Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

To nie tylko kwestia zarastania. Na zdjęciach tak dobrze tego nie widać, ale jedne rośliny są duże, żywo zielone i nadal produkują, a drugie sporo mniejsze i już schną.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Oczywiście to nie tylko kwestia zarastania, do tego dochodzi degradacja gleby, ubytek mikro i makroorganizmów co zwiastuje jałowością terenu (jak się obraca zalegającą słomę to aż miło popatrzeć na te wszystkie dżdżownice ochoczo rozdrabniające ściółkę :roll: ).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
AdamUK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 29 cze 2011, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Witam
Czy mógłbym prosić o ponowne otwarcie tego wątku?
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 94&start=0
Rozumiem że tematycznie podchodzi on pod mulczowanie ogólnie jakkolwiek wątek ten dotyczy specyficznej metody wyjaśnionej w filmie BTE i byłoby łatwiej na temat BTE rozmawiać w osobnym temacie.
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Póki co może w tym wątku mógłbyś opisać swoje kilkuletnie już doświadczenia z tą metodą.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Jak najbardziej metoda Back to Eden pasuje pod ten wątek i zapewne wszyscy chętnie pouczą się nowych rzeczy, szczególnie że ta metoda jest wręcz idealna przy gorszej jakościowo glebie a tym bardziej piaskach, jak w miejscach gdzie często występują sezonowe susze :wink: , nawet teraz wyszukuję filmików nie tylko Paul'a Gautschi'ego aby dowiadywać się nowych ciekawostek lub ulepszeń, np zachęcam osoby które rozumieją angielski (niestety napisów brak w takich filmikach) do zajrzenia w filmiki Justin'a Rhodes'a...on natomiast używa ogrodzonego siatką pod napięciem wybiegu dla kur, aby bez wysiłku przygotowywać poletka pod uprawę warzyw (kury nawożą zrębki co wzbogaca je i przyspiesza ich rozkład), a przy tym niweluje odór kurzeńca, tylko że daje swoim dinozaurom częściowo przekompostowany materiał aby przyspieszyć proces.
Paul natomiast ma wybieg dla kur i co jakiś czas podbiera wzbogacony kurzeńcem kompost i uzupełnia braki na grządkach (co jak co ale nawet ziemia ze zrębek ulega degradacji, ale przynajmniej nie tak szybko jak zwykła), dlatego jego warzywa i drzewa rosną jak szalone...bo na samych zrębkach nie pociągną (drewno wyciągnie z gleby cały azot i rośliny nie urosną), dlatego trzeba przy tej metodzie zapewnić dużą dawkę azotu :) .
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

U mnie sąsiad w tym roku zrobił taką rzecz. Tam gdzie chodzą kury zostało klepisko , ruszył to wszystko i posiał zboże. Kury oddzielił siatką a gdy zboże dojrzało puścił w to z powrotem. Część zjadły, część podeptały i jest teraz równo jak na stole. Moim zdaniem ziarno wybrało azot, nie nastąpiła degradacja ziemi, przyjemne z pożytecznym, potem zapewne zaorze ziemię razem z odchodami i słomą .
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Przeczytałam cały wątek i odpowiedzi na moje pytanie nie znalazłam.

Otóż, od dwóch lat praktykuję metodę rzucania/zostawiania różnych roślin na grządce- są to zazwyczaj rośliny warzywnicze, kwiaty, suche liście, gałązki itp. jesienią, kiedy na grządce pojawią się suche liście, żeby nie zostały porwane przez wiatr lekko przykrywam grządkę ziemią. Tak uczyniłam w zeszłym roku, i w tym roku miałam piękne jak nigdy dotąd - ogórki, pomidory, cukinie..- plonowaniu nie było końca.

Ale beznadziejnie rosły - selery, buraki, pietruszka i pora - ich korzenie były bardzo liche.

Stąd pytanie, dlaczego tak się stało? ;:65
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
Awatar użytkownika
maniusika
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5969
Od: 18 mar 2009, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Ogórki mają płytkie korzenie i dlatego im taki nawóz wystarczył . Inne warzywa potrzebują przekopanych z nawozem grządek a później można ich mulczować aby nie rosło zielsko .. Ja tak robię i plony są ładne .
zapraszam do mego ogrodu..Janka
Moje -marzenia-maniusika -IV
Mój album
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

@Xavierka U mnie nie ma takich różnic. Buraczka pokazuję w wątku o buraczkach. Selery też w porządku. Nic nie przekopuję.
A sąsiedzi mają u Ciebie ładne te akurat warzywa?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Selery z tego co wyczytałam potrzebują dużo jeść i solidnie zwapnioną glebę, reszta jak inni wspomnieli będzie potrzebować więcej nawozu, korzeniowe mogą również rosnąć liche jeśli nie mają pełnego słońca i nie są porządnie przerwane.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Nawóz jest potrzebny do uzyskania plonów , nie dużo ale sypnąć jest potrzeba żeby coś urosło ...ja też jak odkrywam skoszoną trawę żeby wykopać dołek , to widzę wielkie poruszenie robaków i dzdzownic , fajny widok :wink:
Bożena
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Fajny, fajny :D ja przed chwilą wykopałam resztę pietruszki i w popłochu kilka dżdżownic wyszło na powierzchnię :lol: (a tylko wzruszyłam lekko aby korzenie wyszły), o tyle się cieszę że to w miejscu gdzie nie ściółkowałam w tym roku bo brakło mi słomy, a skoro tyle w nieściółkowanym miejscu się zadomowiło to ile musi być pod korą i słomą :wink: (oby tylko moje kalifornijki przezimowały, bo rozlazły mi się po całym ogródku ;:224 ).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Ullak
Widziałam Twoje buraki i już żałuję, że nie jesteś moją sąsiadką. :wit

Myślałam nad moimi korzeniowcami i nie jestem pewna ale chyba wiem gdzie leży mój błąd.

Otóż, jak napisałam wcześnie na jesień rzuciałam różne rośliny, które przykryłam ziemią aby przez zimę się rozłożyły - i tak się stało, pod powierzchnią ziemi wytworzył się kompost, który posmakował pomidorom i ogórkom. Chociaż kompost jest dobry, to ma on swój mankament, otóż nie ma zdolności trzymania wody - i chyba dlatego to nie podobało się moim selerom i buraczkom.

W tym roku zrobię eksperyment narzucam rośliny, ale poczekam z nimi do wiosny. Nie będę ich przykrywać ziemią, niech zrobi się mulcz i zmieszam go lekko z ziemią ale przed bezpośrednim sadzeniem roślin. - i zobaczymy co z tego wyjdzie.

W połowie sierpnia posiałam poplon, ale niestety z powodu suszy wszystko zamarło. Jak zacznie padać to może się sytuacja zmieni, tylko żeby z kolei mróz niczego nie poniszczył. ;:219
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”