Przygotowanie gleby .Dziwne praktyki działkowców i rolników

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Dziwne praktyki działkowców i rolników

Post »

Odnawiam temat bliski mojemu sercu czyli o tym jak oddaliśmy całe nasze dobro za obiecanki zachodu i marzenia o wielkiej kasie.
Przypadkiem trafiłam na zaniechany temat i może warto go odświeżyć skoro nie został zamknięty.
Zgadzam się z tym, że nasze rolnictwo padło ofiarą cudzych obietnic.
Problem w tym że nikt nie propaguje tego jak go uzdrowić.
Wojna ekonomiczna krajów o prymat w tej dziedzinie jest bezpardonowa a jeśli manipulacja propagandowa trafi na podatny grunt to łatwo pokonać przeciwnika.
Nasi rolnicy byli niestety podatni na tamtą propagandę / omamieni kasą jaką mogą zarobić i wysokością plonów / a jak to wygląda na dzień dzisiejszy każdy widzi.
A co ciekawe, najbardziej poszukiwane są w tej chwili na całym świecie produkty z etykietą bio lub eko, począwszy od dobrych restauracji a skończywszy na rodzinnych kuchniach.
Producenci takiej żywności mają coraz większe wzięcie.
Chociaż jest i coraz więcej podszywających się pod ten temat oszukańczych reklam.
Nie rozwlekając tematu i szukając rozwiązań znalazłam to - http://www.odr.pl/ekologia-i-rodowisko/ ... e-praktyki
Może komuś się przyda na dobry początek.
Nie jest to zapewne panaceum na wszystko, ale od czegoś trzeba zacząć. :uszy
Grażyna.
kogro-linki
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Dziwne praktyki działkowców i rolników

Post »

Co do wapna to jest takie powiedzenie z Polesia. Bez wapna ojciec i syn biedak. Jak ojciec zwapnuje to wzbogacieje, ale syn pójdzie na żebry. Na słabej piaszczystej ziemi wapno uruchamia mikroelementy i przez rok czy dwa plony są cho cho! Trzeciego roku guzik jest bez ostrego nawożenia. Sam się o tym przekonałem na ojcowej działce. Uparł się ojciec że zwapnuje bo ziemia kwaśna. Dobra! Twoja działka nie moja! Sypnął wapnem. Dwa lata były piękne warzywa. Trzeciego roku tylko tasznik i ognicha obrodziły! Diabli wzięli równowagę ekologiczną. Nawozy sztuczne niewiele dawały. A więc z wapnem ostrożnie!
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Dziwne praktyki działkowców i rolników

Post »

Na jakiej podstawie tak sądzisz, że stawiasz taki zarzut?

Ja z zadawanych pytań, prowadzonych dyskusji, śmiem twierdzić,
że jest odwrotnie i zaglądają tu ludzie, którzy raczej nie chcą stosować nadmiernej chemii.

Licznik sobie chcesz zwiększyć, czy masz faktycznie coś sensownego do powiedzenia?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Dziwne praktyki działkowców i rolników

Post »

Xltx - co racja to racja, nie wszyscy działkowicze uważają, że bez chemii da się też zbierać dorodne plony.
Każdy musi zadać sobie pytanie czy działka ma służyć zdrowiu całej rodziny czy jest mu to obojętne i woli eksperymentować z chemią na własną odpowiedzialność.
Wielokrotnie byłam świadkiem bezmyślnego jej stosowania i to w dawkach wywołujących zgrozę, a kiedy pytałam dlaczego, odpowiedż była zawsze ta sama, bo bez chemii nic nie urośnie.
Tak bardzo ludzie wierzą we wszystko co im się zapoda, że nie sposób zmienić ich toku myślenia, albo raczej jego braku.
Ludzie nadal wierzą, że tak jak dawniej szło się do sklepu i kupowało co chciało mając gwarancję, że jest to dobre i zdrowe.
Te czasy niestety minęły i nikomu już nie zależy na tym, żeby produkcja żywności służyła ludzkiemu zdrowiu.
Liczy się tylko ilość i kasa.
Grażyna.
kogro-linki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”