Przygotowanie gleby jesienią na sezon wiosenny

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

ullak pisze: Ja ostatniego przekopania na jesieni 2014 roku zaliczyłam już dwa sezony ściółkowe
Napisałem 2014 a chodziło mi o 2015 ;:124
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

leszeg pisze:Można też przestać przekopywać ogródek i zacząć stosować permakulturę. Ja jestem dopiero po pierwszym sezonie takiej uprawy (ostatnie przekopywanie była jesienią 2014) i nie zauważyłem by plony były mniejsze lub w jakikolwiek sposób gorsze niż w poprzednich latach.
Na mojej działce jest to raczej niemożliwe, bo na wiosnę do sadzenia czy też siania chyba musiałbym używać kilofa. :) Ziemia u mnie bardzo mocno się zaskorupia, na wiosnę mam nieraz problem z rozdrapaniem przekopanej gleby. Nie dawno zacząłem robić sobie wałek fi 110mm i 200mm długości z 2,5 cm kolcami, ciężki ok 10 kg, do rozbijania grud pozostałych po grasce. Przerwałem prace przy nim, ze względu na zimno, bo wszystkie prace przy nim w tym też spawalnicze robię na działce bo innej możliwości nie mam.
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

Pod ściółką ziemia nie bardzo ma jak się zaskorupić. Tak to wygląda na mojej glinie w środku lata po odsunięciu ściółki:

Obrazek

a tak na oranej glinie sąsiada:

Obrazek

Zdjęcia robione tuż po sobie.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
myszka
200p
200p
Posty: 420
Od: 9 lip 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

Ziemia pod ściółką jest dużo miększa.
Minusem nornice,które chętnie zimują pod taka pierzynką i stada ślimaków czerwonych,które ciągną masowo do takich upraw.
Pozdrawiam!!!
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

myszka pisze:Minusem nornice,które chętnie zimują pod taka pierzynką i stada ślimaków czerwonych,które ciągną masowo do takich upraw.
Mam koty i psa i to chyba w znacznym stopniu ogranicza występowanie nornic na mojej działce. Natomiast jeśli chodzi o ślimaki to kilka lat temu jeszcze je widziałem, więc zbierałem je po deszczach i się ich "pozbywałem". Od tamtego czasu ślimaków praktycznie w ogóle nie ma, więc podejrzewam, że może to być związane z suszami które mieliśmy przez te ostatnie kilka lat albo po prostu wyzbierałem je wszystkie :-)
ullak pisze:Pod ściółką ziemia nie bardzo ma jak się zaskorupić.
Dokładnie tak jak u mnie. Dzięki ściółce w ziemi jest dużo życia, a przekopywanie gleby co roku zabija dużą część tej mikroflory co oczywiście działa niekorzystnie na glebę. Polecam oglądnąć ten filmik gdzie widać dokładnie różnice między glebą przekopywaną a nie przekopywaną:
https://youtu.be/q1aR5OLgcc0?t=413
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

myszka pisze:Ziemia pod ściółką jest dużo miększa.
Minusem nornice,które chętnie zimują pod taka pierzynką i stada ślimaków czerwonych,które ciągną masowo do takich upraw.
Ja zrobiłem ściółkę pod samymi iglakami, drzewkami i krzewami owocowymi na działce. Różną tj. kora, trociny,ścięta trawa. Nornice naprawdę u każdego ogrodnika potrafią wzbudzić instynkt mordercy. :twisted:
:)
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

Przy ostatniej zmianie koła zajrzałam kontrolnie pod błotnik i znalazłam na wahaczu kawałek topinambura. ;:306
Ale w ogródku większe szkody robią u mnie różne robaczki.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

Mnie do szału doprowadzają nornice :twisted: .Posadziłem w tym roku 30 metrowy szpaler bukszpanu i po przyjeździe na działkę, wszystko był 5 cm wyżej, bo te padalce sobie wyścigi wzdłuż urządzały.
:)
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

Miałem podobną sytuację: nornice wytyczyły rząd pod truskawki - idealnie jak od linijki, szkoda tylko że po posadzeniu. Z kretami sobie poradziłem, a na nornice nadal szukam sposobu.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

Schodzimy z tematu ale ściółka to zaproszenie dla nornic, chociaż jestem bardzo uczulony na uprawę i utrzymanie ziemi w jak najlepszym stanie w przyszłym roku nie będę ściółkował. Tylko pod borówkami.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

Co roku wcześnie na wiosnę ściółkuję dobrze przerobionym i przesianym kompostem z ziół i kwiatów. Jak warzywa wzejdą lub jak posadzę sadzonki ściółkuję świeżo ścięta trawą bez nasion. W ogóle nie mam nornic.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

Schodzimy bardzo z tematu. Pewną alternatywą do kopania ziemi jest wyciągarka elektryczna podpięta stalową linką do pługa.
:)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

dziadek22 pisze:Co roku wcześnie na wiosnę ściółkuję dobrze przerobionym i przesianym kompostem z ziół i kwiatów. Jak warzywa wzejdą lub jak posadzę sadzonki ściółkuję świeżo ścięta trawą bez nasion. W ogóle nie mam nornic.
Od kilkudziesięciu lat w ogóle nie daję obornika.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”