Krzewy na ogrodowe bonsai/niwaki

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Bonsai /niwaki w ogrodzie

Post »

Leda16...Czy ta sosna ma osłaniać od wiatru, czy być w stylu bonsai? Bonsai nie uzyskasz sadząc w ziemi. Nie ma cudów. Bonsai polega na skarleniu rośliny. Natomiast możesz wyhodować piękną sosnę w japońskim stylu. Internet się kłania pod hasłem " japoński ogród". Wymaga to kupę cięcia, naginania, podwiązywania, obwiązywania, itd. Zajęcia masz na 20 lat. Natomiast osłaniać od wiatru to ona nie będzie!
Aniołku...Nie rozumiem po co na siłę robić z bukszpanu jakieś bonsai? Równie dobrze można ostrzyc wiejskiego kundla i wmawiać innym, ze to pekińczyk! ;:306 Wrzuć do internetu hasło bukszpan-ogród i zobaczysz jak można uformować ten krzew w całkiem europejskim stylu. Nie tylko kula jak ktoś radził.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 605
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Krzewy na ogrodowe bonsai/niwaki

Post »

Wyśmiewać się i krytykować to każdy potrafi... ;:139
Nie wiem dlaczego tak się czepiacie i upieracie, że bonsai musi być w doniczce. Takie prawdziwe owszem, ale... Przecież już sama nazwa wątku wskazuje, że chodzi o ogrodowe "bonsai"- czyli niwaki (inni nazwą to "topiary").
Może powinno być w tytule "rośliny formowane", ale chyba większość osób początkujących w tej sztuce wpisze w wyszukiwarkę właśnie "bonsai".
Leda 16 pytała o sosnę w 2008 roku, więc pewnie dawno już z nią coś zrobiła i bardzo by mnie ucieszyło gdyby teraz pokazała krytykantom (i nie tylko) co z tego wyszło...
Aniolek1984 też pisała dwa lata temu, więc na szczęście, krytyka też jej nie dotknie, tym bardziej, że zniknęła z forum :wink:
Ja bym się z tego bukszpana nie śmiała, uważam, że to bardzo fajny materiał na jakieś drzewko a'la bonsai i Selli7 udzieliła konkretnej porady.
Ja obcięłabym go nieco inaczej- zostawiłabym te grube pieńki i ogoliła je do pewnej wysokości z cieniutkich pędów, a na górze (na kilku poziomach) uformowała na tych grubych gałęziach koronę...
Chętnie bym zobaczyła co wyszło z tego krzaczka i jak wygląda teraz, ale widzę, że aniolek1984 już tu nie zagląda... :roll:
Szkoda, że wątki o formowaniu roślin jakoś nie cieszą się tu powodzeniem... Jest jeszcze jeden wątek "Topiary (formowane rośliny)"
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 20&start=0
Może nazwa bardziej odpowiednia i nie wzbudzająca protestów miłośników bonsai, ale tam też od dawna nikt nie zagląda, a właściciel/ założyciel najwyrazniej go porzucił ;:174
Wielka szkoda, że tak mało osób pisze o formowaniu roślin w ogrodzie, myślę, że to o wiele łatwiejsza sztuka, niż prawdziwe bonsai...
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
karolca
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 9 maja 2017, o 08:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Krzewy na ogrodowe bonsai/niwaki

Post »

U nas sprawdzają się bukszpany rewelacyjnie do formowania koło domu. Najlepiej pierwszy raz zatrudnić fachowca potem samemu przycinać.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 605
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Krzewy na ogrodowe bonsai/niwaki

Post »

karolca pisze:U nas sprawdzają się bukszpany rewelacyjnie do formowania koło domu.
Chętnie obejrzałabym te bukszpany :-)
Mało tu przykładów... Może wkleisz jakieś zdjęcia?
Pozdrawiam,Vivien333
pitres
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 7 maja 2015, o 08:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Krzewy na ogrodowe bonsai/niwaki

Post »

W zasadzie to z każdej rosliny można zrobić bonsai . W wielu przypadkach jest to jednak zabawa na bardzo długi okres. Mam znajomego, który ma na tym punkcie totalnego bzika i niektóre jego rośliny mają po kilkadziesiat lat ( zajmował sie tym jeszcze jego ojciec).
A i polecam wybrać się do OBI. Ostatnio odwiedziłem market i wybór bonsai znacznie się tam poszerzył. Bardzo ładnie wyglądają moim zdaniem miniaturowe fikusy i klony.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”