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 lip 2014, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wycinka drzew z nasadzeń uzupełniających.

Post »

Witam. Mam niedużą działkę przy domu niecałe 500 metrów i jest ona dość mocno zalesiona, 3 duże jesiony, klon, orzech włoski, czereśnia, gruszka i 2 wiśnie. Pięć lat temu dokonałem nasadzeń uzupełniających w postaci 2 brzóz za wycinane 2 wierzby. Brzozy te nie mają jeszcze 10 lat, wymiarami kwalifikują się obwód na 130 cm od ziemi 10 cm. Czy mogę je sam wyciąć?
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Jesteś pewien że te brzozy nie mają 10 lat? W jakim wieku były kiedy je sadziłeś?

Wiek drzewa to nie czas od momentu posadzenia, tylko skiełkowania.

Jeśli macie problem czy drzewo ma 9 czy 10 lat udajcie się do miejscowego urzędu gminy. Niech zdecydują czy traktują to jako zadrzewienie do 10 lat czy starsze.

Co do drzew zastępczych: ogólnie przepis mówi że na drzewa do lat 10 nie potrzeba zezwoleń. Ale też warunkiem na usunięcie jednego jest czasem nasadzenie innego. Z założenia to nowo posadzone drzewo ma istnieć.
darek10
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 lip 2014, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Co do wieku drzewa znalazłem taką tabele w której pomiary wykonywało centrum dendrologiczne i tam jest dla brzozy 10 letniej na 130 cm od ziemi co najmniej 16cm obwodu, a moje mają 10cm.

-- 22 lip 2014, o 10:08 --

Brzozy były ze szkółki w doniczkach pani mówiła ze 4 letnie, pewnie też dość szybko rosły bo kapilary cały czas kapały wodę w doniczki jak byłem po nie.
Awatar użytkownika
obita
500p
500p
Posty: 509
Od: 4 lip 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekoszów

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

A jak to jest z orzechem włoskim? Troktuje się go jako drzewo czy drzewo owocowe? :oops: Wiem głupie pytanie,ale szukamy haczyka na usunięcie 30 letniego okazu :lol:
darek10
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 lip 2014, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Orzech włoski przypisany jest jako drzewo liściaste ;:222
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

obita pisze:A jak to jest z orzechem włoskim? Troktuje się go jako drzewo czy drzewo owocowe? :oops: Wiem głupie pytanie,ale szukamy haczyka na usunięcie 30 letniego okazu :lol:

Zdecydowanie owocowe.
Jeśli pień zdrowy, to może ktoś sę skusi na użytek stolarski.
Sam mam pękne stylowe (i stare) biurko z orzechowymi intersjami
darek10
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 lip 2014, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

huguhu pisze:Kupiłam działkę rolną w 1/3 zadrzewioną samosiejką, głównie klonem jaworem. Osoba, która uprawiała to pole zmarła w 2003 roku, a spadkobiercy mieszkają w innym mieście i nie mają pojęcia kiedy tam drzewa zaczęły rosnąć. Chcę uporządkować działkę zaczynając od wycinki drzew do 10 lat, ale nie wiem które drzewa nie przekroczyły 10 lat, warunki do wzrostu mają korzystne. Może ktoś wie ile średnicy ma klon jawor rosnący w korzystnych warunkach w wieku 10 lat?
Jest taki przepis który mówi że z terenów rolnych można wyciąć wszystko i nic nie nasadzać bez względu na wiek. Tylko teren musi być ujęty w ewidencji gruntów jako ziemia rolna. Sam tak miałem na działce 0,5ha ponad 150 samosiejek sosny(wiek ok 20 lat). Trzeba tylko zgłosić do urzędu i poczekać na decyzje.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Nie ma to znaczenia. Tak jak orzech włoski jest drzewem owocowym, tak z terenów rolnych nie wolno wycinać wszystkiego. tzn. można jak się ma decyzję. Ale jak masz decyzję zezwalająca to możesz także ścinać dęby rogalińskie :D

czyli posiadanie gruntów rolnych nie gwarantuje decyzji zezwalającej na wszystko. To nie działa na zasadzie automatu.

Przypomnę: na moim terenie, parku krajobrazowego i obszarów Natura 2000 - drzewo owocowe jest drzewem owocowym tylko i wyłącznie kiedy rośnie w ogrodzie przydomowym lub sadzie.

Zadrzewienia śródpolne (np. na miedzy), zadrzewienia przydrożne i dzikie nasadzenia w zadrzewieniach - na zezwolenie (min. z uwagi na zapisy zakazujące likwidację zadrzewień śródpolnych, przydrożnych, nadbrzeżnych itp).

Usunięto niep. cytat, pomid.
darek10
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 lip 2014, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Rolnik ma obowiązek utrzymywania gruntów rolnych w dobrej kulturze rolnej, zgodnie z ustawą z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266 z późn. zm.). Jeśli podjął on decyzję, że po dłuższym okresie, w którym nie korzystał z gruntu, chce przywrócić temu gruntowi właściwości użytkowe, to organ wydający zezwolenie nie tylko powinien mu je wydać, ale również zwolnić z opłat za wycinkę drzew lub krzewów z łąki lub gruntu figurującym w ewidencji gruntów jako grunt orny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”