Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Ja mulczuję trawnik i na pewno tego nie zmienię. Mimo to, dużo trawy zużywam do ściółkowania, bo dostaję od sąsiada (nie ma tak fajnej kosiarki jak moja :)). Ale jak miałam poprzednią kosiarkę, to wokół domu kosiłam z koszem, bo nie rozdrabniała trawy jak należy i wyglądało to nieestetycznie. W sadzie zawsze na mulczu. Ale jeżeli mam powiedzieć czy mulcz na trawniku wystarczy jako na wóz to uważam, że zdecydowanie nie. Nawożę trawnik co najmniej 3 razy w roku. A ściółkowanie trawą mega świetna sprawa, ale nie dla estetów. Na szczęście warzywniak mam w części użytkowej.
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
krasnoludek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 maja 2017, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Nie aż tak, że się martwi o mój trawnik, to była taka wolna gadka, no i mnie trochę przestraszył..
Skoro nie ma żadnych przeciwwskazań, to mnie zastanawia dlaczemu tyle ludzi kosi do kosza, i każden jeden marudzi że ni ma co z tą trawą robić (niektórzy nawet w nocy wyworzą na jakieś 'bezpańskie' tereny...
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Ja też koszę bez kosza, ale moim zdaniem trawnik skoszony z koszem wygląda troszkę schludniej niż gdy się go mulczuje. Druga sprawa to "noszenie" się trawy do domu jeśli kosi się bez kosza. Ja jednak wciąż polecam mulczowanie, bo kosi się dużo szybciej a przy okazji w jakimś stopniu zasilamy trawę i co również ważne wspomagamy życie w glebie.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

krasnoludek1 pisze:Skoro nie ma żadnych przeciwwskazań, to mnie zastanawia czemu tyle ludzi kosi do kosza
Przeciwwskazania są - tworzy się filc, więc trzeba trawnik wertykulować
krasnoludek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 maja 2017, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

a widzisz... a ile razy trzeba wertykulować na rok po nijmniejszej linii oporu :) ??
Biorąc pod uwagę że przy koszeniu z koszem jeszcze ani razu tego nie robiłem :) ?
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Wpuść parę kur to Ci dokładnie przewertykulują.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Jeśli ma być ładny to 1x w roku..ale co z sianem zrobisz? Ullak poradzi, żebyś wtedy wpuścił kozę :D Zobacz w googlarce jak to wygląda
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Chyba nawet krasnoludki wiedzą jak wygląda koza. :D
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
krasnoludek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 maja 2017, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

ale w sensie jak z sianem? liczę na to, że przy regularnym koszeniu mulcz ulegnie biodegradacji?
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Uwierz mi, że ścinki trawy z mulczowania nie zdążą się rozłożyć w ciągu sezonu i podczas wertykulacji jest mnóstwo siana. U mnie większość tego siana idzie wprost na warzywniak a pozostała część pod drzewka owocowe.
krasnoludek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 maja 2017, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

no to jak to raz na rok trzeba przegrabić/wertykulować to przypuszczam że tego i tak będzie mniej jak z jednego koszenia, więc to byłby problem na koniec sezonu :) a jak to faktycznie jest suchy odpad, to mogłbym nawet spalić.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Filc się zrobi jak masz ubogą faunę w glebie przez nawożenie gotowymi nawozami, a co do sąsiadów lubią mieć schludnie i koszą zapewne raz na tydzień...także tygodniowa trawa jest już spora (a przy koszeniu bez kosza robota szybsza kilkukrotnie, także jeśli są chęci to można nawet i 2x w tygodniu kosić), jakbyś miał elektrycznego wariata na solary to by ci codziennie przycinał wtedy byś nie miał ani ździebełka siana, a trawnik byłby gęsty jak gąbeczka :lol: (ale jak tutaj w Holandii na taki trawnik patrzę, to aż szkoda deptać ;:306 ).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Myślę że krótką trawę zostawiaj na trawniku, a przerośniętą koś z koszem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”