Przygotowanie gleby jesienią na sezon wiosenny

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej

Post »

Agulka11 pisze:(niedobory
Czego ? Jeśli magnezu to niekoniecznie z jego niedoboru w glebie.
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej

Post »

forumowicz - zaczęła mi się w tym roku pojawiać sucha zgnilizna na pomidorach, a do tego niedobory magnezu na liściach, stąd też pomysł, żeby dolomitem posypać...
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej

Post »

Musisz mi opisać jak i czym Twoje pomidory były nawożone i jaka masz glebę.
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej

Post »

Pomidory miały na wiosnę w dołkach trochę obornika (nie za dużo), do tego przy zawiązywaniu owoców dwa razy podlane były nawozem typowym do pomidorów (to chyba był substral), ze dwa razy gnojówką a dalej były samopas. Ziemia przy rzecze (w odległości 5 metrów od rzeki no może troszkę więcej) nie jest gliniasta, dobrze się rozdrabnia, nie jest piaszczysta.
Tylko błagam nie pytaj blondynkę o skład chemiczny gleby ;)
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej

Post »

Aga

Jeżeli gleba jest w bezpośredniej bliskości rzeki jest to zapewne mada, jeden z najżyźniejszych typów gleb. Jeżeli Ty te wszystkie dobroci ładowałaś pod krzaki to sucha zgnilizna i prawie równoczesny niedobór magnezu powstały na 99,9 % z zasolenia. Żadnego dolomitu bo przegniesz w drugą stronę. Jeżeli nie możesz wykonać analizy gleby/wyniki mogą być ciekawe/ to tylko obornik. Jeżeli wystąpi jakiś niedobór to najszybciej azotu lub potasu lub obu na raz ale wtedy masz czas na nawożenie interwencyjne bo oba te składniki szybko są pobierane przez rosliny.
Tylko błagam nie pytaj blondynkę o skład chemiczny gleby ;)
http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-a ... 6855_n.jpg
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej

Post »

Spróbuję w takim razie zrobić na wiosnę analizę gleby, bo teraz to za diabła nie dam rady ;))
Dzięki za info, jak będę miała wyniki to wtedy się zgłoszę o wytłumaczenie :)

Ps. myślisz, że aż tak dobrze jest z moją glebą?? - a moja mama jak zobaczyła buraki, marchewki albo selery to się pytała czym je pędziłam, że takie wielkie jakieś - normalnie mutanty :;230 :;230
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej

Post »

No właśnie.To zdaje się potwierdzać moje przypuszczenie. Jeżeli korzeniowe tak dobrze rosną gleba ani nie jest kwaśna ani uboga w potas i fosfor. A zwłaszcza potas. Niedobór magnezu i zgnilizna wierzchołkowa wzięły się z przedawkowania potasu.
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej

Post »

Dzisiaj przeczytałam w gazecie,że dobrze nam forumowiczom znany dzięki forumowicz cytrynian wapnia,uzyskiwany z jajecznych skorupek okazał się cennym lekiem.Ma zastosowanie w leczeniu osteoporozy,oraz złamaniach.
Również w błonce podskorupkowej znaleziono cenny kolagen.Badaniem jajek na serio zajęli się naukowcy z Wrocławia.
Napisałam tutaj,ponieważ do tego wątku często zagląda "nasz" chemik.
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej

Post »

forumowicz pisze:No właśnie.To zdaje się potwierdzać moje przypuszczenie. Jeżeli korzeniowe tak dobrze rosną gleba ani nie jest kwaśna ani uboga w potas i fosfor. A zwłaszcza potas. Niedobór magnezu i zgnilizna wierzchołkowa wzięły się z przedawkowania potasu.
No to teraz to dla mnie zaskoczenie - wszyscy piszą ile tego dają to myślę, że moje wszystkie to takie biedne, bo raz dostaną pod nogi i koniec - niech sobie radzą... A tu takie info ;:202 ;:202
Więc następny sezon lepiej zacznę od badania gleby - wtedy będzie jasno wiadomo co i jak :)
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
AriannaN
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 wrz 2016, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Prośba o poradę - jak przygotować ogródek na kolejny sezon

Post »

Dzień dobry,
Mam dość skromny ogródek (około 15m2), który długo był zaniedbany. Większość przestrzeni zajmuje skalniak, który służył jako kaskada wodna. Obok niego jest malutkie oczko wodne. Wokół skalniaka jest parę krzewów, rajska jabłonka i klon ozdobny (wyrósł już na jakieś 3m). Wokół roślin wysypane były otoczaki, ale po latach zmieszały się z ziemią, liśćmi i śmieciami, więc całość usunęłam. Pod spodem znalazłam materiał, którym była wyłożona gleba.
Przede wszystkim chcę się pozbyć oczka wodnego, by zyskać więcej przestrzeni. Ambitnie zaplanowałam już na przyszły sezon posianie trawy. Chciałabym jednak zapytać forumowiczów, czy w związku z moimi planami powinnam uporządkować glebę już teraz (zdjąć pokrywający glebę materiał, oczyścić ją, przekopać itd.) czy czekać z tym do końca zimy?
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Prośba o poradę - jak przygotować ogródek na kolejny sezon

Post »

Widzę, że nowy ogródek się szykuje ;:138
Ja bym proponował zacząć już teraz, pogoda pozwala, a wiosną będzie więcej czasu na kolejne prace.
W tym roku, możesz jeszcze uporządkować teren, podrównać, wstępnie przekopać, oczyścić, to i mniej chwastów potem będzie. :wink:
AriannaN
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 wrz 2016, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prośba o poradę - jak przygotować ogródek na kolejny sezon

Post »

Czy w takim razie należałoby po uporządkowaniu jakoś zabezpieczyć gołą ziemię czy nic się jej nie stanie przez zimę?
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Prośba o poradę - jak przygotować ogródek na kolejny sezon

Post »

Jak już pisałem, ziemie nie dość, że bym zostawił "gołą" to i bym przekopał. Nie ma dużo to sztychówką przekopać i zostawić w "ostrej skibie" na zimę, to warunki powietrzno-wodne w glebie się poprawią. :)
Można też wysiać coś jako nawóz zielony i przekopać wiosną, co by polepszyć ziemię. :)
Jak zostawić "gołą" nic nie będzie, jedynie to nasionka chwastów wykiełkują, których pewnie nie ma mało.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”