Permakultura cz.1

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Permakultura

Post »

"W glebach, które posiadają niską zawartość próchnicy, występuje znacznie niższy poziom magnezu niż w glebach o wykształconej strukturze i wysokiej zawartości próchnicy, dzięki czemu magnez zatrzymany jest przez cząstki koloidalne. To wyjaśnia, dlaczego często występują niedobory magnezu w glebach lekkich i piaszczystych."
W glebach o wysokiej kulturze nie powinno go brakować, magnez jest jednym z budulców gleby w ogóle, a na słabej ziemi występuje, ale w formie słabo przyswajalnej. Może warto glebę doprowadzić do takiej jakości, by go nie brakowało? :)

Przyznaję się, że dopiero po przeczytaniu pytania szukałam coś na ten temat, permakulturę znam tylko z krótkich artykułów i nie przeczytałam o niej żadnej książki.
I nie mam żadnego problemu z nawozami mineralnymi, mam i używam, jak mi ktoś palcem pokaże że po liściach widać, że czegoś tam brakuje. Chociaż we własnym ogródku zrobię wszystko, by się nie uzależniać od workowanych nawozów i śorów.


Źródło cyt. http://naszarola.pl/magnez-zapomniany-e ... roslinnej/
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Permakultura

Post »

Dużo rolników dostaje jakieś dotacje.

Z tego co wiem: w większości rodzajów gleby są wszystkie dostępne roślinom pierwiastki, tylko nie wszystkie są przyswajalne. Co zwiększa przyswajalność? Mikroorganizmy żyjące w glebie. Metody stosowane w permakulturze (ściółka, stale żywe korzenie w glebie, nawozy organiczne) powodują zwiększenie zawartości materii organicznej w glebie i są przyjazne tych mikroorganizmów, a zapobiegają wymywaniu składników z gleby. Oczywiście potrzeba na to czasu, więc jeśli wiadomo, że czegoś konkretnego brakuje i trzeba zasilić glebę, to nie ma zakazu nawożenia.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Magnez jest pierwiastkiem dość powszechnym, niska zasobność zazwyczaj wiąże się z 2 czynnikami - gleby bardzo lekkie bez naturalnej zdolności sorpcyjnej oraz odczyn kwaśny - to powoduje wymywanie magnezu do głębszych partii gleby przez co nie są dostępne dla warzyw, krzewinek itp. A co jest lekiem na to? Dokładanie co roku magnezu żeby się znów wypłukał czy dołożenie materii organicznej jako warstwy sorpcyjnej? Jeśli mamy glebę narażoną na wypłukiwanie magnezu to zamiast sypać polimag itp. lepiej przed założeniem permakultury dodać mielonego dolomitu który stopniowo będzie uzupełniał straty magnezu, a jednocześnie poprawi odczyn pH. I tyle... reszta to już tylko kompostowanie resztek roślinnych i magnez będzie wracał do gleby. Nawóz dolomitowy nie jest zaliczany do nawozów sztucznych więc w razie W można pylistym spokojnie przesypać ustawioną na zimę pryzmę kompostową. I nadal będzie eko.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Permakultura

Post »

Bardzo ciekawe jest co robi farmer z Australii Colin Seis. Nazywa swój system pasture cropping. Polega na tym, że na pastwisku w okresie, gdy nie rośnie trawa, wysiewa bez orania zboża lub różne poplony. Wypasa tam swoje owce, potem zbiera zboże, potem trawa zaczyna rosnąć i znowu wypasa owce. Ma ponad 800 hektarów, a te zboża uprawia chyba na ok. 200. Na jego farmie uniwersytet prowadzi badania http://www.grazeonline.com/wordpress/wp ... table2.jpg z których wynika, że zawartość dostępnych składników znacznie się zwiększyła przez 15 lat, przy takim intensywnym wykorzystaniu i ograniczonym nawożeniu.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Lyanna
1000p
1000p
Posty: 1127
Od: 5 mar 2013, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Permakultura

Post »

Dlatego, że nie orze. Przekopywanie, zwłaszcza głębokie jest zabójcze dla ziemi.
Pozdrawiam,
Asia
Na łące
Awatar użytkownika
Lyanna
1000p
1000p
Posty: 1127
Od: 5 mar 2013, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Permakultura

Post »

I w tym kontekście zainteresowały mnie zboża wieloletnie :).
Pozdrawiam,
Asia
Na łące
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Permakultura

Post »

Może w takim razie pomożecie mi w moim problemie. Zawsze chciałam prowadzić swój warzywnik naturalnie, niestety nie da się.
Musze posiłkować się siarczanem potasu i saletrą amonową każdego roku, oprócz tego stosuje tylko własny kompost, dość uczciwie pod względem permakulturowym wyprodukowany i od niedawna obornik.
Od niedawna, bo obornik niestety też trzeba znaleźć taki aby pomagał i odżywiał rośliny a nie szkodził, np wtedy kiedy słomę do niego pryskano wcześniej Run...m aby dosuszyć ziarno, albo krowom podawano antybiotyki lub sterydy.
Moja gleba to rędzina wapienno magnezowa, co roku wapń przekroczony jest 4-5 razy a magnez 3, azotu i potasu prawie nie ma. Badania gleby mogłabym nie robić i w ciemno obstawiać wyniki.
Oprócz tego działka leży na stoku więc minerały wymywane są z wyższych partii do niższych i na dole stężenie ich jest naprawdę wysokie.
Wiem, powinnam założyć winnicę, ale ja nie lubię winogron lubię pomidory. Macie jakieś rady na takie ekstremalne warunki?
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Lyanna
1000p
1000p
Posty: 1127
Od: 5 mar 2013, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Permakultura

Post »

A ja właśnie winnicę bym chciała, ale stok północny i glina absolutna :). Czasami chyba trzeba się dostosować.
Pozdrawiam,
Asia
Na łące
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Permakultura

Post »

Tak to niestety jest, że rzadko lubimy to co mamy.
Jeśli chodzi o mój ogród to stok jest w kierunku zachodnim czyli prawidłowy.
Klimat niestety trochę zimniejszy niż gdzie indziej bo dnem kotliny często nawet w czerwcu hulają mroźne wiatry, więc i tak by z ciepłolubych winogron nic nie wyszło.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Zamiast nawozów azotowych można zainwestować w rośliny motylkowe, a zamiast samego kompostowania ich resztek można zrobić też beztlenowy rozkład (gnojówki bądź fermentacja wspomagana w "kompostownikach bokashi"). Tyle odnośnie azotu, co z potasem - tutaj będzie nieco trudniej... ale może ktoś ma jakieś sprawdzone pomysły.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Permakultura

Post »

Na potas zainwestować w żywokost. Podobno wyciąga długimi korzeniami potas z głębszych warstw ziemi.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Lyanna
1000p
1000p
Posty: 1127
Od: 5 mar 2013, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Permakultura

Post »

I jeżeli się da to "swale", żeby zatrzymać wodę i minerały.
Pozdrawiam,
Asia
Na łące
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Permakultura

Post »

whitedame pisze: Macie jakieś rady na takie ekstremalne warunki?
W tej sytuacji, w zależności od tego jakimi materiałami dysponujesz, pozostaje uprawa:
1. na grządkach wzniesionych wypełnionych dobrą ziemią
Obrazek

2. to co Holzer nazywa hugelkultur czyli wały
Obrazek

3. w kostkach słomy
Obrazek

Gdyby ktoś chciał się pokusić o większy obszar:
Obrazek
Warzywa/owoce na wałach, a reszta z roślin lubiących glebę wapienną http://www.twojogrodnik.pl/pl/rosliny-na-glebe-wapienna
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”